ДИҚҚАТ, «ИШОНЧ ТЕЛЕФОНИ»!
Агар Сизга божхона қонунчилиги бузилишига доир ҳолатлар ёки божхона ходимларининг ноқонуний ҳаракатлари маълум бўлса Давлат божхона қўмитасига 11-08 қисқа рақамли «Ишонч телефони» орқали хабардор қилишингизни сураймиз.
Жисмоний шахслар ва юридик шахсларнинг мурожаатларини "Ишонч телефонлари" орқали қабул қилиш ҳафтанинг барча кунларида 24 соат давомида узлуксиз амалга оширилади.
Унда фуқаролар божхона органлари ходимлари томонидан йўл қўйилаётган коррупция ва бошқа ноқонуний хатти-ҳаракатлар, шунингдек божхона соҳасига оид содир этилган ёки этилаётган жиноятлар ва бошқа ҳуқуқбузарликлар ҳақида хабар беришлари мумкин.
Мурожаатлар анонимлиги кафолатланади.
Агар берилаётган маълумотлар юқорида санаб ўтилган ҳолатлар билан боғлиқ бўлмаса ёки божхона органлари фаолиятига дахлдор бўлмаса, у ҳолда маъсул ходим томонидан унинг хабар юзасидан қаерга мурожаат қилиш кераклиги бўйича тушунтиришлар берилади.
Қўнғироқ эгаси томонидан берилган маълумотлар сир тутилиши кафолатланади.
Ишонч телефони орқали келиб тушган мурожаат белгиланган тартибдарўйхатга олинади ва билдирги асосида раҳбариятга киритилади ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда ва муддатларда кўриб чиқилади.

Внимание, "Телефон доверия"!
Если вам известно о каких-либо нарушениях таможенного законодательства или незаконных действиях сотрудников таможни, сообщите об этом в Государственный таможенный комитет по горячей линии 11-08.
Использование системы "Телефон доверия" направлено на предотвращение фактов правонарушений таможенного законодательства, установление лиц, совершивших эти правонарушения, определение неправомерных действий со стороны сотрудников таможенных органов, исключения волокиты, и использования должностных полномочий сотрудниками в корыстных целях.
"Телефон доверия" ГТК работает в круглосуточном режиме. Информация, заявления, обращения, жалобы и предложения, поступившие по "телефону доверия" в дежурную часть ГТК , регистрируются в специальных книгах, которые передаются руководству ГТК и после резолюции направляются для исполнения в соответствующие подразделения. Все обращения подробно и объективно рассматриваются в установленные законом сроки.
Если выявлен факт нарушения таможенного законодательства, то в отношении лиц их совершивших принимаются конкретные меры. В случае подтверждения неправомерных действий сотрудниками таможенных органов в их отношении принимаются меры в соответствии с действующим законодательством Республики Узбекистан.
Взаимное доверие между общественностью и Государственным таможенным комитетом, несомненно, и в дальнейшем будут приносить свои плодотворные результаты.