Оммавий ахборот воситалари вакилларини Давлат божхона қўмитасида аккредитация қилиш
Ўзбекистон Республикаси оммавий ахборот воситалари вакилларини Давлат божхона қўмитаси ҳузурида аккредитация қилиш тартиби
Давлат божхона қўмитаси фаолиятини ўз вақтида ва холисона ёритиш учун зарур шарт-шароитлар яратиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси оммавий ахборот воситалари вакиллари Давлат божхона қўмитаси ҳузурида аккредитация қилинади.
Оммавий ахборот воситаларининг аккредитация қилинган вакилларининг (кейинги ўринларда «мухбирлар» деб аталади) ҳуқуқий мақоми ва касб фаолияти принциплари Ўзбекистон Республикаси Конституцияси, «Давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари фаолиятининг очиқлиги тўғрисида», «Оммавий ахборот воситалари тўғрисида», «Ахборот эркинлиги принциплари ва кафолатлари тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунлари, Вазирлар Маҳкамасининг 2006 йил 23 ноябрдаги 243-сонли қарори ҳамда ДБҚнинг Ўзбекистон Республикаси оммавий ахборот воситалари вакилларини Давлат божхона қўмитаси ҳузурида аккредитация қилиш тартиби тўғрисидаги Низоми билан белгиланади.
Асосий тушунчалар
мухбир — меҳнат шартномалари ва бошқа шартномавий муносабатлар асосида оммавий ахборот воситалари таҳририятлари учун хабарлар ва материалларни қидириш, тўплаш, қайта ишлаш ва тайёрлаш касби билан шуғулланадиган жисмоний шахс;
аккредитация — мухбирнинг ваколатларини Давлат божхона қўмитаси томонидан эътироф этиш тартиботи бўлиб, унинг натижаларига кўра Давлат божхона қўмитаси ўз фаолиятини оммавий ахборот воситаларида ёритиш учун оммавий ахборот воситаси (кейинги ўринларда «таҳририят» деб аталади) вакилининг ўз соҳасини билишини тасдиқловчи аккредитация қилиш тўғрисидаги гувоҳномани беради;
Аккредитация қилишнинг асосий принциплари
Аккредитация уни ўтказишга жалб этилган мутахассисларнинг ўз ишини пухта билиши ва мухбирларнинг мустақиллиги принципларига асосланади.
Мухбирнинг аккредитация қилинишида унинг ўз ишини пухта билишини аниқлаш мезони Давлат божхона қўмитаси ва оммавий ахборот воситалари вакили фаолиятининг ўзига хослиги ҳисобга олинган ҳолда, Давлат божхона қўмитасининг норматив ҳужжатлари билан белгиланади.
Давлат божхона қўмитаси ҳузурида ўз мухбирини аккредитация қилиш ҳуқуқига расмий равишда рўйхатдан ўтказилган оммавий ахборот воситалари эгадир.
Мухбирларни аккредитация қилиш
Давлат божхона қўмитаси ҳузурида оммавий ахборот воситаси мухбирини аккредитация қилиш учун таҳририят ўзининг расмий бланкасида бош муҳаррирининг имзоси қўйилган, муҳр билан тасдиқланган буюртманома тақдим этади.
Таҳририятнинг буюртманомасида қуйидагилар кўрсатилиши керак:
оммавий ахборот воситасининг номи ва тури;
ихтисослашуви;
тарқалиш ҳудуди;
электрон почта манзили;
таҳририятнинг телефонлари ва факслари рақамлари;
аккредитацияга тақдим этилган мухбирнинг фамилияси, исми ва отасининг исми;
касб вазифаларини бажариш учун ушбу мухбир ўзи билан бирга олиб юриши зарур бўлган аппаратлар.
Буюртманомага батафсил маълумотлар (мухбирнинг хизмат мавқеи, паспортига оид маълумотлар, дипломи нусхаси, электрон почта манзили, телефон ва факс рақами) мавжуд бўлган маълумотнома ҳамда белгиланган шаклдаги тўртта фотосурат илова қилинади.
Мухбирни аккредитация қилиш тўғрисидаги буюртманома Давлат божхона қўмитаси томонидан тегишли мурожаат олинган кундан бошлаб белгиланган муддат мобайнида кўриб чиқилади.
Аккредитация қилинадиган мухбирлар сони таҳририят томонидан Давлат божхона қўмитаси билан биргаликда белгиланади.
Аккредитация тартиботи қуйидаги асосий тадбирлардан иборат бўлади:
буюртманомани ва тақдим этилган ҳужжатларни кўриб чиқиш;
мухбирларни аттестациядан ўтказиш;
аккредитация қилиш тўғрисида ёки аккредитация қилишни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилиш, аккредитация тўғрисидаги гувоҳномани расмийлаштириш ва бериш.
Оммавий ахборот воситаси таҳририяти томонидан тақдим этилган буюртманомалар ва ҳужжатларни кўриб чиқишни Давлат божхона қўмитасининг Жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари билан алоқалар бўлими амалга оширади. Ҳужжатларни кўриб чиқиш натижалари ариза тушган пайтдан бошлаб ўн кун муддатда мазкур бўлим хулосаси билан расмийлаштирилади.
Аттестацияни аккредитация қилувчи орган томонидан расмий равишда тузиладиган комиссия ўтказади. Аттестацияни ўтказиш муддатлари таҳририят билан келишилиши керак. Таҳририят комиссиянинг айрим аъзолари иштирок этиши ва аттестация ўтказилиши муддатлари юзасидан эътироз сабабларини асослаган ҳолда таклиф билдиришга ҳақлидир.
Комиссия аттестацияни Давлат божхона қўмитаси тасдиқлаган дастурга мувофиқ ўтказади. Мухбирнинг касбий сифатлари ва лаёқатини тавсифлаш бўйича тақдим этилган ҳужжатларни кўриб чиқиш натижалари тўғрисидаги Оммавий ахборот воситалари билан алоқалар бўлими хулосаси, шунингдек экспертиза ва аттестация жараёнида олинган бошқа ахборотлар аттестация комиссиясининг қарор қабул қилиши учун асос ҳисобланади. Аттестация натижалари аттестация далолатномаси билан расмийлаштирилади.
Давлат божхона қўмитаси аттестация далолатномасини кўриб чиқиш натижалари асосида мухбирни аккредитация қилиш ёки аккредитация қилишни рад этиш тўғрисида қарор қабул қилади.
Оммавий ахборот воситалари мухбирларини аккредитация қилиш тўғрисидаги буюртманома мазкур Низомга 1-иловага мувофиқ схемага биноан кўриб чиқилади.
Ижобий қарор чиқарилган тақдирда Давлат божхона қўмитаси қарор қабул қилингандан кейин бир ҳафта муддатда мазкур Низомга 2-иловага мувофиқ шакл бўйича Ўзбекистон Республикаси оммавий ахборот воситаси мухбирини аккредитация қилиш тўғрисидаги гувоҳномани расмийлаштиради ва беради.
Аккредитация қилувчи орган аккредитация қилинган мухбирга 2 йилгача муддатда амал қиладиган аккредитация тўғрисида гувоҳнома беради.
Аккредитация қилиш тўғрисидаги гувоҳнома Давлат божхона қўмитаси реестрида рўйхатдан ўтказилган санадан бошлаб амал қилади.
Аккредитацияга тааллуқли барча ҳужжатлар (буюртманомалар, қарорлар, далолатномалар, аккредитация қилиш тўғрисидаги гувоҳнома ва шу кабилар) давлат тилида расмийлаштирилади.
Давлат божхона қўмитаси Ўзбекистон Республикасининг тегишли қонунлари ёки мазкур Низом асосида журналистни аккредитация қилишни рад этиши мумкин. Давлат божхона қўмитаси бундай қарорнинг сабаблари тўғрисида уч кун муддатда оммавий ахборот воситаси таҳририятини ёзма шаклда хабардор қилади.
Зарур ҳолларда Давлат божхона қўмитаси ҳузурида вақтинчалик ёхуд доимий мухбирлик пунктлари ташкил этилиши мумкин.
Аккредитация қилинган мухбирларнинг асосий ҳуқуқлари ва мажбуриятлари
Аккредитация қилинган мухбирлар касб фаолияти даврида Ўзбекистон Республикаси қонун ҳужжатларида назарда тутилган ҳуқуқлардан фойдаланадилар ва мажбуриятларни бажарадилар.
Давлат божхона қўмитаси аккредитация қилинган мухбирни мажлислар, кенгашлар ва бошқа тадбирлар тўғрисида олдиндан хабардор қилади, стенограммалар, протоколлар ва бошқа ҳужжатлар билан таъминлайди.
Аккредитация мухбирнинг расмий шахслар ташрифлари давридаги тадбирларда бевосита қатнашишини кафолатламайди. Ўзбекистон Республикасининг ёки хорижий давлатларнинг расмий шахслари ташрифлари вақтида мухбирларни махсус аккредитация қилиш тартиби қонун ҳужжатлари, шунингдек ушбу тадбирни тайёрлаш ва ўтказиш учун масъул хизматлар талабларига биноан белгиланади.
Аккредитация қилинган мухбир қуйидаги ҳуқуқларга эга:
бўлажак мажлислар, кенгашлар ва бошқа тадбирлар тўғрисида олдиндан ахборот олиш;
Давлат божхона қўмитаси бинолари (хоналари) ва объектларига тегишли гувоҳнома (рухсатнома) асосида, ушбу орган томонидан белгиланган тартибда кириш;
Давлат божхона қўмитаси томонидан ўтказиладиган мажлислар, йиғилишлар, брифинглар (матбуот конференциялари) ва бошқа тадбирларда қатнашиш, ёпиқ тадбир ўтказилиши тўғрисида қарор қабул қилинган ҳоллар бундан мустасно;
Давлат божхона қўмитасининг масъул шахсларидан зарур ҳужжатлар ва материалларни сўраш ва олиш, кириш эркин бўлган тадбирларнинг ёзувлари билан танишиш ва улардан нусха олиш;
ёзувлардан, матнли материаллар тайёрлашда, аккредитация қилинган оммавий ахборот воситаларининг теле-, радиодастурларида фойдаланиш;
аудио-, видео- ёки киносуратга олиш, овоз ёзиш учун зарур бўлган техник аппаратлардан, шунингдек компьютер техникаси воситаларидан фақат Давлат божхона қўмитаси фаолиятини ёритиш мақсадларида фойдаланиш.
Аккредитация қилинган мухбир қуйидагиларга мажбур:
Давлат божхона қўмитаси биносида бўлишда унинг ички тартиб-қоидаларига ва ишларини ташкил этиш талабларига риоя қилиш;
ўзи иштирок этаётган тадбирларнинг ўтказилишига аралашмаслик (агар тадбир матбуот учун махсус ташкил этилмаган бўлса);
Давлат божхона қўмитаси фаолияти тўғрисида холисона ахборот бериш;
махсус тадбирларни ўтказиш қоидаларига риоя қилиш;
Давлат божхона қўмитаси фаолиятини оммавий ахборот воситаларида ёритиш тўғрисидаги қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа талабларни бажариш.
Мухбирнинг аккредитациясини тўхтатиш ва уни аккредитациядан маҳрум қилиш тартиби
Қуйидагилар аккредитациянинг тўхтатилиши учун асос ҳисобланади:
мухбирнинг таҳририятдан ишдан бўшатилиши (ушбу ҳолда таҳририят бошқа вакилни аккредитация қилиш тўғрисидаги ариза билан Давлат божхона қўмитасига мурожаат қилишга ҳақлидир);
мухбир вакили бўлган оммавий ахборот воситаси фаолиятининг тўхтатилиши;
таҳририят раҳбарияти томонидан мухбирни Давлат божхона қўмитаси фаолиятини ёритишдан четлатиш тўғрисида қарор қабул қилиниши (расмий билдиришнома асосида).
Мухбир:
ўзи таклиф этилган тадбирлар ўтказилиши тартибига аралашганда;
амалдаги қонун ҳужжатларини ва мазкур Низомни мунтазам равишда бузганда аккредитациядан маҳрум этилиши мумкин.
Мухбирни аккредитациядан маҳрум этиш тўғрисидаги қарор Давлат божхона қўмитаси томонидан қабул қилинади. Қарор асосланган, ёзма шаклда расмийлаштирилган, оммавий ахборот воситалари тўғрисидаги қонун ҳужжатлари билан далилланган бўлиши керак.
Давлат божхона қўмитаси аккредитациядан маҳрум қилинган мухбирнинг таҳририятига қарор қабул қилинган вақтдан бошлаб беш кун муддатдан кечикмай расмий билдиришнома юборади. Бундай қарор кучга кирган вақтдан бошлаб аккредитация тўғрисидаги гувоҳнома ҳақиқий эмас деб ҳисобланади ва у таҳририят томонидан аккредитация қилган органга қайтарилиши керак.
Янги муддатга аккредитация қилиш
Аккредитация қилинган мухбирни янги муддатга аккредитация қилиш аккредитация тўғрисидаги гувоҳноманинг амал қилиш муддати тугагандан кейин таҳририят томонидан тақдим этилган буюртманома асосида ўтказилади.
Таҳририят Давлат божхона қўмитасига аккредитация тўғрисидаги гувоҳноманинг амал қилиш муддати тугашидан бир ой олдин буюртманома бериши керак.
Янги муддатга аккредитация қилиш аккредитация қилинган мухбирнинг олдинги аккредитацияси давридаги бенуқсон фаолиятини ҳисобга олган ҳолда соддалаштирилган тартибот бўйича амалга оширилиши мумкин.
Техник ходимлар ва хизмат кўрсатувчи ходимлар
Таржимонлар, телеоператорлар, фотомухбирлар, теле-, кино- ва видеоаппаратларга, алоқа воситаларига хизмат кўрсатувчи мутахассислар таҳририятнинг мухбирларга бириктирилган техник ходимлари бўлиши мумкин.
Аккредитация қилинган мухбирлар техник ва хизмат кўрсатувчи ходимларни ишга ёллаши мумкин.
Жалб этиладиган техник ходимларнинг шахсий таркиби Давлат божхона қўмитаси билан келишилади. Уларга ўз фаолиятини амалга оширишлари учун Давлат божхона қўмитаси томонидан тегишли гувоҳнома берилади.
Аккредитация қилинган мухбирнинг техник ва хизмат кўрсатувчи ходимларига журналистлик фаолияти билан шуғулланиш тақиқланади.
Якунловчи қоидалар
Давлат божхона қўмитаси ҳузуридаги аккредитацияни амалга ошириш тартиби билан боғлиқ низоли масалалар пайдо бўлган тақдирда манфаатдор томон қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда улар юзасидан судга шикоят қилиши мумкин.
Давлат божхона қўмитаси ва оммавий ахборот воситаларининг мухбирлари мазкур Низом ҳамда оммавий ахборот воситалари соҳасидаги қонун ҳужжатлари талабларига риоя қилиниши учун жавоб берадилар.

Accreditation of mass media representatives at the State Customs Committee
Order of accreditation of media representatives of the Republic of Uzbekistan at the State Customs Committee.
For the purpose of creation of necessary conditions for timely and objective coverage of activities of the State Customs Committee, the representatives of mass media of the Republic of Uzbekistan are accredited by the State Customs Committee.
The legal status and professional activity of the mass media accredited representatives (after referred to as “correspondents”) are governed by the Constitution of the Republic of Uzbekistan, The Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated November 23, 2006 № 243 “On Principles and Guarantees of Freedom of Information, “On Openness of Public Authorities", “On Mass Media”, as well as the Resolution of the SCC of the Republic of Uzbekistan on accreditation of mass media representatives under the State Customs Committee.
Basic concepts.
correspondent - a natural person engaged in the search, collection, processing and preparation of news and materials for mass media editors on the basis of labor contracts and other contractual relationships;
accreditation - is the procedure for recognition by the State Customs Committee of the abilities of a correspondent, based on the results of which the State Customs Committee issues a certificate of accreditation of the mass media representative (after referred to as "the Editorial Office"), which confirms his / her knowledge in the mass media.
Basic principles of accreditation Accreditation is based on the knowledge of the experts involved in the conduct of their work and the independence of journalists. The criterion for the accuracy of the reporter's accreditation shall be determined by regulations of the State Customs Committee, taking into account the peculiarities of the activities of the State Customs Committee and the representative of the mass media.
Only officially registered mass medias’ correspondents are accredited  by the State Customs Committee.
Accreditation of correspondents.
For the accreditation of mass media correspondent under the State Customs Committee, the editors submit sealed application for their accreditation, signed by their chief .
The editorial office application must include the following:
name and type of mass media;
Specialization;
distribution area;
e mail address;
telephone and fax numbers of the editors;
surname, name of the correspondent who was accredited;
devices that the reporter must carry with himself to accomplish his / her professional goals.
Additional information (correspondent's service status, passport information, diploma copy, e-mail address, phone and fax number) and four photographs of the established form should be attached to the application. Application for accreditation of a correspondent is considered by the State Customs Committee during the period from the date of receipt of the relevant application.
The number of accredited correspondents is determined by the editors jointly with the State Customs Committee.
The accreditation procedure consists of the following main activities: review of the application and submitted documents;  certification of correspondents;  decision-making on accreditation or refusal of accreditation, drawing up and issuance of certificate of accreditation.
Publication and Media Relations Department of the State Customs Committee carries out consideration of applications and documents submitted by the mass media editorial office. The results of consideration of the documents shall be drawn up within ten days from the date of receipt of the application by the conclusion of this section.
Certification is carried out by the commission formed by the accrediting authority. The terms of the certification must be agreed with the editor. The editors have the right  to disagree with some members of the commission and the time of the certification by giving  reasonable arguments.
The Commission conducts certification in accordance with the program approved by the State Customs Committee. The conclusion of the Media Relations Department on the results of the review of the documents submitted to describe professional qualifications and of the journalist, as well as other information received during the examination and certification process is the basis for the decision of the Attestation Commission. The results of attestation are documented by the Attestation Act.
The State Customs Committee decides on the accreditation or refusal of the accreditation on the basis of the review of the act of census. Application for accreditation of correspondents of mass media is considered according to scheme given in appendix 1 to this Regulation.
In case of a positive decision, within one week after the decision is made, the State Customs Committee shall draw up and issue a certificate of accreditation of the mass media correspondent of the Republic of Uzbekistan in accordance with Appendix 2 to this Regulation. The accrediting authority shall issue to the accredited correspondent a certificate of accreditation, valid up to two years.
Certificate of accreditation shall be valid from the date of registration in the Register of State Customs Committee. All documents related to accreditation (applications, resolutions, acts, accreditation certificates, etc.) shall be made in the official language.
The State Customs Committee may refuse accreditation of the journalist on the basis of relevant laws of the Republic of Uzbekistan or this Regulation. The State Customs Committee shall, within three days, inform the media of its reasons, in writing form, for such a decision. When necessary, temporary or permanent correspondence points may be established under the State Customs Committee.
The main rights and obligations of accredited correspondents.
Accredited correspondents use the rights and perform the obligations envisaged by the legislation of the Republic of Uzbekistan during their professional activity. The State Customs Committee informs the accredited correspondent about meetings, boards and other measures, provides shorthand records, protocols and other documents.
Accreditation does not guarantee that the reporter will be directly involved in events during official visits. The procedure of accreditation of journalists during visits of officials of the Republic of Uzbekistan or foreign states is determined by the legislation, as well as the requirements of the responsible services for the preparation and holding of the event.
Accredited correspondent has the following rights: getting information on upcoming meetings, councils and other events;
Access to the premises (rooms) and facilities of the State Customs Committee in the manner prescribed by this body on the basis of a certificate (authorization);
With the exception of cases when holding a closed event by the decision of management, participate in meetings, summaries, briefings (press conferences) and other events organized by the State Customs Committee.
Request and receive required documents and materials from officials of the State Customs Committee, familiarize themselves with the records of access to free-of-charge documents and copy them; use of the records to make a textual material, to use in the tele- and radio programs of the accredited mass media;  use of technical equipment necessary for audio, video or cinema recording, audio recording, as well as computer technics only for the purpose of covering the activities of the State Customs Committee.
Accredited correspondent has to: To comply with its internal procedures and requirements for the organization of work at the State Customs Committee premises;
do not interfere in the conduct of the event (if the event is not specifically organized for the press); Provide objective information about the activities of the State Customs Committee; observance of special rules of conduct; Carry out other requirements in accordance with the legislation of the State Customs Committee on media coverage.
The procedure for cessation of accreditation of the correspondent and the deprivation of his accreditation.
The basis for termination of accreditation is as follows: dismissal of the correspondent (in this case, the editorial has the right to apply to the State Customs Committee for the accreditation of another representative); termination of the media outlet, which is the representative of the correspondent; decision-making by the editorial office on the release of a reporter from the activities of the State Customs Committee (based on a formal notification).
Reporter: interfering with the procedure of the events where he/she invited; may be denied accreditation in the case of systematic breaches of the current legislation and the present Charter. The decision on deprivation of the journalist of accreditation is made by the State Customs Committee. The decision should be supported by a written, written form of the law on mass media. The State Customs Committee shall send a notification to the editorial office, which was deprived of its accreditation, within five days from the date of its decision From the moment such decision comes into effect, the accreditation certificate must be deemed invalid and returned to the authority accredited by the editors.
New term accreditation. New accreditation of the accredited correspondent shall be carried out on the basis of the application submitted by the editorial office upon expiration of the term of validity of the certificate of accreditation.
The editors must submit an application to the State Customs Committee within one month prior to expiration of the period of validity of the certificate of accreditation. New term accreditation can be made in a simplified procedure, taking into account the accuracy of the accredited correspondent's previous accreditation period.
Technical and service staff translators, teleoperators, photographers, tele-, film- and video equipment, communications engineers may be attached to the editors' technical staff. Accredited correspondents may hire technical and service personnel.
The personnel of the technical personnel involved shall be agreed with the State Customs Committee. The State Customs Committee is issued a relevant certificate to carry out their activities. The technical and service staff of the accredited correspondent is forbidden to engage in journalistic activities.
Closing rules.
In the case of any conflicts arising out of the procedure of accreditation under the State Customs Committee, the interested side may send a complaint to the court in accordance with the procedure established by the legislation.
The State Customs Committee and correspondents of the mass media are responsible for compliance with the requirements of this Regulation and the legislation in the field of mass media.