Божхона органларининг давлат органлари ҳамда бошқа ташкилотлар, фуқаролик жамияти институтлари ва фуқаролар билан ҳамкорлиги
39918
Божхона органлари ўз зиммасига юклатилган вазифаларни бажаришда давлат органлари ва бошқа ташкилотлар, фуқаролик жамияти институтлари ҳамда фуқаролар билан ҳамкорлик қилади.
Давлат органлари ва бошқа ташкилотлар божхона органларининг ўз фаолиятини амалга оширишида, шунингдек божхона тўғрисидаги қонун ҳужжатлари бузилишларига қарши курашишида уларга ўз ваколатлари доирасида кўмаклашиши шарт.
Божхона органларининг давлат органлари ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорлиги электрон ахборот алмашинувидан фойдаланган ҳолда амалга оширилиши мумкин.
Божхона органларининг зиммасига юклатилган вазифаларни бажариш учун зарур бўлган маълумотлар ва ҳужжатлар уларнинг қонуний талаблари бўйича давлат органлари ҳамда бошқа ташкилотлар томонидан бепул асосда тақдим этилади.

Взаимодействие таможенных органов с государственными органами и иными организациями, институтами гражданского общества и гражданами
8296
Таможенные органы при выполнении возложенных на них задач взаимодействуют с государственными органами и иными организациями, институтами гражданского общества и гражданами.
Государственные органы и иные организации в пределах своей компетенции обязаны оказывать содействие таможенным органам в осуществлении их деятельности, а также в противодействии нарушениям таможенного законодательства.
Взаимодействие таможенных органов с государственными и иными организациями может осуществляться с использованием электронного обмена информацией.
Сведения и документы, необходимые для выполнения возложенных на таможенные органы задач, по их законным требованиям предоставляются государственными органами и иными организациями на бесплатной основе.