Лочинларни 280 миллион сўмга пулламоқчи бўлган шахслар қўлга олинди
Амалдаги тартибларга кўра, ҳайвонот дунёси объектларини республикамиз ҳудудига олиб кириш ёки олиб чиқиш Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни ҳимоя давлат қўмитаси томонидан бериладиган махсус рухсатномалар асосида амалга оширилади.
Республикамиз божхоначилари мазкур тартибларга риоя қилмай ноёб турдаги қушларнинг божхона чегаралари орқали ноқонуний олиб ўтишга уринган шахсларни тўхтатиб қолишди.
Дунё бўйлаб йўқолиб бораётган ноёб жонзотларни асраб-авайлашда, хусусан уларнинг божхона чегаралари орқали ноқонуний равишда олиб ўтилишининг олдини олишда давлат божхона хизмати органларининг роли муҳим аҳамият касб этади.
Яқинда Сирдарё вилояти божхона бошқармасининг тезкор тузилмалари томонидан давлат хавфсизлик хизмати билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Ўзбекистон Республикасининг Қизил китобига киритилган лочинларни она табиатдан ажратиб олиб, пуллашга уринган шахслар тўхтатиб қолинди.
Тезкор тадбир давомида аввалдан кузатувга олинган шахс бошқарувидаги “Камаз” юк автотранспорт воситаси “Сирдарё” чегара божхона постида тўхтатилиб, белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, салондаги спорт сумкасига 8 бош лочинлар яширилганлиги фош бўлди. Боз устига қушларга шафқатсизларча муносабатда бўлинган, жонзотлар сумкага уларнинг ҳаёти учун хавфли тарзда зичлаб жойлаштирилган.
Шу куни тезкор тадбир Сирдарё туманида ҳам давом эттирилиб, ушбу қушларни сотиб олаётган шахс ҳам қўлга олинди.
Мазкур ҳолатда ушлаб қолинган 8 бош лочинлар Ўзбекистоннинг 2019 йилда чоп этилган Қизил китобига киритилган ва табиатан камёб ҳисобланади ҳамда уларни овлаш тақиқланган. Лочинларнинг 6 таси Қизил китобга Итолғи номи билан киритилган бўлиб, улар тобора йўқолиб бораётган тур ҳисобанади.
Суриштирувлар давомида маълум бўлишича, қонунбузарлар ушбу қушларни 280 млн. сўмга пулламоқчи бўлишган.
Ҳозирда лочинлар Тошкент ҳайвонот боғига вақтинча сақловга топширилди ва мутахассисларнинг доимий назорати остида парваришланмоқда.

Задержаны лица пытавшиеся незаконно продать за 280 000 000 сумов хищных птиц семейства соколиных
Известно, что ввоз и вывоз объектов животного мира производится только лишь при предоставлении специального разрешительного документа, выданного Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды.
Роль государственной таможенной службы чрезвычайна важна в сохранении редких исчезающих видов животных, в частности, в предотвращении их незаконного перемещения через таможенные границы.
В частности, в результате оперативного мероприятия проведенного оперативными подразделениями Сырдарьинского областного таможенного управления во взаимодействии со Службой государственной безопасности предотвращено незаконное перемещение через таможенные границы включенных в Красную книгу хищных птиц семейства соколиных.
В ходе оперативного мероприятия на территории приграничного таможенного поста “Сырдарья” было остановлено и осмотрено в установленном порядке грузовое автотранспортное средство марки “Камаз”, за водителем которого ранее было установлено наблюдение.
В результате, при вскрытии спортивной сумки находящейся в салоне автомобиля, были обнаружены 8 хищных птиц семейства соколиных. Птицы были плотно размещены в сумке, чем подвергало жизни соколов опасности.
После чего оперативное мероприятие было продолжено и в Сырдарьинском районе был задержан также и покупатель этих птиц.
Важно отметить, что эти виды хищных птиц семейства соколиных под названиями Балобан и Сапсан – включены в Красную книгу. Водятся они в основном в горах Западного Тянь-Шаня и Гиссар-Алая а также в пустыне Кызылкум. Численность балобана всюду низкая. Популяция балобана в мире постепенно сокращается. Также Балобан включен в список особо ценных видов, за незаконную добычу, содержание, приобретение, хранение, перевозку, пересылку и продажу, а также контрабанду которых наступает уголовная ответственность.
В ходе проверок выяснилось, что правонарушители планировали продать птиц за 280 000 000 сумов.
Птицы сразу же были осмотрены врачом-ветеринаром и переданы на ответственное хранение сотрудникам Ташкентского зоопарка.