1,3 млрд. сўмлик товарларни ноқонуний олиб кириш режаси фош бўлди
Республикамиз божхоначилари томонидан товар-моддий бойликларнинг юртимиз ҳудудига ноқонуний тарзда олиб кирилишига қарши тизимли кураш олиб борилмоқда.
Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан “Чуқурсой” божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаш мақсадида турли қинғир режалар асосида юк ҳужжатларида нотўғри маълумотларни кўрсатиш орқали йирик миқдордаги товарларнинг ноқонуний кириб келиш ҳолатига чек қўйишди.
Хориждан божхона постига 2 та юк контейнерида оғирлиги 52 тоннадан зиёд юк ҳужжатларига кўра “пайвандлаш электродлари” дея кўрсатилган товарлар “сариқ” йўлак асосида расмийлаштирилиб, божхона омборига жойлаштирилади.
Аммо кейинги текширувлар натижасида ушбу товарлар орасида божхона юк декларацияси ва юк кузатув ҳужжатларида умуман қайд этилмаган қиймати 1 млрд 387 млн. сўмлик 33,4 тонна бурама михлар борлиги аниқланди.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, мазкур товарларга 475,8 млн.сўм миқдорида божхона тўловлари ҳисобланди.

Раскрыта противоправная схема незаконного ввоза товаров на 1,3 млрд. сумов
Сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с представителями таможенного поста «Чукурсай» выявлена очередная попытка уклонения от уплаты таможенных платежей путем указания неверной информации в грузовых документах.
В частности, прибывшие из-за границы на имя одного из действующих в нашей стране обществ с ограниченной ответственностью 2 грузовых контейнера в установленном порядке подлежали таможенному контролю. В контейнерах, согласно товаросопроводительным документам, должны были находиться более 52 тонн сварочных электродов. Товары, пройдя таможенную очистку по «желтому» коридору, помещаются на таможенный склад.
Однако, последующая проверка товаров установила, что среди груза находились не заявленные в документах и сокрытые от таможенного контроля шурупы общим весом 33,4 тонны на 387 миллионов сумов.
Таким образом грузовладельцы пытались уклониться от уплаты таможенных платежей в размере 475,8 миллионов сумов.