Корея Республикаси божхона хизмати делегацияси Ўзбекистонда
Ташрифнинг илк кунида юқори мартабали меҳмонлар билан Давлат божхона қўмитасида икки томонлама учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Давлат божхона қўмитаси раиси меҳмонларни юртимизга ташрифи билан қутлар экан, сўнгги йилларда Муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан Ўзбекистон-Корея ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтиришга ва янги поғонага кўтаришга қаратилган фаол ташқи сиёсат юритилаётганлигини алоҳида қайд этди.
Таъкидлаш жоизки, мазкур давлат Ўзбекистоннинг Осиё-Тинч океан минтақасидаги етакчи савдо-иқтисодий шериги ҳисобланади. Пандемия даврига бўлишига қарамай, иккала мамлакат ўртасидаги ўзаро ташқи савдо айланмаси жорий йилнинг ўтган 8 ойи давомида 1 млрд. 130 млн. АҚШ долларига етди.
Икки мамлакат ўртасида тобора ўсиб бораётган савдо-иқтисодий ҳамкорлик божхона соҳасидаги ўзаро ҳамкорликни ҳам янада кенгайтиришни тақозо этади. Айни шу заруратдан келиб чиқиб, Давлат божхона қўмитаси ва Корея Республикаси божхона хизмати билан фаол ҳамкорлик алоқалари изчил олиб борилмоқда.
Хусусан, томонларнинг бугунги учрашуви Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ва Корея Республикаси божхона хизмати раҳбарлари ўртасидаги Божхона ҳамкорлигининиг 4-йиғилиши ҳисобланади.
Ўзбекистон ва Корея ўртасида божхона соҳасидаги ҳамкорликнинг асосини бундан 22 йил аввал имзоланган Битим ташкил қилади ва ҳозирда ушбу Битимни қайта кайта кўриб чиқиб, янги таҳрирда имзолаш, иккала мамлакат ўртасидаги Эркин савдо битимига мувофиқлаштириш зарурати юзага келган.
Шунингдек, иккала мамлакатнинг божхона институтлари ўртасида касбий тайёргарлик соҳасида ҳамкорлик қилиш, шунингдек, божхона назорати ва экспертизаси, хавфни бошқариш ҳамда контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити йўналишларида ўзаро тажриба алмашиш масаласи ҳам учрашувда атрофлича муҳокама қилинди.
Бундан ташқари корейс делегацияси халқаро темир йўл транспортида юк ташишда қўлланиладиган божхона жараёнлари бўйича Ўзбекистон тажрибасини ўрганишга қизиқиш билдирди.
Учрашув якунида “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ва Корея Республикаси Корея божхона хизмати ўртасида таълим соҳасида тажриба алмашиш ва ҳамкорлик” тўғрисида ўзаро англашув Меморандуми мзоланди.
Мазкур меморандум икки мамлакат божхона хизматларининг олий таълим муассасалари ҳамда кинология хизматлари ўртасида ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Жумладан, момерандум доирасида келгусида ҳар йили божхона ходимлари ва Божхона институти тингловчилари Корея чегара ва божхона институтида малака оширишлари назарда тутилмоқда. Шунингдек, Корея божхона хизмати юқори малакали мутахассисларини Ўзбекистонга консультант сифатида жалб этиш ҳам режалаштирилган.
Учрашувдан сўнг меҳмонлар Давлат божхона қўмитасининг Ситуацион маркази ва Божхона тарихи музейи билан танишишди ҳамда Фахрий меҳмонлар китобига ўз таассуротларини ёзиб қолдиришди.

Делегация Таможенной службы Республики Корея находится в Узбекистане
Приветствуя гостей, председатель Государственного таможенного комитета отметил, что в последние годы наш уважаемый Президент Шавкат Мирзиёев проводит активную внешнюю политику, направленную на дальнейшее расширение многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Кореей и выведение его на новый уровень.
Следует отметить, что эта страна является ведущим торгово-экономическим партнером Узбекистана в Азиатско-Тихоокеанском регионе. Несмотря на период пандемии, двусторонний внешнеторговый оборот между двумя странами за истекшие восемь месяцев текущего года достиг 1 миллиарда 130 миллионов долларов США. В настоящее время в Узбекистане успешно работают 875 предприятий с корейским капиталом.
Растущее торгово-экономическое сотрудничество между двумя странами также требует дальнейшего расширения сотрудничества и в таможенной сфере. В связи с этим осуществляется активное сотрудничество с Государственным таможенным комитетом и Таможенной службой Республики Корея.
В частности, сегодняшняя встреча сторон - это 4-е заседание Таможенного сотрудничества между руководителями Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан и таможенной службы Республики Корея.
Основой сотрудничества между Узбекистаном и Кореей в области таможенного дела является Соглашение, подписанное 22 года назад. Теперь возникла необходимость пересмотреть это Соглашение и подписать его в новой редакции в соответствии с Соглашением о свободной торговле между двумя странами.
Стороны также обсудили вопросы сотрудничества между таможенными институтами двух стран в области профессионального обучения, а также обмен опытом в области таможенного контроля и экспертизы, управления рисками, противодействия контрабанде и таможенного аудита.
Кроме того, корейская делегация выразила заинтересованность в изучении опыта Узбекистана в таможенных процедурах, используемых при международных железнодорожных перевозках.
По завершению встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Корейской таможенной службой по обмену опытом и сотрудничеству в области профессионального образования.
Настоящий Меморандум послужит дальнейшему укреплению сотрудничества между таможенными службами, высшими учебными заведениями и кинологическими службами двух стран.
В частности, меморандум предусматривает ежегодное повышение квалификации сотрудников таможни и курсантов Таможенного института в Корейском погранично-таможенном институте. Также планируется привлечение в Узбекистан высококвалифицированных специалистов Таможенной службы Кореи в качестве консультантов.
После встречи гости ознакомились с Ситуационным центром и Музеем истории таможни Государственного таможенного комитета, а также написали свои пожелания и впечатления в книге «Почетных гостей».