1,1 миллиард сўмлик кучли таъсир қилувчи дорилар фош этилди
Республикамиз божхоначилари томонидан кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг республикамиз ҳудудида ноқонуний муомалада бўлиши ва ғайриқонуний савдосига қарши тизимли кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Давлат божхона қўмитасининг Тошкент шаҳар божхона бошқармаси тезкор тузилмалари ходимлари томонидан давлат хавфсизлик хизмати ва ички ишлар идоралари билан ҳамкорликда ўтказилган кўп босқичли тезкор тадбир давомида йирик миқдордаги кучли таъсир қилувчи моддаларни айланма йўллар орқали республикамиз ҳудудига олиб кириб, сўнгра уларни Тошкент шаҳрида пуллашга уринган жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйилди.
Пойтахтимизнинг Бектемир туманида ўтказилган тезкор тадбирнинг дастлабки босқичида аввалдан кузатувга олинган фуқаро бошқарувидаги “Мерседес бенц спринтер” русумли юк автотранспорт воситаси белгиланган тартибда кўздан кечирилди.
Қарангки, мазкур автомашина юкхонасидаги бодринг солинган қоплар остида 9 та қопда ҳамда йўловчи ўриндиғи остидаги 1 та қопда жами 6076 та флаконда “Тропикамид” томчи дорилари яширилган экан.
Пойтахтимизнинг Бектемир туманида тезкор тадбир давом эттирилиб, мазкур дориларни қабул қилиб олиши лозим бўлган шахс ҳам қўлга олинди.
Жиноий гуруҳнинг қинғир режасига кўра, мазкур дори воситалари кейинчалик шаҳар дорихоналари бўйлаб тарқатилиши лозим эди.
Ушбу ҳолатда ҳуқуқбузарлардан олиб қўйилган “Тропикамид” кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг умумий қиймати 1 млрд. 93 млн. 680 минг сўмни ташкил қилмоқда.
Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг тезкор ходимлари томонидан пойтахтимизнинг Янгиҳаёт туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида аввалдан кузатувга олинган шахс бошқарувидаги “Ласетти” автотранспорт воситаси белгиланган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада, машина салонида 500 дона флаконда “Тропикамид” кучли таъсир этувчи дори воситаси, 3 дона “Регапен” капсуласи, 0.32 гр. гашиш ва 1 дона электрон тарози борлиги аниқланди.
Тезкор тадбирнинг навбатдаги босқичи Чилонзор туманида давом эттирилди.
Бу гал аввалдан кузатувга олинган 2 нафар шахслар Қатортол кўчасида бошқа бир шахсга 503 дона кучли таъсир қилувчи модда - “Регапен” дори воситасини олди-берди қилишаётган вақтида тўхтатиб қолинди.
Шундай қилиб, юқоридаги ҳолатларда келгусида юртдошларимизнинг, айниқса ёшларнинг саломатлигига жиддий хавф туғдириши мумкин бўлган, қиймати салкам 1,1 млрд. сўмлик  кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.

Предотвращен незаконный оборот сильнодействующих препаратов на 1,1 миллиарда сумов
В результате многоэтапного оперативного мероприятия проведенного оперативными сотрудниками Ташкентского городского таможенного управления во взаимодействии со Службой государственной безопасности и органами внутренних дел раскрыта деятельность преступной группы занимающейся незаконным ввозом в республику сильнодействующих веществ в больших количествах и незаконной их реализацией на территории столицы.
На первом этапе оперативно-розыскных мероприятий в Бектемирском районе столицы в установленном порядке был осмотрен грузовой автомобиль марки Mercedes-Benz Sprinter, за рулем которого находился один из ранее наблюдаемых лиц.
В результате проведенного осмотра в грузовой части автомобиля были обнаружены мешки с огурцами, под которыми были спрятаны 9 мешков и 1 мешок под пассажирским сиденьем в которых находились в общей сложности 6076 флаконов сильнодействующего лекарственного препарата «Тропикамид».
В тот же день оперативное мероприятие было продолжено и в Бектемирском районе столицы был задержан гражданин, которому и должны были быть доставлены обнаруженные препараты.
Согласно плану преступной группировки, позже лекарственные препараты должны были быть распределены по аптекам города.
Общая стоимость изъятых в данном случае у правонарушителей сильнодействующих лекарственных препаратов составила 1 миллиард 93 миллиона 680 тысяч сумов.
В ходе последующих оперативных действий проведенных в Янгихаётском районе столицы оперативными сотрудниками Ташкентского городского таможенного управления, в установленном порядке был осмотрен автомобиль марки «Ласетти», которым управлял находящийся под наблюдением гражданин.
В результате произведенного осмотра в салоне автомобиля были обнаружены 500 единиц сильнодействующего лекарственного препарата “Тропикамид” и 3 капсулы Регопена, а также 0,32 грамма наркотического средства гашиш и 1 электронные весы.
Очередной этап оперативного мероприятия был продолжен на территории Чиланзарского района столицы.
На этот раз двое подозреваемых лиц были задержаны на улице Катартал при продаже третьему лицу 503 единиц капсул сильнодействующего лекарственного препарата Регапен.
Таким образом, в вышеперечисленных случаях был предотвращен незаконный оборот сильнодействующих лекарственных препаратов общей стоимостью около 1 миллиарда 100 миллионов сумов, которые могли создать серьезную угрозу здоровью наших соотечественников, особенно молодежи, в будущем.
В настоящее время по выявленным фактам возбуждены уголовные дела и продолжаются следственные действия.