Божхоначилар 4 кг.дан зиёд “гашиш” ва “опий”ни тўхтатиб қолишди
Жиззах вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими томонидан Давлат хавфсизлик хизмати идоралари вакиллари ҳамда Самарқанд вилояти божхона бошқармаси билан ҳамкорликда Самарқанд вилоятида ўтказилган тезкор тадбирларда гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айлануви олди олинди.
Тезкор тадбир давомида аввалдан кузатувга олинган фуқаро Ф.Б. бошқарувидаги “Эпика” русумли автотранспорт воситаси белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, автотранспорт воситаси салони орқа ўриндиғида 1 дона полиэтилен ўрам борлиги аниқланди.
Мазкур ўрам очиб кўрилганида эса, унинг ичидаги модда экспертиза хулосасига кўра,  соф оғирлиги 1 кг. 17 гр.ни ташкил қилувчи “гашиш” гиёҳвандлик воситаси эканлиги маълум бўлди.
Тезкор тадбирлар давомида шу куни Самарқанд туманида истиқомат қилувчи яна бир шахс Б.Б.нинг хонадони ҳам белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, ертўладаги автомобил баллони шинаси ичига 3 дона полиэтилен ўрамлар яшириб қўйилганлиги фош қилинди.
Мазкур ўрамларнинг бирида 1 кг. 25 гр. оғирликдаги “гашиш”, қолган иккита ўрамда эса 2 кг. 65 гр. оғирликдаги “опий” – жами 3 кг. 90 гр. оғирликдаги гиёҳвандлик воситалари борлиги аниқланди.
Шундай қилиб, мазкур тадбир давомида оғирлиги жами 4.1 кг.дан зиёд гиёҳвандлик воситалари ашёвий далил сифатида олиб қўйилди.

Из незаконного оборота изъято более 4,1 килограммов наркотических средств
В результате оперативно-розыскных мероприятий проведенных в Самаркандской области сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Джизакского областного таможенного управления во взаимодействии со Службой государственной безопасности и представителями таможенного управления по Самаркандской области предотвращены факты незаконного оборота наркотических средств.
В ходе оперативного мероприятия внутри остановленного и осмотренного автомобиля марки “Эпика”, за которым ранее было установлено наблюдение, на заднем сиденье был обнаружен один полиэтиленовый сверток.
По результатам проведенной экспертизы было установлено, что вещество обнаруженное при вскрытии данного свертка оказалось наркотическим средством гашиш общим весом 1 кг 17 граммов.
В ходе проведенных последующих оперативных мероприятий в установленном порядке был осмотрен дом одного из жителей Самаркандской области. В результате, внутри автомобильного баллона обнаруженного в подвале дома были найдены спрятанные 3 полиэтиленовых свертка.
Внутри одного из данных свертков при вскрытии было обнаружено наркотическое средство гашиш весом 1 кг. 25 граммов, а в остальных двух свертках находилось наркотическое средство опий общим весом 2 кг. 65 граммов.
В результате проведенных своевременных операвтино-розыскных мероприятий из незаконного оборота в качестве вещественных доказательств было изъято в общей сложности более 4 (4,1) килограммов наркотических средств.
В настоящее время по фактам выявленных преступлений возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан и ведутся следственные действия.