Божхоначилар Тўрткўлда салкам 100 гр. “опий” олиб кетаётган оғуфурушни тўхтатиб қолишди
Божхона органлари томонидан гиёҳванд воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши кураш жадал тусда давом эттирилмоқда.
Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан Давлат хавсизлик хизмати билан ҳамкорликда Тўрткул туманида тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбир давомида авваладн кузатувга олинган  фуқаро Ч.А. бошқарувидаги “Нексия” русумли автотранспорт воситаси тўхтатилиб, белгиланган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада, ушбу шахснинг чўнтагида жами 3 дона полиэтилен ўрамда “опий” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Шунингдек, ушбу автотранспорт воситаси юкхонасидаги эҳтиёт қисмлар сумкаси ичига  яширилган ҳам 1 дона электрон тарози ва 1 литр сиғимли газ балон ҳам ашёвий далил сифатида расмийлаштирилиб олинди.
Қорақалпоғистон Республикаси ИИВ Экспертиза-криминалистика бошқармасининг хулосасига кўра, ушбу моддалар соф оғирлиги 99,42 граммни ташкил этувчи опий гиёҳвандлик воситаси эканлиги аниқланди.

В Турткульском районе Республики Каракалпакстан задержан гражданин со 100 граммами опия
Сотрудниками таможенных органов принимаются неотложные меры по противодействию незаконному обороту наркотиков.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Республике Каракалпакстан во взаимодействии со Службой государственной безопасности проведено очередное оперативное мероприятие на территории Турткульского района.
В ходе мероприятия, был остановлен и осмотрен в установленном порядке при участии понятых автомобиль марки «Nexia», ранее за которым было установлено оперативное наблюдение.
В результате досмотра в карманах водителя были обнаружены 3 полиэтиленовых свертка в которых находились вещества, по цвету и запаху похожие на наркотическое средство опий.
Также в качестве вещественного доказательства были изъяты 1 электронные весы и 1-литровый газовый баллон, спрятанные в запасной сумке в багажнике автомобиля.
По результатам проведенной экспертизы было установлено, что в полиэтиленовых свертках находилось наркотическое средство опий общим весом 99,42 грамма.