Божхона соҳасида янги қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг мазмун-моҳиятини тадбиркорларга етказиш ва уларнинг фаолиятидаги муаммоларини ўрганиш мақсадида жорий йилнинг 17 апрель куни Давлат божхона қўмитасида “Очиқ эшиклар куни” тадбири ўтказилди.
Шаффофлик – асосий мезон!
Тадбирда турли вазирлик ва идоралар мутахассислари, ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари ҳамда видеоконференция тарзида ҳудудий божхона бошқармалари студияларидан маҳаллий тадбиркорлик субъектлари вакиллари иштирок этишди.
Муҳтарам Президентимиз ташаббуслари билан сўнгги йилларда замонавий ахборот-коммуникация технологияларини кенг қўллаган ҳолда қулай бизнес муҳитини яратиш борасида давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини оширишга қаратилган кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилмоқда.
Тадбирни очар экан, Давлат божхона қўмитаси Раисининг биринчи ўринбосари в.б. И.Мухторов дастлаб шу ҳақида сўз юритди.
Шу вақтга қадар «Қоғозсиз ва электрон божхона» контрабанда, контрафакт маҳсулотларни олиб ўтиш, коррупция, ноқонуний валюта операциялари ва божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлашга самарали қарши курашиш усулларини қўллаш имконини берди.
Энди эса «қоғозсиз ва электрон божхона»нинг мантиқий давоми бўлган«рақамли божхона» тамойилини амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Бу энг аввало, божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш, божхона органлари фаолиятини янада такомиллаштириш ҳамда самарадорлигини ошириш, шакллантириш, шунингдек, божхона иши соҳасидаги умумэътироф этилган халқаро норма ва стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилишда муҳим рол ўйнамоқда.
Масалан, Ўзбекистоннинг 2020 йилда икки муҳим халқаро ҳужжат - Божхона тартиботларини соддалаштириш ва уйғунлаштириш тўғрисидаги Киото конвенциясига (2006 йил 3 февраль) ёки “Вақтинча олиб кириш тўғрисида”ги Истамбул Конвенцияга қўшилиши ҳам фикримиз тасдиғидир.
Божхона соҳасида сўнгги беш йилликнинг муҳим янгилиги - божхона органлари фаолиятига “Хавфларни бошқариш” автоматлаштирилган ахборот тизими жорий этилгани бўлди. Шу вақтга қадар божхонада товар ва транспорт воситалари ялпи божхона назоратидан ўтказилган бўлса, эндиликда мазкур тартиб бекор қилиниб, ушбу тизим кўмагида танлаб текшириш тамойили йўлга қўйилди.Содда қилиб айтганда, “яшил”, “сариқ”, “қизил” ва “кўк” йўлаклар жорий этилди.
Тизим фаолиятига назар солсак, ҳозирга қадар экспортда – 83,3 %, импортда – 60,9 % юклар соддалаштирилган тартибда расмийлаштирилмоқда. Кўриклар сони 1,2 мартага камайиб, самарадорлиги 1,5 баробарга ортди. Вақт сарфи экспортда – 1,7 ва импортда – 1,4 бараварга қисқарди.
Божхона соҳасида илк бор ваколатли иқтисодий операторлар институти амалиётга тадбиқ қилинди. Бу эса ҳалол, қонунга итоаткор ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларини рағбатлантиришга, қўллаб-қувватлашга хизмат қилмоқда.
Бу борадаги ишларни янада такомиллаштириш мақсадида “Очиқ эшиклар куни”да асосий эътибор ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиси божхона тартиб-таомилларини амалга ошириш жараёнида қандай тўсиқларга дуч келаётгани юзасидан энг аввало уларнинг ўзларидан эшитишга ва муаммоларни жойида ҳал қилишга қаратилди.
Жумладан, товарларнинг ТИФ ТН кодларини тўғри таснифлаш, божхона қийматини тўғри белгилаш, божхонага доир ахборот тизимларидан тўғри фойдаланиш каби масалалар юзасидан атрофлича фикр алмашилди.
Шунингдек, тадбиркорларга “Ягона дарча” божхона ахборот тизимидаги янгиликлар, тизимдан фойдаланиш тартиблари, янги жорий этилган интерактив хизматларнинг қулайликлари, соҳада янги қабул қилинаётган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнингмазмун-моҳияти юзасидан кўргазмали тақдимотлар қилинди.
2020 йил 1 январдан ишга туширилган “Ягона дарча” божхона ахборот тизими 6 та органнинг 17 та сертификат ва рухсат бериш тусидаги ҳужжатларини олиш учун онлайн электрон мурожаат этиш ва ҳужжатларни рақамли форматда олиш имконини бермоқда. Жорий йилда эса яна 2 та назорат қилувчи идоралар тизимга интеграция қилинади ва умумий ҳисобда 39 турдаги рухсатнома ҳужжатларини олиш мумкин бўлади.
Рақамларга кўра, тизим жорий қилинганидан буён ҳозирга қадар унда 34,4 мингдан ортиқ ТИФ қатнашчилари рўйхатдан ўтган ва ваколатли давлат органлари томонидан 700 мингдан ортиқ рухсатнома ҳужжатлари расмийлаштирилган. Бу эса табиийки тадбиркорларнинг вақти, харажатлари ва тонналаб қоғознинг тежалишига хизмат қилмоқда.
Тадбир якунида “Очиқ эшиклар куни”нинг асосий қисми – ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари билан савол-жавоблар ҳам қизғин тарзда кечди.

Главный критерий – прозрачность!
В мероприятии приняли участие специалисты различных министерств и ведомств, участники внешнеэкономической деятельности, а также представители местного бизнеса из студий региональных таможенных управлений в режиме видеоконференцсвязи.
По инициативе нашего уважаемого Президента в последние годы были проведены комплексные реформы, направленные на повышение эффективности государственной таможенной службы, создание благоприятной деловой среды с широким использованием современных информационно-коммуникационных технологий.
Об этом в первую очередь рассказал открывая мероприятие, исполняющий обязанности первого заместителя председателя Государственного таможенного комитета И. Мухторов.
До сегодняшнего времени «безбумажная и электронная таможня» позволила использовать эффективные методы борьбы с контрабандой, перемещением контрафактных товаров, коррупцией, незаконными валютными операциями и уклонением от уплаты установелнных таможенных платежей.
Теперь же особое внимание уделяется реализации принципа «цифровой таможни», которая является логическим продолжением «безбумажной и электронной таможни».
Это прежде всего, играет важную роль в реформировании таможенного администрирования, дальнейшем совершенствовании деятельности таможенных органов и повышении их эффективности, формировании, а также имплементации международных норм и стандартов в области таможенного дела в национальное законодательство.
Например, присоединение Узбекистана в 2020 году к двум важным международным документам – Киотской конвенции об упрощении и гармонизации таможенных процедур (3 февраля 2006 года) или Стамбульской конвенции о временном ввозе - подтверждает наше мнение.
Важным нововведением последних пяти лет в сфере таможенного дела является внедрение автоматизированной информационной системы «Управление рисками» в деятельности таможенных органов. Если до сих пор товары и транспортные средства подвергались общему таможенному контролю на таможне, то теперь эта процедура отменена и установлен принцип выборочного досмотра с помощью этой системы. Говоря проще, введены «зеленый», «желтый», «красный» и «синий» коридоры.
Если посмотреть на деятельность системы, на сегодняшний момент 83,3% товаров при экспорте и 60,9% товаров при импорте оформляются и проходят таможенные процедуры в упрощенном порядке. Количество досмотров сократилось в 1,2 раза, а эффективность увеличилась в 1,5 раза. Временные затраты снизились в 1,7 раза в экспорте и в 1,4 раза в импорте.
Впервые в сфере таможенного дела введен в практику институт уполномоченных экономических операторов. Внедрение института служит дальнейшему совершенствованию таможенного администрирования и упрощению таможенных процедур, повышению эффективности деятельности таможенных органов, устранению бюрократических преград на пути развития бизнеса и улучшению инвестиционного климата в стране. А это способствует поощрению и поддержке честных, законопослушных участников внешнеэкономической деятельности.
В целях дальнейшего совершенствования работы в этой сфере «День открытых дверей» был ориентирован на то, чтобы заслушать участников внешнеэкономической деятельности с какими препятствиями они сталкиваются при выполнении таможенных процедур, в первую очередь, услышать их мнение и решить проблемы на месте.
В частности, стороны обменялись мнениями по таким вопросам, как правильная классификация товаров по кодам ТН ВЭД, правильное определение таможенной стоимости, правильное использование таможенных информационных систем.
Предпринимателям также были представлены презентации о нововведениях в таможенной информационной системе «Единое окно», правилах использования системы, об удобстве нововведённых интерактивных услуг, содержании вновь принятых правил в данной сфере.
На мероприятии была отмечена текущая деятельность таможенной информационной системы «Единое окно», которая была введена в практику с 1 января 2020 года. В настоящее время введен порядок выдачи через эту систему без учета человеческого фактора 17 видов цифровых сертификатов и разрешительных документов 6 органов, при осуществлении внешнеэкономической деятельности. В текущем году в систему будут интегрированы еще 2 контрольных ведомства, и всего будет доступно 39 видов разрешительныех документов.
Согласно цифрам, с момента внедрения системы зарегистрировано более 34,4 тысяч участников внешнеэкономической деятельности и более 700 000 разрешительныех документов выдано компетентными государственными органами. Это, естественно служит экономии как времени, финансов так и тонны бумаги предпринимателей.
В завершение мероприятия состоялась основная часть «Дня открытых дверей» - ответы на вопросы участников внешнеэкономической деятельности и представителей СМИ, которая прошла в открытом и конструктивном духе.