“Маtiz”га яширилган 6,8 килограмм гиёҳвандлик воситалари фош этилди
Республикамиз божхоначилари томонидан гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши қаратилган тезкор тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
“Маtiz”га яширилган 6,8 килограмм гиёҳвандлик воситалари  фош этилди
Давлат божхона қўмитасининг Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан Давлат хавфсизлик хизмати вакиллари билан ҳамкорликда пойтахтимизнинг Сергели туманида тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбирда аввалдан кузатувга олинган фуқаро Р.Т. бошқарувидаги “Матиз” русумли автотранспорт воситаси тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилди. Кўздан кечириш давомида автомобилда йўловчи сифатида кетаётган фуқаро А.Д.га  тегишли бўлган бир дона қоғоз қути борлиги аниқланди.
Мазкур қути белгиланган тартибда очиб кўрилганида эса, унинг ичидаги 5 дона скотчланган ўрамларда наркотик моддалар яширилганлиги фош бўлди.
Экспертиза хулосасига кўра мазкур ўрамлардаги наркотик моддалар 3 кг. 928 гр. оғирликдаги “опий” ҳамда 2 кг. 873 гр. оғирликдаги “гашиш” гиёҳвандлик воситалари эканлиги аниқланди.
Шундай қилиб, тезкор тадбир давомида қонунбузар шахсдан жами оғирлиги 6 кг. 800 гр.дан зиёд бўлган наркотик моддалар олиб қўйилди.
Рақамларга мурожаат қилсак, 2021 йилнинг ўтган даври мобайнида республикамиз божхоначилари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари билан ҳамкорликда аниқланган 124 та қонунбузарлик ҳолатларида оғирлиги 65 кг.дан зиёд гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилган.

Предотвращена попытка незаконного оборота около 7 килограммов наркотиков
Сотрудниками таможенных органов принимаются неотложные меры по противодействию незаконному обороту наркотиков.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии со Службой государственной безопасности проведено очередное оперативное мероприятие на территории Сергелийского района столицы.
В ходе мероприятия, был остановлен и осмотрен в установленном порядке при участии понятых автомобиль марки «Матиз», ранее за которым было установлено оперативное наблюдение. В результате досмотра в автомобиле была обнаружена одна картонная коробка которая принадлежала пассажиру находившемуся в салоне автомобиля.
В результате произведенного вскрытия было установлено, что в коробке находятся 5 единиц замотанных скотчем свертка. Последующая экспертиза установила, что в свертках находились такие наркотические средства как опий в количестве 3 килограммов 928 граммов и гашиш общим весом 2 килограмма 873 грамма. Таким образом в результате своевременных оперативных действий с правонарушителя было изъято в общей сложности более 6 килограммов 800 граммов наркотических средств.
В настоящее время по выявленному факту преступления таможенными органами возбуждено уголовное дело.
Согласно цифрам, за истекший период 2021 года таможенниками нашей республики во взаимодействии с другими правоохранительными органами предотвращен незаконный оборот более 65 кг наркотиков в 124 выявленных случаях нарушений таможенного законодательства.