Мўйнали пальто астари ва пайпоққа яширилган 510 гр. тилла фош бўлди
Республикамиз божхоначилари тилла ва заргарлик буюмларини божхона чегаралари орқали ноқонуний равишда олиб ўтилишига қарши қаратилган чора-тадбирларни мунтазам давом эттиришмоқда.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Ғишткўприк” чегара-божхона постида ҳам заргарлик буюмларини ноқонуний равишда олиб кирилишига доир божхона қонунбузилиши ҳолати фош қилинди.
Ушбу шахснинг қўл юклари белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилганида, йўловчи божхона декларациясида ва божхона ходимларининг оғзаки сўровида маълум қилинмаган 94 гр. оғирликдаги кумуш тақинчоқлари борлиги аниқланди.
Айни шу куни мазкур постда тилладан ишланган тақинчоқларни божхона назоратидан четлаб олиб чиқишишга уринган яна бир аёл ҳам тўхтатиб қолинди.
Пиёда равишда ҳаракатланаётган йўловчининг шубҳали ҳатти-ҳаракатлари божхона ходимларининг эътиборини тортди. Шундан сўнг ушбу аёл инсон тана аъзоларини сканерловчи замонавий боди сканер қурилмаси орқали божхона назоратидан ўтказилди.
Сканер тасвирлари эса шубҳаларни тасдиқлади. Ушбу аёл эгнидаги мўйнали пальто астарлари орасига 51 дона узук ҳамда 59 жуфт сирғаларни қадаб қўйгани фош бўлди. Шунингдек, пайпоғи ичига ҳам  90 жуфт зиракларни яширгани аниқланди. Шу зайлда қоидабузар шахснинг қиймати 158 млн. сўмдан зиёд бўлган 510 гр. оғирликдаги тилла тақинчоқларни яширинча олиб чиқиш режаси наф бермади.
Амалдаги тартибларга кўра, жисмоний шахсларга қиймати 5 000 АҚШ долларидан кўп бўлган тайёр заргарлик буюмларини йўловчи божхона декларациясида кўрсатган ҳолда Ўзбекистон Республикасидан ташқарига олиб чиқишга рухсат берилади.

Задержана гражданка в носках и шубе у которой обнаружено более полкилограмма ювелирных украшений
Очередная попытка незаконного ввоза ювелирных изделий на днях пресечена на приграничном таможенном посту «Гишткуприк» УГТК по Ташкентской области.
В ходе проведенного в установленном порядке таможенного контроля, в багаже среди личных вещей одного гражданина были обнаружены сокрытые от таможенного контроля ювелирные изделия из серебра общим весом 94 грамма.
В этот же день была задержана еще одна гражданка, пытавшаяся сокрыв от таможенного контроля пронести золотые ювелирные украшения.
Подозрительное нервное поведение гражданки привлекло внимание таможенников. После чего женщина была подвергнута таможенному контролю с использованием современного сканирующего оборудования для досмотра пассажиров “Body scanning”.
Высвеченные изображения подтвердили подозрения. Выяснилось, что на подкладку меховой шубы гражданки были вшиты 51 единица колец и 59 пар серег изготовленных из золота. Также было установлено, что в носках задержанной также были спрятаны 90 пар золотых серег. Таким образом, план вывоза в общей сложности 510 граммов ювелирных украшений на 158 000 000 сум закончился крахом.
Напоминаем, что в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП-5721 от 18 мая 2019 года “О мерах по ускоренному развитию ювелирной отрасли в Республике Узбекистан” физическим лицам разрешается вывозить за пределы Республики Узбекистан готовые ювелирные изделия, стоимость которых превышает 5 000 (пять тысяч) долларов США, с заполнением пассажирской таможенной декларации.