Шампун ниқоби остидаги героин!
Республикамиз божхоначилари гиёҳвандлик воситаларини божхона чегаралари орқали олиб ўтишга бўлган навбатдаги уринишларни фош этишди.
Сурхондарё вилояти “Айритом” чегара божхона постида гиёҳвандлик воситаларини олиб киришнинг навбатдаги қинғир усули фош қилинди.
2021 йилнинг 1 март куни соат 16.35 дан 16.50 га қадар мазкур постга кетма-кет равишда 4 нафар қўшни давлат фуқаролари пиёда равишда кириб келишади.
Қизиғи шундаки, ушбу шахсларнинг қўл юклари божхона кўригидан ўтказилганида, тўрталаси ҳам ўзлари билан бир хил товарлар, яъни шампунлар олиб ўтишаётгани божхона ходимларининг диққатини тортди.
Мазкур постига пиёда равишда кириб келган қўшни давлат фуқаросининг қўл юклари белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилганда, сумка ичидаги 14 дона шампунь қутиларига шубҳали моддалар солингани маълум бўлди.
Божхона кўриги давомида ушбу моддалар 3 кг. 149 гр.ни ташкил қилувчи суюқ шаклдаги героин гиёҳвандлик воситаси эканлиги маълум бўлди.
Орадан 5 дақиқа ўтмай қўл юклари орасида 12 дона шампун олиб ўтаётган яна бир хорижий фуқаро тўхтатиб қолинди. Бу гал шампун қутиларига жойланган суюқ героиннинг оғирлиги 2 кг. 532 гр.ни ташкил қилди.
Шу куни яхлит занжирдек тизилган қонунбузарлар 5 дақиқалик тафовут билан кетма-кет ушланаверди. Ўзидан аввалги шерикларининг қўлга олинганидан бехабар тарзда яна 2 нафар хорижий давлат фуқаролари божхона постига бамайлихотир кириб келишар экан, уларни ҳам шерикларининг қисмати қарши олди.
Улардан бири 13 дона шампун қутиларида 3 кг. 472 гр., яна бири эса 14 дона шампун қутиларида 3 кг. 202 гр. оғирликдаги суюқ героинни олиб киришга уринган вақтда тўхтатиб қолинди.
Шундай қилиб, 4 нафар хорижий фуқаролардан олиб қўйилган 53 дона шампун қутиларидаги жами 12 кг. 355 гр.ни ташкил қилувчи наркотик моддалар суюқ героин эканлигини экспертизаси хулосаси ҳам тасдиқлади.
Мазкур ҳолатлар юзасидан божхона органлари томонидан жиноят ишлари қўзғатилиб, ҳозирда тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Обнаружен жидкий героин замаскированный под шампунь
В результате оперативных мероприятий проведенных таможенниками нашей республики выявлены очередные факты попыток незаконного перемещения через таможенные границы наркотических средств.
Так, на приграничном таможенном посту «Айритом» Сурхандарьинского областного таможенного управления выявлен необычный метод перевозки наркотиков.
1 марта 2021 года на приграничный таможенный пост поочередно с разницей в несколько минут прибывают 4 гражданина соседнего государства.
Таможенников насторожил тот факт, что в ходе таможенного контроля проведенного в отношении багажа граждан, среди вещей всех четырех граждан были обнаружены тюбики с шампунями для волос.
В ходе таможенного контроля проведённого в отношении багажа, прибывшего на таможенный пост иностранного гражданина, в сумке обнаруживаются 14 единиц тюбиков из-под шампуня с подозрительным содержимым.
В результате таможенного контроля было установлено что в тюбиках находился совсем не шампунь, как хотел преподнести владелец груза, а жидкий героин общим весом 3 килограмма 149 граммов.
Спустя несколько минут на таможенном посту задерживается еще один гражданин соседнего государства среди вещей которого также были обнаружены тюбики с жидким героином в общем количестве 2 килограмма 532 грамма.
Таким образом преступники, выстроившиеся в единую цепочку, прибывали на территорию таможенного поста с интервалом 5 минут, даже не подозревая о том, что их предшественники уже задержаны таможенниками, раскусившими их преступный замысел.
Таким образом были задержаны и оставшиеся 2 лиц, один из которых пытался, сокрыв от таможенного контроля пронести разлитый в тюбики жидкий героин общим весом 3 килограмма 472 грамма, а другой 3 килограмма 202 грамма. Общий вес изъятого с 4 иностранных граждан жидкого героина, разлитого в 53 тюбика составил 12 килограммов 355 граммов. Проведённая экспертиза также установила, что в тюбиках действительно находилось наркотическое средство в виде жидкого героина.
В настоящее время по всем выявленным фактам преступлений таможенными органами возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан и ведутся следственные действия.