Шампун ниқоби остидаги героин!
Республикамиз божхоначилари гиёҳвандлик воситаларини божхона чегаралари орқали олиб ўтишга бўлган навбатдаги уринишларни фош этишди.
Сурхондарё вилояти “Айритом” чегара божхона постида гиёҳвандлик воситаларини олиб киришнинг навбатдаги қинғир усули фош қилинди.
2021 йилнинг 1 март куни соат 16.35 дан 16.50 га қадар мазкур постга кетма-кет равишда 4 нафар қўшни давлат фуқаролари пиёда равишда кириб келишади.
Қизиғи шундаки, ушбу шахсларнинг қўл юклари божхона кўригидан ўтказилганида, тўрталаси ҳам ўзлари билан бир хил товарлар, яъни шампунлар олиб ўтишаётгани божхона ходимларининг диққатини тортди.
Мазкур постига пиёда равишда кириб келган қўшни давлат фуқаросининг қўл юклари белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилганда, сумка ичидаги 14 дона шампунь қутиларига шубҳали моддалар солингани маълум бўлди.
Божхона кўриги давомида ушбу моддалар 3 кг. 149 гр.ни ташкил қилувчи суюқ шаклдаги героин гиёҳвандлик воситаси эканлиги маълум бўлди.
Орадан 5 дақиқа ўтмай қўл юклари орасида 12 дона шампун олиб ўтаётган яна бир хорижий фуқаро тўхтатиб қолинди. Бу гал шампун қутиларига жойланган суюқ героиннинг оғирлиги 2 кг. 532 гр.ни ташкил қилди.
Шу куни яхлит занжирдек тизилган қонунбузарлар 5 дақиқалик тафовут билан кетма-кет ушланаверди. Ўзидан аввалги шерикларининг қўлга олинганидан бехабар тарзда яна 2 нафар хорижий давлат фуқаролари божхона постига бамайлихотир кириб келишар экан, уларни ҳам шерикларининг қисмати қарши олди.
Улардан бири 13 дона шампун қутиларида 3 кг. 472 гр., яна бири эса 14 дона шампун қутиларида 3 кг. 202 гр. оғирликдаги суюқ героинни олиб киришга уринган вақтда тўхтатиб қолинди.
Шундай қилиб, 4 нафар хорижий фуқаролардан олиб қўйилган 53 дона шампун қутиларидаги жами 12 кг. 355 гр.ни ташкил қилувчи наркотик моддалар суюқ героин эканлигини экспертизаси хулосаси ҳам тасдиқлади.
Мазкур ҳолатлар юзасидан божхона органлари томонидан жиноят ишлари қўзғатилиб, ҳозирда тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Shampoo made of heroin?
The customs officers of the republic exposed another attempt to smuggle drugs across the customs border.
Another method of smuggling drugs was revealed at the border customs post "Ayritom" in Surkhandarya region.
On March 1, 2021, from 16.35 to 16.50, 4 citizens of neighboring states had entered the post on foot.
Interestingly, when the hand luggage of these individuals was inspected by customs, all four of them were carrying the same good - shampoos, which attracted the attention of customs officials.
When the hand luggage of a citizen of a neighboring country was inspected by customs in the prescribed manner, it was found that suspicious substances were placed in 14 boxes of shampoo inside the bag.
During customs inspection, it was discovered that these substances were 3 kg.149 gr of heroin in liquid form.
Five minutes later, another foreign national was stopped carrying 12 shampoos in his hand luggage. This time the weight of liquid heroin placed in shampoo boxes was 2 kg. 532 gr.
On the same day, the offenders were caught in a row with a difference of 5 minutes. Unbeknownst about the fate of their former accomplices, two other foreign nationals entered the customs post and were greeted by the fate of their accomplices.
One of them had 3 kg.472 gr. of heroin in 13 shampoo boxes, and another 3 kg. 202 gr. in 14 shampoo boxes.
Thus, a total of 12 kg. 355 gr. of narcotics in 53 shampoo boxes were seized from 4 foreign nationals. The expert opinion also confirmed that the substances were liquid heroin.
Criminal proceedings have been instituted by the customs authorities and an investigation is under way.