Заргарлик буюмларини чақалоқ аравачасига яширган ҳолда олиб ўтишга уринган фуқаро тўхтатиб қолинди
Божхона органлари томонидан қимматбахо металл ва қимматбахо тошлардан ясалган заргарлик буюмларини ноқонуний равишда олиб ўтишга бўлган уринишларнинг ўз вақтида олди олинмоқда.
Хусусан, «Тошкент халқаро аэропорти» чегара божхона постида «Истамбул-Тошкент» йўналиши бўйича учиб келган фуқаро К.И.нинг безовталаниши  инспекторларнинг эътиборини тортади.
Шундан сўнг ушбу фуқаронинг вояга етмаган фарзандининг болалар аравачаси божхона кўригидан ўтказилганида, унинг ичида божхона назоратидан яширилган 195 гр. тилладан ясалган заргарлик буюмлари борлиги аниқланди. Ушбу буюмларнинг жисмоний шахслар учун белгиланган божхона тўловларисиз олиб кириш меъёридан ортиқ бўлган қисми, яъни дастлабки ҳисоб-китобларга кўра қиймати 22.7 млн. сўмга тенг 65 грамм тилладан ясалган заргарлик буюмлари ушлаб қолинди.
Эслатиб ўтамиз Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 6 февралдаги “Жисмоний шахслар томонидан божхона чегараси орқали товарларни олиб ўтишни янада тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3512 сонли қарорига мувофиқ жисмоний шахслар томонидан Ўзбекистон Республикасига 65 граммгача бўлган қимматбахо металл ва қимматбахо тошлардан ясалган заргарлик буюмлари божхона тўловларисиз олиб кирилиши мумкин.

A passenger who tried to carry jewelry hidden in a baby stroller has been stopped
Attempts to smuggle jewelry made of precious metals and precious stones are being prevented in a timely manner by customs authorities.
In particular, inspectors were concerned about the behavior of a citizen K.I., who arrived by the route "Istanbul-Tashkent" at the border customs post "Tashkent International Airport".
After that, when the pram of the minor child of this citizen was inspected by customs, 195 gr. of jewelry hidden from customs control was found in it. The part of these items, 65 grams of gold jewelry that exceeds the norms of duty free import for individuals, and which worth, according to preliminary estimates 22.7 million. UZS were seized.
Note that in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 6, 2018 "On measures to further regulate the movement of goods across the customs border by individuals" PD-3512, jewelry made of precious metals and precious stones up to 65 grams can be imported without customs duties.