Божхоначилар қарийб 1,7 кг. гиёҳвандлик воситаларини ички аъзоларига яширган шахсларни қўлга олишди
Республикамиз божхоначилари томонидан гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйишга қаратилган тезкор тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Хусусан, Сурхондарё вилоятида ўзидан жонли контейнер сифатида фойдаланиб, гиёҳвандлик воситаларини ички аъзоларига яширганча олиб киришга бўлган бир нечта уринишлар фош қилинди.
Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси "Айритом" чегара-божхона постига пиёда равишда кириб келган қўшни давлат фуқаро Т.С. инсон танасини сканерловчи қурилма кўмагида божхона кўригидан ўтказилганида, унинг ички аъзоларида юмалоқ шаклдаги шубҳали предметлар борлиги маълум бўлди.
Шундан сўнг шифокорлар кўмагида ушбу шахснинг ичидан 44 дона полиэтилен ўрамлар чиқариб олинди. Мазкур ўрамларга соф оғирлиги салкам 430 гр.ни ташкил қилувчи “опий” гиёҳвандлик воситаси яширилган экан.
Хўш, ушбу шахснинг бошқа шериклари борми? Мазкур наркотик моддалар кимга етказилиши керак эди?
Ушбу ҳолатни мантиқан тўла якунига етказиш мақсадида Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан Давлат хавфсизлик хизмати ва Ички ишлар идоралари вакилларини жалб қилган ҳолда кўп босқичли тезкор тадбир режаси ишлаб чиқилди.
Натижада, гиёҳвандлик воситаларини ички аъзоларига яширганча олиб киришга уринган бошқа шахслар ҳам қўлга олинди.
Тезкор тадбир давомида, “Айритом” чегара божхона постига пиёда равишда кириб келган қўшни мамлакат фуқароси Қ.К. ҳам тезкор кузатувга олинди ва сканер қурилмаси кўмагида кўздан кечирилди. Натижада, ушбу шахснинг ичида ҳам 34 дона скотчланган ўрамлар борлиги фош бўлди.
Тиббиёт ходимлари иштирокида чиқариб олинган мазкур ўрамлар текшириб кўрилганида эса, уларнинг ичида салкам 650 гр. “гашиш” гиёҳвандлик воситаси борлиги фош бўлди.
Орадан бироз ўтиб, мазкур постга кириб келган фуқаро Қ.Н.ни ҳам ўзидан олдинги шерикларининг қисмати кутаётган эди.
У ҳам ички аъзоларига наркотик моддаларни яширгани бир зумда “Боди сканер” қурилмаси кўмагида фош қилинди. Бу гал 31 дона ўрамлар учун “жонли контейнер” вазифасини ўташга уринган шахс 592,22 гр. “гашиш” гиёҳвандлик воситасини шу зайлда олиб ўтмоқчи бўлган.
Шундан сўнг тезкор тадбирлар Тошкент шаҳрида ҳам давом эттирилиб, пойтахт меҳмонхонларидан бирида мазкур наркотик моддаларни қабул қилиб олиши керак бўлган шахс ҳам қўлга олинди.
Ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида жами 1672,22 грамм оғирликдаги гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Ушбу ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Выявлена цепь преступлений с попытками транспортировки наркотиков в теле
На днях в Сурхандарьинской области выявлено несколько фактов провоза крупной партии наркотических веществ в телах наркокурьеров.
На приграничном таможенном посту «Айритом», в ходе проведения таможенной проверки с помощью сканирующего оборудования для досмотра пассажиров “Body scanning”, в брюшной полости у прибывшего с соседнего государства иностранного гражданина были обнаружены подозрительные инородные предметы.
В результате проведенного обследования во внутренних органах, а точнее в толстой кишке гражданина были обнаружены и изъяты в общей сложности 44 единицы капсул. При вскрытии капсул выяснилось, что таким способом наркокурьер пытался транспортировать в своем теле в общей сложности 430 граммов наркотического средства опий.
Естественно, возникает ряд вопросов: есть ли у гражданина преступные сообщники? И кому должны были быть доставлены обнаруженные наркотики?
Для доведения выявленного случая до логического завершения, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Сурхандарьинского областного таможенного управления был разработан многоэтапный оперативный план действий с привлечением представителей Службы государственной безопасности и Органов внутренних дел.
В результате были задержаны и другие лица, пытавшиеся пронести наркотики во внутренних органах.
В результате оперативных действий на том же приграничном таможенном посту был задержан еще один подозрительный гражданин во внутренних органах у которого были обнаружены и извлечены 34 единицы овальной формы герметичных капсул с 650 граммами гашиша.
Спустя некоторое время на приграничный таможенный пост прибывает еще один гражданин которого ждала судьба своих предшественников.
В результате проведенного сканирования в теле очередного наркокурьера были обнаружены, а в дальнейшем и извлечены овальной формы герметичные капсулы в количестве 31 единицы в которых транспортировалось более 592 граммов гашиша.
Затем оперативное мероприятие было продолжено в городе Ташкенте и в одной из столичных гостиниц был задержан гражданин, которому и должны были быть доставлены все обнаруженные наркотики.
В настоящее время по всем выявленным фактам преступлений таможенными органами возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан и ведутся следственные действия.