Божхоначилар қарийб 1,7 кг. гиёҳвандлик воситаларини ички аъзоларига яширган шахсларни қўлга олишди
Республикамиз божхоначилари томонидан гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйишга қаратилган тезкор тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Хусусан, Сурхондарё вилоятида ўзидан жонли контейнер сифатида фойдаланиб, гиёҳвандлик воситаларини ички аъзоларига яширганча олиб киришга бўлган бир нечта уринишлар фош қилинди.
Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси "Айритом" чегара-божхона постига пиёда равишда кириб келган қўшни давлат фуқаро Т.С. инсон танасини сканерловчи қурилма кўмагида божхона кўригидан ўтказилганида, унинг ички аъзоларида юмалоқ шаклдаги шубҳали предметлар борлиги маълум бўлди.
Шундан сўнг шифокорлар кўмагида ушбу шахснинг ичидан 44 дона полиэтилен ўрамлар чиқариб олинди. Мазкур ўрамларга соф оғирлиги салкам 430 гр.ни ташкил қилувчи “опий” гиёҳвандлик воситаси яширилган экан.
Хўш, ушбу шахснинг бошқа шериклари борми? Мазкур наркотик моддалар кимга етказилиши керак эди?
Ушбу ҳолатни мантиқан тўла якунига етказиш мақсадида Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан Давлат хавфсизлик хизмати ва Ички ишлар идоралари вакилларини жалб қилган ҳолда кўп босқичли тезкор тадбир режаси ишлаб чиқилди.
Натижада, гиёҳвандлик воситаларини ички аъзоларига яширганча олиб киришга уринган бошқа шахслар ҳам қўлга олинди.
Тезкор тадбир давомида, “Айритом” чегара божхона постига пиёда равишда кириб келган қўшни мамлакат фуқароси Қ.К. ҳам тезкор кузатувга олинди ва сканер қурилмаси кўмагида кўздан кечирилди. Натижада, ушбу шахснинг ичида ҳам 34 дона скотчланган ўрамлар борлиги фош бўлди.
Тиббиёт ходимлари иштирокида чиқариб олинган мазкур ўрамлар текшириб кўрилганида эса, уларнинг ичида салкам 650 гр. “гашиш” гиёҳвандлик воситаси борлиги фош бўлди.
Орадан бироз ўтиб, мазкур постга кириб келган фуқаро Қ.Н.ни ҳам ўзидан олдинги шерикларининг қисмати кутаётган эди.
У ҳам ички аъзоларига наркотик моддаларни яширгани бир зумда “Боди сканер” қурилмаси кўмагида фош қилинди. Бу гал 31 дона ўрамлар учун “жонли контейнер” вазифасини ўташга уринган шахс 592,22 гр. “гашиш” гиёҳвандлик воситасини шу зайлда олиб ўтмоқчи бўлган.
Шундан сўнг тезкор тадбирлар Тошкент шаҳрида ҳам давом эттирилиб, пойтахт меҳмонхонларидан бирида мазкур наркотик моддаларни қабул қилиб олиши керак бўлган шахс ҳам қўлга олинди.
Ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида жами 1672,22 грамм оғирликдаги гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Ушбу ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

The customs officers of the country continue to take urgent measures to stop drug trafficking.
In particular, in the Surkhandarya region, several attempts to smuggle drugs using them as live containers were revealed.
A citizen of the neighboring country T.S., who entered the border customs post "Ayritom" of the Surkhandarya regional customs administration was examined by customs with the help of body scanner device, and it was discovered that internal organs of the person contained suspicious objects of round shape.
After that, with the help of doctors, 44 polyethylene bags were removed from the person. The packages contained an opium drug weighing about 430 grams.
So does this person have any other partners? To whom should these drugs be delivered?
In order to bring this situation to a logical conclusion, the staff of the Combating smuggling and customs audit department developed a multi-stage operational action plan with the involvement of representatives of the State Security Service and the Interior Ministry.
As a result, other individuals who tried to smuggle drugs into their internal organs were also arrested.
During the operation, a citizen of the neighboring country Q.K., who entered the "Ayritom" border customs post was also quickly tracked and scanned with the help of a scanner device. As a result, it was revealed that this person also had 34 polyethylene bags with drugs inside.
When the packages were removed by medical staff, they contained about 650 grams. of drug "hashish".
Q.N., a citizen who entered the post shortly afterwards, was also awaiting the fate of his predecessors.
He, too, was immediately exposed for hiding drugs in his internal organs with the help of a body scanner. This time, the person who acted as a "live container" tried to smuggle 31 packages of "hashish" weighing 592.22 gr..
After that, the operation was continued in Tashkent, and in one of the hotels of the capital was detained a person who was supposed to take the drugs.
As a result of operative measures, the illicit trafficking of drugs weighing 1672.22 grams was stopped.