Божхоначилар ҳужжатларда кўрсатилмаган 6 млрд. сўмлик товарларни фош этишди
Товар-моддий бойликларини юртимизга турли ноқонуний йуллар билан олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага карши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари “Чуқурсой” ТИФ божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда юк ҳужжатларида кўрсатилмаган товарларни юртимиз ҳудудига олиб киришга бўлган уринишни фош этишди.
Унга кўра, хорижий давлатдан Андижон вилоятида фаолият юритувчи жамият номига олиб келинган юк контейнери ўрнатилган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, 4 турдаги товарлар жойлаштирилганлиги кўрсатилган мазкур контейнерда ҳужжатларда қайд этилмаган, киймати 6 млрд. 202 млн. сўмлик қўлқоплар, фонар, кузойнаклар ҳамда бошқа турдаги товарлар мавжудлиги аниқланди.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, мазкур товарларга 2 млрд. 620 млн. сўм божхона тўловлари ҳисобланди.
Ҳозирда юқоридаги ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмокда.

Сотрудники таможни выявили факт попытки незаконного ввоза товаров на сумму более 6 миллиардов сумов
Сотрудниками таможенных органов вовремя выявляются и пресекаются факты правонарушений, связанных с незаконным ввозом товарно-материальных ценностей через таможенные границы нашего государства.
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с представителями таможенного поста внешнеэкономической деятельности «Чукурсай» выявлена и пресечена попытка ввоза не заявленных в товаросопроводительных документах товаров.
В частности, на таможенном посту в отношении грузового контейнера, прибывшего из-за рубежа на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью Андижанской области, был проведен в установленном порядке таможенный досмотр.
В результате, в контейнере, в котором согласно документам должны были находиться 4 вида товаров были обнаружены не заявленные в документах такие товарно-материальные ценности, как перчатки, фонари, очки и другие товары на общую сумму 6 миллиардов 202 миллиона сум.
По предварительным подсчетам, в отношении обнаруженных товаров были рассчитаны дополнительные таможенные платежи в размере 2 миллиардов 620 миллионов сум.