Андижонда салкам 1,3 млрд. сўмлик дори воситалари ва тиббий буюмларнинг ноқонуний айланмаси фош қилинди
Республикамиз божхоначилари томонидан сифати кафолатланмаган дори воситаларининг ноқонуний айламасига чек қўйишга қаратилган тезкор чора-тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Давлат божхона қўмитасининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси томонидан Андижон вилоятида ўтказилган тезкор тадбир давомида дори воситалари ва тиббий буюмларнинг яширинча сақланаётганлиги аниқланди.
Олдиндан олинган тезкор маълумотлар асосида Андижон туманидаги бир-бирига қўшни бўлган 2 та уй белгиланган тартибда ва холислар иштирокида кўздан кечирилганида, мазкур хонадонларда 6 турдаги 3800 донадан ортиқ дори воситалари ва 10 минг дона лейкопластырь тиббий буюмлари борлиги аниқланди.
Хорижда ишлаб чиқарилган, аммо сифатини ва божхона расмийлаштирувини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган мазкур товарларнинг умумий қиймати салкам 1 млрд. 300 млн. сўмни ташкил қилмоқда.

В Андижане выявлены факты незаконного хранения медицинских товаров негарантированного качества на 1,3 млрд сум
2228
Сотрудниками таможенных органов ведется беспрецедентная борьба с незаконным ввозом на территорию нашего государства медицинских принадлежностей и лекарственных препаратов негарантированного качества.
В частности, в ходе очередного оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Андижанской области выявлен факт незаконного хранения лекарственных препаратов и медицинских принадлежностей.
На основании полученной оперативной информации при участии понятых были осмотрены в установленном порядке дома двух жителей Андижанского района, живущих по соседству.
В результате проведенного осмотра в обоих домах были обнаружены более 3800 единиц лекарственных препаратов 6 наименований, а также 10 000 единиц медицинских лейкопластырей.
По результатам оперативного мероприятия из незаконного оборота в качестве вещественных доказательств было изъято лекарственных препаратов и медицинских принадлежностей негарантированного качества общей стоимостью 1 миллиард 300 миллионов сум.
В настоящее время по выявленным фактам правонарушений проводятся таможенные проверки и следственные действия.