Андижонда салкам 1,3 млрд. сўмлик дори воситалари ва тиббий буюмларнинг ноқонуний айланмаси фош қилинди
Республикамиз божхоначилари томонидан сифати кафолатланмаган дори воситаларининг ноқонуний айламасига чек қўйишга қаратилган тезкор чора-тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Давлат божхона қўмитасининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси томонидан Андижон вилоятида ўтказилган тезкор тадбир давомида дори воситалари ва тиббий буюмларнинг яширинча сақланаётганлиги аниқланди.
Олдиндан олинган тезкор маълумотлар асосида Андижон туманидаги бир-бирига қўшни бўлган 2 та уй белгиланган тартибда ва холислар иштирокида кўздан кечирилганида, мазкур хонадонларда 6 турдаги 3800 донадан ортиқ дори воситалари ва 10 минг дона лейкопластырь тиббий буюмлари борлиги аниқланди.
Хорижда ишлаб чиқарилган, аммо сифатини ва божхона расмийлаштирувини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган мазкур товарларнинг умумий қиймати салкам 1 млрд. 300 млн. сўмни ташкил қилмоқда.

Illegal circulation of drugs and medical supplies for about 1.3 billion soums were stopped in Andijan.
1565
The customs authorities of the country continue to take urgent measures to curb the illicit trafficking of non-guaranteed quality drugs.
During the operation carried out by the Main department for combating smuggling and customs audit of the State Customs Committee in Andijan region, it was revealed that drugs and medical supplies were secretly stored in one of the houses.
According to preliminary data, two adjacent houses in Andijan district were inspected in accordance with the established procedure and with the participation of attesting witnesses. As a result, more than 3,800 medicines of 6 types and 10,000 pieces of adhesive plasters were found in these houses.
The total value of these goods, produced abroad, but without quality and customs clearance documents, is about 1.3 bln. soums.