Рақамли божхона – ташқи савдода шаффофлик гарови!
Давлат божхона қўмитаси томонидан Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида “Рақамли божхона – ташқи савдода шаффофлик гарови” мавзусида матбуот анжумани ўтказилди.
Тадбирда Давлат божхона қўмитасининг Марказий аппарати тегишли бошқармалари бошлиқлари соҳани рақамлаштириш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар юзасидан оммавий ахборот воситалари вакилларига атрофлича маълумотлар тақдим этишди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 июндаги “Божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги ПФ6005-сон Фармони том маънода божхона органлари фаолиятини тубдан ислоҳ қилиш ва божхона хизматида замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан самарали фойдаланишда асосий дастуриламал бўлиб хизмат қилади.
Ҳозирда божхона тартиб-тамойилларини янада соддалаштириш, божхона тизимида рақамли технологияларни кенг қўллаш орқали инсон омилини камайтириш, божхона назорати шаклларини хавфларни бошқариш принципларига асосланган замонавий ахборот - коммуникация технолологиялари имкониятларидан кенг фойдаланиш, содда қилиб айтганджа “Рақамли божхона”га ўтиш борасида кенг қамровли ишлар олиб борилмоқда.
Бугунги кунда божхона органлари 56 та ахборот тизимлари ва  30 та  интерактив хизматлар (шундан, 2020 йил давомида 6 та ахборот тизимлари ва  13 та  интерактив хизматлар) татбиқ этилган.
Хусусан, божхона органларида “Хавфни бошқариш” тизимининг жорий этилиши натижасида, бугунги кунда қонунга итоаткор тадбиркорларнинг экспорт ва импортга йўналтирилаётган маҳсулотлари тезкорлик билан божхона расмийлаштирувидан ўтказилмоқда.
Ушбу тизимни такомиллаштириш орқали 2020 йил 1 июндан синов тариқасида автомобиль чегара божхона постларида амалиётга жорий этилди. Бу ҳам ўз навбатида келгусида чегара божхона постларидаги навбатларнинг сезиларли қисқаришига ёрдам беради.
Ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларини хавф даражасига қараб тоифаларга ажратилиши натижасида божхона кўриклари сони 1,4 баробарга камайиб, самарадорлиги 1,5 баробарга ошди.
Божхона расмийлаштируви вақти экспортда 1,7 баробарга, импортда 1,4 баробарга қисқарди. Ҳозирги кунда 62 фоиз товарлар соддалаштирилган тартибда божхона расмийлаштирувидан ўтказилмоқда.
Божхона тартиб-таомилларини соддалаштиришда ахборот тизимларининг ўрни катта эканлигини тушунган ҳолда, расмийлаштирув билан боғлиқ жараёнлар тўлиқ автоматлаштирилди.
Масалан, божхона юк декларацияларини автоматик рўйхатга олиш ва автоматик тақсимлаш жорий этилди (жараёнга илгари 2-3 соат вақт кетган, бир неча хизмат китоблари юритилган эди, ҳозир 1-2 дақиқа сарф этилмоқда, энг асосий коррупцион ҳолатлар олдини олишга катта қадам бўлди).
Эндиликда божхона тўловларини мобиль-банкинг хизмати орқали онлайн ўтказиш йўлга қўйилди. 2020 йил 10 ойида ушбу тизимдан фойдаланиб, 110 млрд. сўм тўловлар келиб тушди.
Шунингдек, ҳозирда чегара божхона постлари орқали ҳаракатланаётган автотранспорт воситаларини давлат назоратларидан ўтказиш ва пост ҳудудидан чиқиб кетиши назоратини “электрон шлагбаум”га асосланган, чегара божхона постларида фаолият кўрсатаётган давлат идоралари уланган “Транспорт назорати” автоматлаштирилган ахборот тизимини амалиётга жорий этиш бўйича қатор ишлар олиб борилмоқда.
Тизим ёрдамида, товар ва транспорт воситалари чегара ўтказиш пунктларига кириб келишидан чиқиб кетгунгача бўлган назорат тадбирлари замонавий қурилмаларни татбиқ этган ҳолда автоматлаштирилиб, “Ягона дарча” тамойилига кўра расмийлаштирувга асосланган Инновацион (ақлли) божхона пости амалиётга жорий этилади.
Ўтказиш пунктида Давлат назорати органлари томонидан ҳайдовчилар, товарлар ва транспорт воситаларининг назорат тартиб-таомиллардан ўтказиш учун сарфлаган вақт тўғрисидаги маълумотларни онлайн режимида олиш имконияти яратилади.
Бундан ташқари, ушбу тизимнинг амалиётга жорий этилиши чегара ўтказиш пунктларида назорат олиб борувчи органлар томонидан тегишли тартиб-таомилларни “ягона дарча” тамойили асосида амалга ошириш ва унга сарфланадиган вақтни қисқартириш имконини беради.
Мазкур тизим дастлаб “Яллама” чегара божхона постида, сўнгра босқичма-босқич мавжуд чегара божхона постларида жорий этилиши режалаштирилган.
Ҳозирда божхона органлари томонидан “Автотранспорт воситалари навбатларни бошқариш” ахборот тизимини амалиётга жорий этиш устида ҳам ишлар амалга оширилмоқда.
2020 йилнинг 1 ноябридан бошлаб Давлат божхона қўмитаси жисмоний шахслар учун транспорт воситаларини вақтинчалик олиб киришда ташувчига реал вақт режимида электрон шаклда қайта олиб чиқиш муддати тугашидан олдин вақтинчалик олиб кириш муддатини узайтириш ва тегишли йиғимни тўлашни амалга ошириш имкониятини жорий қилди. Эндиликда электрон тўлов тизимлари орқали чет эл автотранспорт воситаларининг Ўзбекистон Республикаси ҳудудида бўлиш муддатини онлайн равишда узайтириш мумкин.
Шунингдек, чегара божхона постлари инфратузилмасини яхшилаш, уларнинг фаолиятини рақамлаштириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Жумладан, Қозоғистон билан чегарадош бўлган “Даут-ота”, “Сирдарё”, “Ғишткўприк”  ва  “Яллама”, Туркманистон билан чегарадош “Олот”, “Хўжайли”, “Шовот” ва “Дўстлик”, Тожикистон билан чегарадош “Сариосиё” чегара божхона постлари тўлиқ реконструкция қилинди. Натижада, постларнинг суткалик йўловчи ўтказиш қобилияти 2 баробарга, автотранспорт ўтказиш қобилияти эса 4 баробарга ошди.
Мазкур божхона постлари инсон танасини сканер қилувчи “Body Scan”, юк автотранспорт воситаларини сканер қилувчи Инспекцион кўрик мажмуалари, электрон шлагбаум, давлат рақамини аниқлаш тизимлари каби “инновацион” назорат - техник воситалар ва замонавий ахборот технологиялари билан таъминланиб, “Рақамли божхона” талабларига мослаштирилди.
Ҳозирда ушбу постларда синов тариқасида “Навбатларни бошқариш” ҳамда “Транспорт назорати” ахборот тизимлари жорий этилиб, шу ерда фаолият юритаётган давлат назорати идоралари томонидан автотранспорт ва ҳайдовчиларни назоратдан “ягона дарча” тамойили асосида ўтказилиши йўлга қўйилди. Натижада, ушбу жараёнларга сарфланадиган вақтни кескин қисқартириш ва транспорт воситалари тирбандлигини олдини олиш имконияти яратилади. Келгусида ушбу ахборот тизимларини босқичма-босқич транспорт оқими юқори бўлган чегара божхона постларида жорий қилиниши режалаштирилган.
Тадбирда 2020 йил 1 январдан амалиётга жорий этилган «Ягона дарча» божхона ахборот тизимининг бугунги фаолияти ҳақида сўз юритилди. Ҳозирда мазкур тизим орқали ташқи иқтисодий фаолиятни амалга оширишда 6 та органнинг 17 та рухсат бериш тусидаги ҳужжатларини инсон омилисиз бериш тартиби жорий қилинди.
Жорий йилнинг ўтган даврида дастур орқали 26 мингдан ортиқ ТИФ қатнашчилари рўйхатдан ўтган бўлиб, ваколатли идоралар томонидан 465 мингдан ортиқ рухсатнома ҳужжатлари расмийлаштирилди. Илгари мазкур рухсатномаларни олиш учун тадбиркор идорама-идора юришга мажбур бўлмоқда эди.
Замонавий ахборот-коммуникация ютуқлари ва “мантиқий назорат” функцияларини жорий этиш орқали товар ва транспорт воситалари устидан назоратни кучайтириш натижасида жорий йилнинг ўтган даврида давлат бюджетига 18,7 триллион сўм божхона тўлови ундирилди. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 5,7 триллион сўм кўп демакдир.
Анжуманда, чегара постларида божхона назорати сифати ва самарадорлигини оширишга хизмат қилаётган - инспекцион кўрик мажмуаларининг аҳамияти ҳақида алоҳида тўхталиб ўтилди. Жумладан, куни кеча “Сариосиё” темир йўл божхона постида, қўшни давлатдан Ўзбекистон ҳудуди орқали хорижга ўтиш мақсадида кириб келган 2 та вагонлар Инспекцион кўрик мажмуасидан ўтказилганда,  вагонларнинг ост қисмига махсус темир листлар пайвандланиб, тайёрланган яширин жойда қарийб 172,5 кг гиёҳвандлик моддалари яширилганлиги аниқланди.
Анжуманда келгусида соҳани рақамлаштириш бўйича амалга ошириладиган чора-тадбирлар ҳақида ҳам маълумот берилди. Жумладан, жорий ва келгуси йилда “Avtomatlashtirilgan tarzda chiqarib yuborish”, “Bojxona аuditi”, “E-tranzit” каби бир неча автоматлаштирилган ахборот тизимлари амалиётга жорий этилади.
Ўзбекистон Республикасида халқаро ТИР-карнет китобчалари асосида ташувларни электрон расмийлаштиришни назарда тутувчи «Е-ТIR» лойиҳаси, кафолат ҳужжатларини бериши мумкин бўлган ташкилотлар (банк, суғурта) рўйхати юритилиши тўлиқ автоматлаштирилади.
Шунингдек, “Божхона ҳудудида қайта ишлаш” божхона режимида қайта ишлаш маҳсулотларининг чиқиш нормасини идентификациялаш ва баҳолаш услубияти тадбиркорлик субъектининг ўзи томонидан ишлаб чиқилиши белгиланиб, бу қайта ишлаш жараёнларини кескин соддалаштиради. Бу эса умумий ишлаб чиқариш, шу жумладан экспорт хажмининг ошишига ва қўшимча иш ўринларини яратилишига замин яратади.
Бундан ташқари шартнома асосида жисмоний ва юридик шахсларга божхона экспертизасини ўтказиш, ташқи иқтисодий фаолият товарлар номенклатураси кодларини аниқлаш ҳамда статистик маълумотларни тақдим этиш каби интерактив хизматлар кўрсатилиши йўлга қўйилади.
Яна бир янгилик - Божхона юк декларацияларини автоматик равишда божхона расмийлаштирувидан ўтказиш тизимини босқичма - босқич амалиётга киритишни назарда тутувчи “Avtomatlashtirilgan tarzda chiqarib yuborish”  каби бир неча автоматлаштирилган ахборот тизимлари амалиётга жорий этилади.
Натижада 2021 йил 1 январгача «экспорт» божхона режимига расмийлаштириладиган божхона юк декларациялари сонининг 5 фоизидан кам бўлмаган қисми, 2022 йилнинг 1 январигача эса умумий расмийлаштириладиган божхона юк декларациялари сонининг 20 фоизи  автоматик тарзда инсон омили аралашувисиз расмийлаштирилади.
Бир сўз билан айтганда, божхона органлари тадбиркорга хизмат кўрсатувчи ва кўмакчи бизнес-ҳамкор идора сифатида ислоҳ қилинади.

Цифровая таможня - гарантия прозрачности во внешней торговле!
На мероприятии приняли участие руководители ряда отраслевых управлений  Государственного таможенного комитета, которые предоставили журналистам и представителям СМИ подробную информацию по данному вопросу.
В стране проводятся последовательные реформы, направленные на повышение эффективности деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан с использованием современных информационно-коммуникационных технологий.
Указ Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2020 года №УП-6005 “О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов Государственной таможенной службы Республики Узбекистан” служит дорожной картой для радикальной реформы таможенных органов и эффективного использования современных информационных и коммуникационных технологий в таможенной службе.
Настоящий Указ принят в целях реформирования таможенного администрирования, дальнейшего совершенствования и повышения эффективности деятельности таможенных органов, формирования «цифровой таможни», являющейся логическим продолжением и развитием «безбумажной и электронной таможни», а также ускорения имплементации в национальное законодательство общепринятых международных норм и стандартов в сфере таможенного дела.
На сегодняшний день в деятельность таможенных органов внедрено 56 информационных систем и 30 интерактивных услуг (в том числе 6 информационных систем и 13 интерактивных услуг в 2020 году).
За последнее время таможенными органами реализованы комплексные меры по внедрению новых автоматизированных информационных систем, в частности «Система управления рисками», «Система автоматической регистрации и распределения грузовых таможенных деклараций», «Система контроля таможенной стоимости» и другие. Кроме того, продолжается работа по оснащению приграничных таможенных постов современным крупногабаритным сканирующим оборудованием.
Реализация и внедрение Системы управления рисками позволило снизить административные барьеры в отношении участников внешнеэкономической деятельности, не допустить неоправданных издержек, а также сэкономить время и ускорить таможенную очистку товаров.
За счет совершенствования этой системы с 1 июня 2020 года система управления рисками Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан внедрена и на автодорожных приграничных таможенных постах. Это, в свою очередь, позволит в будущем значительно сократить очереди на приграничных таможенных постах.
Учитывая важную роль информационных систем в упрощении таможенных процедур, процессы, связанные с таможенным оформлением полностью автоматизированы.
Внедрение Системы автоматической регистрации и распределения грузовых таможенных деклараций стало достаточно большим шагом, направленным на предотвращение случаев коррупции (раньше процесс занимал 2-3 часа, велось несколько служебных книжек, а сейчас тратится всего 1-2 минуты).
Теперь можно производить таможенные платежи онлайн через мобильный банкинг. За 10 месяцев 2020 года по этой системе  поступило платежей в размере 110 млрд. сум.
Кроме того, проводится ряд мероприятий по внедрению в практику автоматизированной информационной системы «Транспортный контроль» на базе «электронного шлагбаума», которая будет осуществлять государственный контроль транспортных средств перемещающихся через приграничные таможенные посты.
С помощью системы будут автоматизированы меры контроля от въезда и выезда товаров и транспортных средств через приграничные пункты пропуска с использованием современных устройств, а также будет введен в практику Инновационный (умный) таможенный пост, основанный на принципе «Единого окна».
В пунктах пропуска органы государственного контроля смогут в режиме онлайн получать информацию о времени, затрачиваемом на процедуры контроля в отношении водителей, товаров и транспортных средств.
Кроме того, внедрение этой системы позволит органам пограничного контроля выполнять соответствующие процедуры на основе принципа «единого окна» и сократить время, затрачиваемое на это.
Данную систему планируется внедрить сперва на приграничном таможенном посту «Яллама», а затем поэтапно на существующих приграничных таможенных постах.
В настоящее время таможенные органы работают над внедрением в практику информационной системы «Управление очередью транспортных средств».
С 1 ноября 2020 года внедрен порядок, в соответствии с которым при временном ввозе транспортных средств перевозчику предоставляется возможность в режиме реального времени в электронной форме заблаговременно до истечения срока обратного вывоза осуществлять продление срока временного ввоза и оплату причитающегося сбора. Отныне возможно продление пребывания иностранных автомобилей на территории Республики Узбекистан в режиме онлайн через электронные платежные системы.
Особое внимание также уделяется совершенствованию инфраструктуры приграничных таможенных постов, цифровизации их деятельности.
В частности, такие приграничные таможенные посты как «Даут-ота», «Сырдарья», «Гишткуприк», «Яллама», «Алат», «Ходжейли», «Шават», «Дустлик», «Сариасия» - полностью реконструированы. В результате суточная пропускная способность постов увеличилась в несколько раз за счет расширения и модернизации.
Эти таможенные посты оснащены такими «инновационными» контрольно-техническими средствами и современными информационными технологиями, как сканер тела «Body Scan», сканирующие грузовые автомобили инспекционно досмотровые комплексы, электронные шлагбаумы, системы идентификации государственных номеров.
В настоящее время на этих постах в порядке тестирования внедрены информационные системы «Управление очередью» и «Контроль транспорта», а действующие здесь органы государственного контроля проводят контроль транспортных средств и водителей по принципу «Единого окна». В будущем планируется постепенное внедрение данных информационных систем на приграничных таможенных постах с интенсивным движением.
На мероприятии была отмечена текущая деятельность таможенной информационной системы «Единое окно», которая была введена в практику с 1 января 2020 года. В настоящее время введен порядок выдачи через эту систему без учета человеческого фактора 17 разрешительных документов 6 органов, при осуществлении внешнеэкономической деятельности.
«Единое окно» позволяет субъектам предпринимательства представлять стандартизированную информацию и документы с использованием единого пропускного канала для выполнения всех регулирующих требований, касающихся импорта, экспорта и транзита. Полностью отпадет необходимость «обивать пороги» министерств и ведомств, прежде чем получить вожделенное разрешение. В недавнем прошлом этот процесс был длительным и многоэтапным.
За истекший период текущего года через систему “Единое окно”  зарегистрировано более 26 000 участников ВЭД, и компетентными органами было оформлено и выдано более 465 000 разрешительных документов.
В результате усиления контроля над товарами и транспортными средствами за счет внедрения современных информационно-коммуникационных технологий и функции «логического контроля» в госодарственный бюджет в текущем году поступило таможенных платежей в размере 18,7 трлн. сум. А это на 5,7 трлн. сум больше, чем за аналогичный период прошлого года.
На конференции была отдельно подчеркнута важность инспекционно досмотровых комплексов, которые служат для повышения качества и эффективности таможенного контроля на приграничных постах. В частности, на днях на железнодорожном таможенном посту «Сариасия» в отношении прибывшего с соседнего государства и проезжающего транзитом через Узбекистан грузового поезда был произведен таможенный контроль с использованием инспекционно-досмотрового комплекса, при помощи которого было выявлено, что на дне вагона с помощью металлических листов были оборудованы специальные тайники.  В тайниках были спрятаны в общей сложности 172,5 килограммов наркотических средств.
На конференции также была представлена ​​информация о будущих мерах по оцифровке отрасли. В частности, в текущем и следующем году будет внедрено в практику несколько автоматизированных информационных систем, таких как «Автоматизированный выпуск», «Таможенный аудит», «Электронный транзит (E-tranzit)».
В целях дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества с международными организациями и таможенными службами зарубежных стран, будут приняты меры по внедрению в Республике Узбекистан проекта «E-TIR», предусматривающего электронное оформление перевозок на основе книжек ТИР-карнет.
Также определено, что в таможенном режиме «переработка на таможенной территории» методика идентификации и оценки нормы выхода продуктов переработки разрабатывается самим субъектом предпринимательства, что значительно упростит процесс переработки. Это в свою очередь приведет к увеличению общего объема производства, включая экспорт, и созданию дополнительных рабочих мест.
Кроме того, таможенные органы будут наделены правом предоставлять физическим и юридическим лицам на договорной основе, с соблюдением условий конфиденциальности данных, статистическую информацию в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Узбекистан, а также услуг по проведению таможенной экспертизы и определению кодов товаров по Товарной номенклатуре ВЭД.
Кроме этого, в соответствии с утвержденной Дорожной картой предусмотрена разработка и внедрение автоматизированной информационной системы «Автовыпуск», предусматривающей поэтапное введение в практику системы автоматического таможенного оформления ГТД с низким уровнем риска (зеленый коридор):
а) в отношении таможенного режима «экспорт»:
до 1 января 2021 года — не менее 5% от общего количества оформленных ГТД;
до 1 января 2022 года — 20% от общего количества оформленных ГТД;
б) в отношении таможенных режимов «временное хранение» и «таможенный склад» — до 1 января 2022 года не менее 20% от общего количества оформленных ГТД.
Реализация данного мероприятия позволит сформировать «цифровую таможню», полностью исключающую «человеческий фактор» при таможенном оформлении грузовых таможенных декларации и сократить время таможенного оформления.
Проще говоря, таможенные органы будут преобразованы в офис деловых партнеров, обслуживающих и поддерживающих участников внешнеэкономической деятельности.
В конце пресс-конференции журналисты и представители средств массовой информации получили ответы на все интересовавшие их вопросы.