Юртимиздан транзит тарзда олиб ўтишга уринилган қарийб 172,5 килограмм гиёҳвандлик воситалари фош этилди
2511
Давлат божхона қўмитаси Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси “Сариосиё” темир йўл чегара-божхона пости ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Чегара қўшинлари билан ҳамкорликда йирик миқдордаги гиёҳванд моддаларни республикамиз ҳудудидан қонунга хилоф тарзда олиб ўтишга бўлган уринишни фош этишди.
Қўшни давлатдан кириб келган ва республикамиздан транзит тарзида ўтаётган юк поезди инспекцион кўрик мажмуаси орқали божхона кўригидан ўтказилганида, вагонлардан бирининг шубҳали сканер тасвирлари божхона ходимларининг эътиборини тортди.
Мазкур вагон кинология ходимларининг хизмат итлари ёрдамида чуқурлаштирилган божхона назоратидан ўтказилганида, вагоннинг остки қисмида махсус хуфёна жойлар тайёрланганлиги аниқланди.
Ушбу хуфёна жойлар белгиланган тартибда очиб кўрилганида эса, уларнинг ичига қора рангли целофан пакетларга скотчланган ҳолда 23 дона 5 литрлик сиғимга эга елим идишлар яширилгани фош бўлди.
Қарангки, елим идишларнинг 4 тасига оқ рангли ўткир ҳидли 11 кг. 987 гр. оғирликдаги героин, 2 кг. 592 гр. гашиш ҳамда 19 дона елим идишларга жигарранг тусдаги ўткир ҳидли 81 кг. 348 гр. ҳажмдаги гашиш мойи солинган экан.
Шундан сўнг вилоят божхоначилари Давлат хавфсизлик хизмати, Чегара қўшинлари ҳамда ички ишлар ходимлари томонидан тезкор тадбир давом эттирилиб, “Дарбанд” темир йўл станциясида мазкур поезд таркибида бўлган яна бир вагон текширувдан ўтказилди.
Натижада, ушбу вагоннинг остки қисмида ҳам темир листлар ёрдамида тайёрланган махсус хуфёна жойда қора рангли целофан пакетларга скотч билан ўралган жами 21 дона 5 литр ҳажмли полиэтилен идишлар яширилганлиги ва уларнинг ичида 30 кг. 648 гр. “Гашиш” гиёҳвандлик воситаси ҳамда 45 кг. 906 гр. “Гашиш мойи” гиёҳвандлик воситаси мавжудлиги аниқланди.
Ўтказилган тадбирлар давомида қарийб 172,5 кг. оғирликдаги гиёҳванд воситаларнинг республикамиз ҳудудидан яширин равишда ўтказилишига чек қўйилди.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан  жиноят иши қўзғатилиб, тегишли тергов органларига юборилди.
Таъкидлаш жоизки, божхона соҳасига энг илғор замонавий ахборот-коммуникация технологияларини тадбиқ этган ҳолда “рақамли божхона”га ўтиш йўналишида амалга оширилаётган ишлар ўз самарасини бермоқда. Хусусан, шу каби қонунбузарлик ҳолатларини олдини олиш мақсадида республикамиз божхона постлари юк автотранспорт воситалари, темир йўл поезди ва вагонларини назорат-рентгендан ўтказишга мўлжалланган жами 19 та инспекцион кўрик мажмуалари билан таъминланган.

About 172.5 kilograms of narcotics tried to be smuggled through our country were uncovered.
Officers of the "Sariosiyo" railway border customs post of the Surkhandarya region's customs administration, in cooperation with the State Security Service, exposed an attempt to transit large quantities of drugs from the country.
Suspicious scanned images of one of the wagons made by customs inspection complex caught the attention of customs officers when a freight train entering the country and passing through.
During the in-depth customs control of the wagon with the help of service dogs, it was revealed that special secret places were prepared at the bottom of the wagon.
When these secret places were opened, it was revealed that 23 5-liter glue bottles were hidden in black cellophane bags, taped.
Almost 12 kg. of heroin and 2.6 kg. of hashish in 4 jars, 81 kg 348 gr. of hashish oil were in other 19 jars.
After that, the regional customs service, Border Troops and police officers of the region continued the operation and inspected another wagon at the "Darband" railway station.
As a result, it was discovered that at the bottom of this wagon was also hidden a total of 21 5-liter containers wrapped in black cellophane bags in a special secret place and containing 30 kg. 648 gr. of hashish drug and 45 kg. 906 gr. of hashish oil.
During the event, the smuggling 172.5 kg. of heavy drugs across the territory of the republic has been prevented.
A criminal case has been launched by the customs authorities and sent to the relevant investigative bodies.
It should be noted that the work on the transition to "digital customs" with the introduction of the most advanced modern information and communication technologies in the customs field is bearing fruit. In particular, in order to prevent similar violations, the customs posts of the republic are equipped with a total of 19 inspection complexes for control and X-ray inspection of trucks, railroad trains and wagons.