Юртимиздан транзит тарзда олиб ўтишга уринилган қарийб 172,5 килограмм гиёҳвандлик воситалари фош этилди
2511
Давлат божхона қўмитаси Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси “Сариосиё” темир йўл чегара-божхона пости ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Чегара қўшинлари билан ҳамкорликда йирик миқдордаги гиёҳванд моддаларни республикамиз ҳудудидан қонунга хилоф тарзда олиб ўтишга бўлган уринишни фош этишди.
Қўшни давлатдан кириб келган ва республикамиздан транзит тарзида ўтаётган юк поезди инспекцион кўрик мажмуаси орқали божхона кўригидан ўтказилганида, вагонлардан бирининг шубҳали сканер тасвирлари божхона ходимларининг эътиборини тортди.
Мазкур вагон кинология ходимларининг хизмат итлари ёрдамида чуқурлаштирилган божхона назоратидан ўтказилганида, вагоннинг остки қисмида махсус хуфёна жойлар тайёрланганлиги аниқланди.
Ушбу хуфёна жойлар белгиланган тартибда очиб кўрилганида эса, уларнинг ичига қора рангли целофан пакетларга скотчланган ҳолда 23 дона 5 литрлик сиғимга эга елим идишлар яширилгани фош бўлди.
Қарангки, елим идишларнинг 4 тасига оқ рангли ўткир ҳидли 11 кг. 987 гр. оғирликдаги героин, 2 кг. 592 гр. гашиш ҳамда 19 дона елим идишларга жигарранг тусдаги ўткир ҳидли 81 кг. 348 гр. ҳажмдаги гашиш мойи солинган экан.
Шундан сўнг вилоят божхоначилари Давлат хавфсизлик хизмати, Чегара қўшинлари ҳамда ички ишлар ходимлари томонидан тезкор тадбир давом эттирилиб, “Дарбанд” темир йўл станциясида мазкур поезд таркибида бўлган яна бир вагон текширувдан ўтказилди.
Натижада, ушбу вагоннинг остки қисмида ҳам темир листлар ёрдамида тайёрланган махсус хуфёна жойда қора рангли целофан пакетларга скотч билан ўралган жами 21 дона 5 литр ҳажмли полиэтилен идишлар яширилганлиги ва уларнинг ичида 30 кг. 648 гр. “Гашиш” гиёҳвандлик воситаси ҳамда 45 кг. 906 гр. “Гашиш мойи” гиёҳвандлик воситаси мавжудлиги аниқланди.
Ўтказилган тадбирлар давомида қарийб 172,5 кг. оғирликдаги гиёҳванд воситаларнинг республикамиз ҳудудидан яширин равишда ўтказилишига чек қўйилди.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан  жиноят иши қўзғатилиб, тегишли тергов органларига юборилди.
Таъкидлаш жоизки, божхона соҳасига энг илғор замонавий ахборот-коммуникация технологияларини тадбиқ этган ҳолда “рақамли божхона”га ўтиш йўналишида амалга оширилаётган ишлар ўз самарасини бермоқда. Хусусан, шу каби қонунбузарлик ҳолатларини олдини олиш мақсадида республикамиз божхона постлари юк автотранспорт воситалари, темир йўл поезди ва вагонларини назорат-рентгендан ўтказишга мўлжалланган жами 19 та инспекцион кўрик мажмуалари билан таъминланган.

Предотвращена попытка транзита через Узбекистан 172,5 килограммов наркотических средств
На днях, сотрудниками железнодорожного таможенного поста «Сариасия» Сурхандарьинского областного таможенного управления во взаимодействии со Службой государственной безопасности и Пограничными войсками выявлены факты попыток незаконной переправы через территорию нашей республики наркотических средств в большом количестве.
На таможенном посту в отношении прибывшего с соседнего государства и проезжающего транзитом через Узбекистан грузового поезда был произведен таможенный контроль с использованием инспекционно-досмотрового комплекса. В результате подозрительные сканерные изображения одного из вагонов привлекли внимание сотрудников таможни.
После чего в ходе тщательного таможенного контроля при помощи служебных собак, выяснилось, что на дне вагона с помощью металлических листов были оборудованы специальные тайники.
В результате вскрытия и осмотра тайников было установлено, что там были спрятаны завернутые в черного цвета полиэтилен и обмотанные скотчем 23 единицы 5 литровых пластиковых контейнеров.
При вскрытии в 4 контейнерах было обнаружено наркотическое вещество со специфическим резким запахом героин в общем количестве 11 к.г 987 гр., 2 кг. 592 гр. гашиша, а в остальных 19 контейнерах находилось гашишное масло темно коричневого цвета общим весом 81 кг. 348 гр., которое является концентрированным продуктом, изготавливаемым из конопли.
После чего, в ходе продолженных оперативных действий таможенники областного таможенного управления во взаимодействии с представителями других правоохранительных органов на железнодорожной станции “Дербенд” в Байсунском районе произвели дополнительный таможенный контроль вагонов поезда. В результате на дне еще одного вагона был выявлен тайник оборудованный точно такими же металлическими листами. В котором при вскрытии также были обнаружены 5 литроваые контейнеры в количестве 21 единицы завернутые в черного цвета полиэтилен и также обмотанные скотчем.
При вскрытии контейнеров было установлено, что в них находятся наркотическое средство гашиш общим весом 30 кг 648 гр. и гашишное масло в общем количестве 45 кг. 906 гр.
В результате проведенных оперативных мероприятий своевременно предотвращен незаконный провоз в общей сложности 172,5 килограммов наркотических средств.
В настоящее время по выявленному факту преступления возбуждено уголовное дело.
Следует отметить, что работа по переходу к цифровой таможне с внедрением современных информационно-коммуникационных технологий в таможенной сфере приносит свои плоды. В частности, для предотвращения подобных правонарушений на таможенных постах республики установлено в общей сложности 19 досмотровых комплексов для контроля и рентгеновского досмотра грузовых автомобилей, железнодорожных составов и вагонов.