Божхоначилар қарийб 10 млрд. cўмлик “транзит операцияси”га чек қўйишди
Давлат божхона қўмитасининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бошқармаси Андижон ва Тошкент вилоятлари божхона бошқармалари билан ҳамкорликда олдиндан олинган маълумотлар асосида ўтказилган кенг қамровли тезкор тадбир натижасида товар-моддий бойликларни божхона назоратидан яширин равишда олиб кириш мақсадида амалга оширилган транзит операциясини фош қилишди.
Содда қилиб айтганда, республикамиз ҳудудидан транзит тарзида олиб ўтилиши керак бўлган товарларнинг ички ҳудудда тушириб қолдирилишига чек қўйилди.
Андижон вилояти божхона бошқармасининг “Дўстлик” чегара божхона пости орқали қўшни давлатга чиқиб кетиш учун тун ярмида келган мана бу 2 та юк автотранспорт воситалари белгиланган тартибда инспекцион кўрик мажмуаси орқали кўздан кечирилади.
Қарангки, юк автотранспорт воситаларида олиб чиқилаётган товарлар билан ҳайдовчиларнинг божхонага тақдим қилинган ҳужжатларида кўрсатилган товарлар ўртасида кескин тафовутлар аниқланади. Ҳужжатларга кўра, машиналарнинг бирида 11 турдаги, иккинчисида эса 14 турдаги товарлар бўлиши лозим эди.
Аммо, божхона кўриги давомида автотранспортларга божхона қиймати нисбатан паст бўлган пўкак, елим, қурувчилар учун махсус кийим ва қўлқоплар, резина этик ва болғалар ортилганини кўриб, хулоса қилса бўладики, машиналар шунчаки бўш тарзда чиқиб кетмаслиги учун ушбу товарлар билан номигагина тўлдирилган, холос!
Хўш, ростдан ҳам мазкур автотранспорт воситалари республикамизга қиймати 48 млн. 771 минг сўмлик товарлар билан кириб келганмиди деган савол туғилади.
Ахир, бу товарларни минглаб чақирим йўл босиб, тан нархидан ҳам бир неча баробарга ошиб кетадиган йўл ҳаражатларига қарамай хориждан келтиришга ҳожат бормиди?
Аслида мазкур автотранспорт воситалари жорий йилнинг 16 октябрь куни Қорақалпоғистон Республикасидаги “Доут ота” чегара-божхона пости орқали юртимизга кириб келган.
Кириб келишда божхона органларига тақдим қилинган ҳужжатлар билан инспекцион кўрик мажмуаси орқали олинган тасвирларда божхона ходимларини шубҳалантирган жиҳатлар кўзга ташланмаган. Натижада, юк автотранспорт воситалари транзит тарзида чиқиб кетиши учун “Андижон” вилоятидаги “Дўстлик” чегара божхона постига йўналтирилган.
Демак, ҳужжатларда кўрсатилган товарлар аслида ушбу автотранспорт воситаларида ҳақиқатдан ҳам бўлган.
Аммо, республикамизга кириб келишда ва чиқиб кетишда инспекцион кўрик мажмуаси орқали олинган тасвирларнинг бир-биридан фарқли эканлигини кўрибҳақли савол туғилади: Ҳужжатларда кўрсатилган товарлар қаерда?
Олиб борилган кенг қамровли тезкор тадбир давомида бу саволга ҳам жавоб топилди. Аниқланишича, юк автотранспорт воситаларига ортилган товарлар Тошкент вилояти, Зангиота туманида жойлашган омборлардан бирига тушириб қолдирилган.
Мазкур омборни белгиланган тартибда кўздан кечириш давомида шу ерда бўлиб турган чет эллик фуқаро ушбу юклар ўзига тегишли эканлигини маълум қилди. Аммо, уларнинг божхона расмийлаштирувини тасдиқловчи биронта ҳам ҳужжатларни тақдим қила олмади.
Аниқланишича, мазкур юк автотранспорт воситалари тиркамаларининг эшиклари очилмаган ва мавжуд пломбалар бузилмаган. Шунга қарамай, уларнинг ичидаги юкларни алмаштириш учун тиркамалар бошқа томонидан туриб, ўзбошимчалик билан очилган.
Шу тариқа, божхона ходимлари респбуликамиз ҳудудидан транзит тарзида олиб ўтилиши лозим бўлган 24 турдаги 9113 дона товарларнинг ички ҳудудда тушириб қолдирилганини фош қилишди.
Мазкур товарларнинг умумий қиймати эса 6 млрд. 502 млн. сўмни ташкил қилмоқда.
Тезкор тадбир давомида ҳуқуқбузарлардан жами қиймати 9 млрд. 850 млн. сўмдан ортиқ қийматдаги товарлар ва транспорт воситалари вақтинча сақловга олинди.

Согласно плану правонарушителей грузовые автотранспортные средства с загруженными товарно-материальными ценностями изначально прибыли на территорию нашего государства через приграничный таможенный пост "Даут-ата" Республики Каракалпакстан. После прибытия грузовых автомобилей на территорию Ташкентской области все товары были выгружены и заменены другим товаром. Затем по плану грузовые автомобили должны были выехать со страны через приграничный таможенный пост "Дустлик" Андижанского областного таможенного управления.
На приграничном таможенном посту «Дустлик» Андижанского областного таможенного управления в отношении прибывших поздней ночью в целях выезда в соседнее государство двух грузовых автотранспортных средств был произведен таможенный контроль с использованием инспекционно-досмотрового комплекса.
В результате между сведениями содержащимися в предоставленных водителями товаросоправодительных документах и изображениями выданными на дисплей системы были выявлены расхождения. Согласно документам, в одном из автомобилей должны были находиться товары 11 разновидностей а в другом 14.
Однако, увидев во время таможенного досмотра, что автомобили были загружены такими строительными принадлежностями и товарами с относительно низкой таможенной стоимостью как монтажная пена, клей, специальная одежда и перчатки для строителей, резиновые сапоги и молотки, легко можно было догадаться, что автомобили были загружены этими товарами только лишь для видимости!
Здесь возникает вопрос, действительно ли данные грузовые автомобили прибыли на территорию нашей республики с товарами на 48 миллионов 771 тысячу сум?
Была ли необходимость везти с такой дали товары стоимость которых в итоге превышает в несколько раз себестоимость настоящих товаров?
Фактически, данные автотранспортные средства въехали в страну 16 октября текущего года через приграничный таможенный пост "Даут-ата" Таможенного управления по Республике Каракалпакстан.
В документах, представленных таможенным органам при въезде, и изображениях, выданных на дисплей системы инспекционно досмотрового комплекса при досмотре, сотрудниками таможенного поста ничего подозрительного выявлено не было.
Это означает, что товары, заявленные в документах, на тот момент действительно находились в этих автотранспортных средствах.
Однако, сопоставляя изображения, полученные при таможенном досмотре при въезде и выезде автомобилей из республики, и видя очевидные различия возникает закономерный вопрос: а где указаные в документах товары?
Ответы на вопросы были получены в ходе масштабного оперативного мероприятия. Как выяснилось, товары были выгружены на одном из складов, расположенных в Зангиотинском районе Ташкентской области.
При осмотре склада, находившийся там на тот момент иностранный гражданин заявляет, что груз принадлежит ему. Однако гражданин не смог предоставить никаких документов, подтверждающих таможенную оформленность товаров.
Как было установлено, двери прицепов автотранспортных средств не открывались и даже имеющиеся пломбы не были повреждены. Выяснилось, что для подмены товаров прицепы, во избежание подозрений произвольно были вскрыты с другой стороны.
Таким образом, таможенные сотрудники выявили и предотвратили незаконную выгрузку внутри страны 9113 единиц товарно-материальных ценностей 24 разновидностей, общая стоимость которых составляла 6 миллиардов 502 миллиона сум.
В результате оперативного мероприятия с правонарушителей были изъяты и помещены на временное хранение товарно-материальные ценности и тарнспортные средства общей стоимостью более 9 миллиардов 850 миллионов сум.