4,5 миллиард сўмдан ортиқ товар моддий бойликларини яширинча олиб киришга бўлган уриниш фош бўлди
Республикамиз божхоначилари товар-моддий бойликларни ноқонуний йўллар билан олиб киришга уринаётган шахсларнинг қинғир қилмишларига чек қўйишмоқда.
Давлат божхона қўмитасининг Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими, “Чуқурсой техник идора” темир йўл чегара-божхона пости ҳамда “Чуқурсой” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимлари йирик миқдордаги товар-моддий бойликларни ҳужжатларда бошқа ном остида олиб киришга бўлган навбатдаги уринишга чек қўйишди.
Пойтахтимиздаги масъулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига четдан келтирилган юклар ортилган темир йўл контейнерининг инспекцион кўрик мажмуаси орқали олинган тасвирлари божхоначиларнинг диққатини тортди.
Чунки, контейнердаги мавжуд товарлар тегишли йўл-юк кузатув ҳужжатларидаги маълумотларга номувофиқ эканлиги маълум бўлди.
Ҳужжатларга кўра, контейнерда 17 турдаги 20,5 тоннадан ортиқ товарлар – хўжалик моллари бўлиши лозим эди. Аммо, божхона кўриги давомида контейнердаги 26 турдаги 5877 дона товарлар ҳужжатларда умуман кўрсатилмагани фош бўлди. Уларнинг умумий қиймати эса
1 млрд. 525 млн. сўмни ташкил қилмоқда.
Қўштирноқ ичидаги тадбиркорларнинг қинғир режаси наф берганида эди, давлат бюджетига 78 млн. сўмга яқин божхона тўловлари тўланарди холос. Ваҳоланки, божхона кўриги давомида аниқланган мазкур товарлар учун аслида 377 млн. сўмдан ортиқ божхона тўловлари тўланиши лозим.
Шунингдек, яна бир маъсулияти чекланган жамият номига четдан темир йўл контейнерида келтирилган товарларни кўздан кечириш давомида юқоридаги каби ҳолат такрорланди.
Бу гал ҳужжатларда мавжуд товарларга нисбатан номувофиқликлардан ташқари, юк қабул қилувчиларга доир маълумотлар ҳам ўзгартирилгани аниқланди.
Маълум бўлишича, юклар орасида ҳужжатларда кўрсатилган андава ва электродлар умуман йўқ, ҳужжатларда қайд этилган бошқа товарлар эса кўрсатилган миқдордан кам бўлган.
Божхона кўриги давомида контейнерга йўл-юк кузатув ҳужжатларида умуман кўрсатилмаган 45 номдаги салкам 20 тонна хўжалик моллари борлиги аниқланди ва ушбу товарларнинг умумий қиймати 3 млрд. 20 млн. сўмни ташкил қилди.
Мазкур товарлар учун эса давлат бюджетига ундирилиши лозим бўлган божхона тўловлари 1 млрд. 688 млн. сўмни ташкил қилди. Модомики, сохта тадбиркорларнинг қинғир режаси амалга ошганида эди, ҳужжатларда қайд этилган товарлар учун бор-йўғи 43 млн. сўм божхона тўловлари тўланарди, холос.
Ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида  4,5 млрд. сўмдан ортиқ товар-моддий бойликларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди. Ҳозирда юқоридаги ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Выявлены и своевременно пресечены факты незаконного ввоза товаров на 4,5 миллиардов сум
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент, железнодорожного приграничного таможенного поста “Техническая контора Чукурсай” и таможенного поста внешнеэкономической деятельности “Чукурсай” выявлены и пресечены очередные факты попыток незаконного ввоза большого количества товаров под другими названиями.
При осуществлении таможенного контроля грузов, прибывших из-за рубежа в железнодорожных контейнерах на имя одного из столичных обществ с ограниченной ответственностью, изображения выданные на дисплей системы инспекционно-досмотрового оборудования при досмотре привлекло внимание таможенников.
Так как было очевидно, что изображения товаров, содержащихся в контейнере, не совпадали со сведениями о товарах, заявленных в товаросопроводительных документах.
Согласно документам, в контейнере должны были быть более 20,5 тонн хозяйственных товаров 17 разновидностей. Но, в ходе таможенного досмотра было установлено, что 5877 единиц товаров 26 разновидностей общей стоимостью 1 млрд. 525 млн. сум в товаросопроводительных документах заявлены не были.
Если бы план недобросовестных предпринимателей сработал, то в государственный бюджет было бы уплачено таможенных платежей всего лишь в размере 78 миллионов сум. Однако на самом деле, за обнаруженные при таможенном досмотре товары должно быть уплачено таможенных платежей в размере более 377 миллионов сум.
Также, при досмотре еще одного контейнера, прибывшего на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью, выявлено аналогичное нарушение.
Только в этот раз помимо несоответствий в документах с имеющимися товарами, выяснилось, что была изменена и информация о грузополучателе.
Как стало известно, заявленные в документах шпатели-кельмы и электроды среди груза отсутствовали, а количество остальных товаров было на много меньше чем было заявлено в документах.
В ходе таможенного контроля было установлено, что в железнодорожном контейнере находится около 20 тонн товаров 45 разновидностей общей стоимостью 3 млрд. 20 млн. сум, которые не были заявлены в документах.
Если бы план и этих недобросовестных участников внешнеэкономической деятельности сработал, то в государственный бюджет было бы уплачено таможенных платежей всего лишь в размере 43 миллионов сум. Тогда, как за выявленные при таможенном досмотре товары на самом деле должны быть взысканы таможенных платежей на сумму 1 млрд. 688 млн. сум.
В результате проведенных оперативных мероприятий из незаконного оборота было изъято товарно-материальных ценностей на 4,5 миллиарда сум.