Ковул маҳсулоти экспортини кескин ошириш имкониятлари
Маълумки, ковул кўп йиллик ўсимлик бўлиб, доривор хомашё, озиқ-овқат маҳсулотларига қўшимча зиравор сифатида фойдаланилади. Уни етиштириш юқори рентабелли ерларни ва алоҳида парваришлар усулларини талаб этмайди. Етилиш даври июнь ойидан октябрь ойига қадар бўлиб, илдизининг узун бўлиши сабабли қурғоқчиликка ва юқори ҳароратга бардошлидир. Ковул тузлаш, айрим ҳолларда ускус ва ўсимлик мойи билан консервалаш орқали дастлабки фойдаланиш учун тайёрланади.
Давлат божхона қўмитаси томонидан мамлакатимизнинг экспорт салоҳиятини янада оширишга амалий ёрдам кўрсатиш мақсадида республикамиздан “ковул” (каперсы)” маҳсулотини экспорт қилиш ҳолати таҳлил қилинди.
Жорий йилнинг январь-август ойларида ушбу маҳсулот экспорти 2,3 минг тоннани (3,8 млн. долл.) ташкил этиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4 фоизга ёки 94 тоннага (219 минг долл.) ошган.
(2019 йилнинг шу даврида 2,2 минг тн (3,6 млн. долл.), йил давомида 3,3 минг тонна (5,3 млн. долл.) экспорт қилинган).
Ковул маҳсулоти Туркия (83 % ёки 1,9 минг тн.), Италия (11 % ёки 256 тн), АҚШ (6 % ёки 134 тн.) ва Испания (1 % ёки 19 тн.) давлатларига экспорт қилинган.
Ушбу маҳсулот экспорти асосан, Жиззах (79 % ёки 1,8 минг тн.), Наманган (10 % ёки 238 тн), Андижон (3 % ёки 81 тн.), Самарқанд (6 % ёки 134 тн.) ва Тошкент (2 % ёки 48 тн.) вилоятлари корхоналари томонидан амалга оширилган.
Мазкур маълумотлардан келиб чиқиб, ковул маҳсулотини Туркия, Италия ва Испания давлатлари томонидан умумий импорт қилиниши 2019 йил мисолида таҳлил қилинганида, мамлакатимиздан ушбу маҳсулотни бу хорижий давлатларга экспорт ҳажмини кескин ошириш имконияти мавжудлиги кузатилди.
Жумладан, Туркия давлатининг йиллик импорт ҳажми 7,2 минг тоннани (11,6 млн. долл.) ташкил этиб, асосан Ўзбекистон (36 % ёки 2,5 минг тн), Сурия (29 % ёки 2,1 минг тн.), Қирғизистон (18 % ёки 1,3 минг тн.) ва Марокаш (10 % ёки 707 тн.) давлатларидан олиб кирилган.
Ковул маҳсулотининг Туркиядаги 1 кг ўртача импорт қиймати Ўзбекистон маҳсулоти бўйича 1,35 долл., Сурия – 2,45 долл., Қирғизистон – 1,16 долл., Марокаш – 1,28 долларни ташкил этган.
Италия давлатининг йиллик импорт ҳажми 31,6 минг тоннани (46,8 млн. долл.) ташкил этиб, асосан Миср (57 % ёки 18,1 минг тн), Марокаш (20 % ёки 6,2 минг тн.), Тунис (9 % ёки 2,7 минг тн.) ва Ўзбекистон (2 % ёки 765 тн.) давлатларидан олиб кирилган.
Ковул маҳсулотининг Италиядаги 1 кг ўртача импорт қиймати Ўзбекистон маҳсулоти бўйича 1,57 долл., Миср – 1,45 долл., Марокаш – 1,69 долл., Тунис – 1,71 долларни ташкил этган.
Испания давлатининг йиллик импорт ҳажми 13,7 минг тоннани (20,1 млн. долл.) ташкил этиб, асосан Марокаш (54 % ёки 7,5 минг тн), Туркия (4 % ёки 595 тн.), Сурия (4 % ёки 583 минг тн.) ва Ўзбекистон (2 % ёки 320 тн.) давлатларидан олиб кирилган.
Ковул маҳсулотининг Испаниядаги 1 кг ўртача импорт қиймати Ўзбекистон маҳсулоти бўйича 1,69 долл., Марокаш – 1,5 долл., Туркия – 1,91 долл., Сурия – 2,04 долларни ташкил этган.
Юқоридаги келтирилган таҳлиллар, республикада ковул маҳсулотини етиштиришда унинг таннархини 0,35 долларга ёки 23 фоизга оптималлаштириш орқали экспорт ҳажмини 15 минг тоннага етказиш асосида қўшимча 15 млн. долларга ошириш имконияти мавжудлигини кўрсатди.

Возможности увеличения объема экспорта каперсов
Каперсы — это не распустившиеся цветочные бутоны растения семейства каперсовых (Capparis spinosa). Каперсник является стелющимся кустарником. Каперсы употребляют в пищу маринованными или консервированными в уксусе с солью. Их используют для приготовления многих блюд, иногда предварительно вымочив их в миске с водой или ошпарив, чтобы удалить избыток соли. Вкус их можно сравнить с горчицей или чёрным перцем. Вкус у каперсов пикантный, островатый, слегка терпкий, кисловатый, немного горчичный.
К тому же каперсы являются низкокалорийным и диетическим продуктом, содержащим 14 кКал на 100 г свежего продукта. Они придают замечательную пикантность и остроту соусам. Их подают к рыбе или мясу, в салатах или в салатных заправках.
В целях оказания практической помощи в дальнейшем увеличении экспортного потенциала страны со стороны Государственного таможенного комитета был проанализирован процесс экспорта каперсов из Республики Узбекистан.
С января по август текущего года экспорт этой продукции из Узбекистана составил 2,3 тысячи тонн (3,8 миллиона долларов), что на 4% или 94 тонны (219 тысяч долларов) больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За аналогичный период 2019 года было экспортировано 2,2 тысячи тонн (3,6 миллиона долларов), а в течение года - 3,3 тысячи тонн продукции (5,3 миллиона долларов).
Такая продукция как каперсы была экспортирована в Турцию (83% или 1,9 тыс. тонн), Италию (11% или 256 тонн), США (6% или 134 тонны) и Испанию (1% или 19 тонн).
Экспорт продукции в основном был осуществлен предприятиями таких регионов страны, как Джизакская (79% или 1,8 тыс. тонн), Наманганская (10% или 238 тонн), Андижанская (3% или 81 тонна), Самаркандская (6% или 134 тонны) и Ташкентская областей (2 % или 48 трлн).
Основываясь на этих данных, анализ общего импорта каперсов Турцией, Италией и Испанией в 2019 году показывает, что существуют возможности для резкого роста объемов экспорта этой продукции в эти зарубежные страны.
В частности, годовой объем импорта Турции составляет 7,2 тысячи тонн (11,6 млн. долларов), в основном из таких стран, как Узбекистан (36% или 2,5 тысячи тонн), Сирия (29% или 2,1 тысячи тонн), Кыргызстан (18% или 1,3 тыс. Тонн) и Марокко (10% или 707 тонн).
Средняя стоимость импорта в Турцию узбекской продукции составляет – 1,35 доллара, сирийской – 2,45 доллара, киргизской – 1,16 доллара, марракешской - 1,28 доллара за один килограмм.
Годовой объём импорта Италии составляет 31,6 тыс.тонн (46,8 млн. долларов). В основном продукция была ввезена из таких государств как Египет (57% или 18,1 тыс. Тонн), Марокко (20% или 6,2 тыс. Тонн), Тунис (9% или 2,7 тыс. Тонн) и Узбекистан (2% или 765 тонн).
Средняя стоимость импорта в Италию узбекской продукции составляет – 1,57 доллара, египетской - 1,45 доллара, марракешской - 1,69 доллара, тунисской - 1,71 доллара за один килограмм.
Годовой объём импорта Испании оставляет 13,7 тыс.тонн (20,1 млн.долларов). В основном продукция была ввезена из таких государств как Марокко (54% или 7,5 тыс. тонн), Турции (4% или 595 тонн), Сирии (4% или 583 тыс. тонн) и Узбекистана (2% или 320 тонн).
Средняя стоимость импорта в Испанию узбекской продукции составляет – 1,69 доллара, марракешской - 1,5 доллара, турецкой - 1,91 доллара, сирийской – 2,04 доллара за один килограмм.
Приведенный выше анализ показывает, что на основе увеличения объемов экспорта до 15 тыс. тонн за счет оптимизации себестоимости выращиваемой в республике продукции на 0,35 долларов или 23%, существует возможность повысить объемы экспорта на дополнительные 15 миллионов долларов США.