Журналистлар учун навбатдаги матбуот анжумани бўлиб ўтди
Ўзбекистон Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Давлат божхона қўмитаси томонидан “Божхона аудитини ташкил этиш ва ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси қарори лойиҳаси юзасидан матбуот анжумани ташкил этилди.
Унда Давлат божхона қўмитасининг бир қатор соҳавий бошқармалари бошлиқлари иштирок этиб, мавзу юзасидан журналистларга батафсил ахборот беришди.
Хусусан, бугунги кунда божхона органларини ислоҳ этиш, самарадорлигини ошириш ва хизмат фаолиятига илғор, замонавий ахборот-коммуникация технологияларини татбиқ этиш бўйича кенг қамровли ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан,  товар ва транспорт воситаларини “ялпи” божхона назоратидан ўтказиш тартибидан воз кечиб, уларни танлов асосида хавфларни бошқариш тизими орқали божхона назоратидан ўтказиш йўлга қўйилди;
божхона расмийлаштируви ва товарларни чиқариб юбориш вақти бир неча мартага қисқартирилди;
ваколатли иқтисодий операторлар институти жорий этилди;
чегара божхона постларини жаҳон стандартларига мувофиқлаштириш, замонавий назорат техникалари ва инспекцион-кўрик мажмуалари билан таъминлаш ишлари амалга оширилмоқда.
Мазкур ислоҳотларнинг давоми сифатида Божхона ва ташқи иқтисодий фаолият тизимини ислоҳ қилиш бўйича бугунги кунда Жаҳон банки халқаро экспертлари билан ҳамкорликда Вазирлар Маҳкамасининг “Божхона аудитини ташкил этиш ва ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомни тасдиқлаш ҳақида”ги қарори лойиҳаси ишлаб чиқилиб, лойиҳанинг дастлабки намунаси жамоатчилик фикрини ҳамда ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларининг таклифларини олиш мақсадида жорий йилнинг 29 август куни муҳокама учун жамоатчилик порталига жойлаштирилган эди. 13 сентябр куни лойиҳа муҳокамаси учун белгиланган муддат якунланди, лойиҳага фуқаролар томонидан қатор фикрлар ва таклифлар билдирилди.
Маълумот учун айтиб ўтиш жоизки, мазкур қарор лойиҳасининг ишлаб чиқишнинг зарурияти аввало ташқи савдо жараёнларини соддалаштириш ва товарларни божхона назоратидан ўтказилишини тезлаштиришга қаратилган.
Бугунги кунда ТИФ божхона постларида божхона юк декларациялари хавфни бошқариш тизимидаги йўлаклар (“яшил” йўлак – 24,9%, “сариқ” йўлак – 40,8 %,“қизил” йўлак – 34,3%) орқали расмийлаштирилмоқда.
Божхона аудити жорий этилиши “қизил” йўлакка йўналтирилаётган божхона юк декларациялари сонининг камайишига, “яшил” ва “сариқ” йўлакларга йўналтирилаётган тақдирда эса уларнинг сонини ошишига олиб келади.
Бу эса ўз навбатида тадбиркорлик субъектларининг божхонадаги сарфлаётган вақти ва молиявий харажатларининг тежалишига хизмат қилади.
Бундан ташқари, Жаҳон божхона ташкилоти томонидан божхона процедураларини енгиллаштириш ҳамда тезлаштириш мақсадида Божхона тартиботларини соддалаштириш ва уйғунлаштириш тўғрисидаги халқаро конвенция (Киото, 1973 йил 18 май, 1999 йил 26 июндаги ўзгартиришлар билан) ишлаб чиқилган. Мазкур конвенция қоидалари ташқи савдо фаолиятини рағбатлантиришга ва бошқа томондан тақдим этилган имтиёзлар давлатларнинг манфаатларига зарар етказмаслигига йўналтирилган.
Киото конвенцияси қоидалари божхона процедураларини тартибга солишда асос ҳисобланадиган стандартлардан ташкил топган.
Ўзбекистон Республикасида ҳам мазкур Киото конвенциясига қўшилиш мақсадида Ўзбекистон Республикасининг “Божхона тартиботларини соддалаштириш ва уйғунлаштириш тўғрисидаги халқаро конвенцияга (Киото, 1973 йил 18 май, 1999 йил 26 июндаги ўзгартиришлар билан) қўшилиш тўғрисида”ги Қонуни лойиҳаси ишлаб чиқилган ва жамоатчилик муҳокамасига жойлаштирилган эди. Лойиҳа юзасидан ташқи иқтисодий фаолият қатнашчилари томонидан ижобий фикрлар билдирилган.
Киото конвенциясининг 6.6-стандартига мувофиқ, божхона органлари товарлар чиқариб юборилгандан сўнг божхона назоратини аудит усулини қўллаган ҳолда ўтказиш зарурлиги белгилаб қўйилган. (https://www.carecprogram.org/uploads/Kyoto-Convention-Ch6-Customs-Control-ru.pdf)
Асосан юқоридаги конвенцияга мувофиқ тарзда ривожланган хорижий давлатлар (Америка Қўшма Штатлари, Канада, Япония, Хитой, Жанубий Корея,  Европа иттифоқи ва Евроосиё иқтисодий иттифоқи давлатлари) божхона аудити тизимини 1990 йилдан бошлаб амалиётга жорий этишган.
Бугунги кунда ривожланган мамлакатларда товарлар чиқариб юборилгандан кейинги божхона назорати жами ўтказилган божхона назоратининг 90% ташкил этмоқда. Мисол учун, Жанубий Кореяда 88% божхона назорати, юк чиқариб юборилгандан сўнг амалга оширилади.
Халқаро ташкилотларнинг тавсияларида ҳам божхона аудитининг жорий этилиши товарларни божхона назоратидан ўтказилишининг тезлашишига ва сарфланадиган харажатларнинг камайишига олиб келиши маълум қилинган.
Жумладан, Жаҳон божхона ташкилоти ва 2018 йилда ўтказилган БМТнинг савдо ва тараққиёт бўйича конференциясида божхона аудитининг жорий қилиниши товарларнинг 80-90 фоизгача миқдорини тезликда эркин муомалага чиқариб юборишга олиб келинганлиги маълум қилинган. Шунингдек БМТнинг тавсиясида божхона аудити натижасида товарларни суғурта қилиш, омборларда сақлаш ва бошқа харажатларининг камайишига олиб келишини ҳамда товарларни божхона назоратидан ўтказишнинг самарали шакли эканлиги қайд этилган.
Лойиҳа халқаро стандартлардан келиб чиқиб қуйидаги меъёрлар:
божхона аудити субъекти божхона органларининг автоматлаштирилган ахборот тизими орқали хавф кўрсаткичларидан келиб чиқиб танлаб олиниши;
божхона аудити ўтказилишидан аввал тадбиркорлик субъектларига огоҳлантириш юборилиши;
божхона аудитининг мақсадидан келиб чиқиб тадбиркорлик субъекти ўз ташаббуси билан аудит текширувини ўтказиши, аниқланган камчиликларни мустақил бартараф этиши;
божхона аудити натижасида ҳуқуқбузарлик ҳолатини расмийлаштирмаслик;
божхона аудити натижаларидан келиб чиқиб ҳалол ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларини рағбатлантириш каби тамойиллар асосида ишлаб чиқилган.
Божхона аудити ДБҚ раҳбариятининг розилиги ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакили билан келишилган ҳолда амалга оширилиши белгиланмоқда.
Лойиҳа тегишли вазирлик ва идораларнинг таклифлари, шунингдек жамоатчилик фикри асосида қайта такомиллаштирилиши мумкин. Шу билан бирга халқаро талабларга жавоб берадиган тадбиркорлик субъектларини қўллаб қувватлашга ва миллий манфаатларга мос бўлиши ҳам асосий мақсад ҳисобланади.

Основные принципы таможенного аудита и основы его применения в национальной таможенной системе
На мероприятии приняли участие руководители ряда отраслевых управлений  Государственного таможенного комитета, которые предоставили журналистам подробную информацию по данному вопросу.
В последние годы проводится большая работа по реформированию таможенных органов, повышению их эффективности и внедрению передовых, современных информационных и коммуникационных технологий в деятельность службы.
В частности:
отменен порядок проведения «валового» таможенного контроля товаров и транспортных средств, налажено проведение таможенного контроля через систему управления рисками на выборочной основе;
в несколько раз сократилось время затрачиваемое на таможенное оформление и выпуск товаров;
внедрен институт уполномоченных экономических операторов;
ведется работа по приведению приграничных таможенных постов в соответствие с мировыми стандартами, оснащению их современным контрольным оборудованием и инспекционно-досмотровыми комплексами.
В продолжение этих реформ Указом Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2020 года № УП-6005 “О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов Государственной таможенной службы Республики Узбекистанот” утверждена Концепция по реформированию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан в 2020 — 2023 годах.
В концепцию включены  подходы, основанные на рекомендациях Всемирной таможенной организации, а также на опыте передовых стран в реформировании таможенного администрирования.
В рамках реализации Концепции будут осуществлены следующие мероприятия по совершенствованию нормативно-правовой базы:
пересмотр нормативно-правовых актов с учетом рекомендаций и стандартов ВТамО, Всемирной торговой организации и Евразийского экономического союза, а также основываясь на лучших практиках зарубежных стран на предмет:
проводение работы по имплементации в национальное законодательство стандартов и рекомендаций Всемирной торговой организации, Всемирной таможенной организации, а также других международных организаций требующих совершенствования таможенного администрирования и упрощения таможенных процедур;
отмены чрезмерных административных барьеров в таможенной сфере и упрощения таможенных процедур;
внедрения передовых методов таможенного администрирования (совершенствование требований таможенных режимов, введение института таможенного аудита и другие);
сокращения затрат участников ВЭД;
совершенствования порядка предварительного декларирования товаров и транспортных средств;
внедрения порядка досудебного урегулирования в таможенных органах споров в области таможенного дела, позволяющего минимизировать конфликтные ситуации между таможенными органами и участниками ВЭД;
принятия комплекса мер для перехода процедур определения и контроля таможенной стоимости в соответствии с нормами и требованиями ГАТТ/ВТО;
обеспечения единообразного применения норм таможенного законодательства всеми участниками таможенных правоотношений.
На основании вышеизложенного был разработан проект Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении Положения об организации и проведении таможенного аудита».
Необходимость разработки данного проекта постановления в первую очередь направлена на упрощение внешнеторговых процессов и ускорение проведения таможенного контроля в отношении товаров.
Как известно, на сегодняшний день грузовые таможенные декларации на таможенных постах внешнеэкономической деятельности оформляются с применением коридоров системы управления рисками («зеленый» коридор - 24,9%, «желтый» коридор - 40,8%, «красный» коридор - 34,3%).
Внедрение таможенного аудита сократит количество грузовых таможенных деклараций, направляемых в «красный» коридор, а в случае направления их в «зеленый» и «желтый» коридоры, наоборот, к увеличению их количества.
Это, в свою очередь, послужит сокращению финансовых затрат и времени участников ВЭД.
В настоящее время предпринимается ряд мер по приведению таможенного законодательства в соответствие с международными стандартами и нормами.
Производится пересмотр нормативно-правовых актов с учетом рекомендаций и стандартов ВТамО, Всемирной торговой организации а также основываясь на лучших практиках зарубежных стран.
В частности, Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 апреля 2020 года  №ПП-4694 “О присоединении к международному договору” Республика Узбекистан стала участником Конвенции о временном ввозе (Стамбул, 26 июня 1990 года).
В соответствии с требованиями настоящей Конвенции временный ввоз товаров в нашу страну осуществляется в упрощенном порядке.
Кроме того, при вступлении Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию, было отмечено, что прежде всего национальное законодательство должно соответствовать требованиям Соглашения ВТО об упрощении процедур торговли. Всемирная торговая организация - это международный орган, отвечающий за регулирование международной торговли, обеспечивая беспрепятственный поток торговли через границы. Членство во Всемирной торговой организации помогает повысить конкурентоспособность, увеличить объемы торговли и тем самым обеспечить последовательное применение правил и процедур во всем мире.
Однако общеизвестно, что членство в этой организации подразумевает соблюдение ряда условий и требований. В частности, необходимо выполнение обязательств «Соглашения об упрощении процедур торговли» Всемирной торговой организации.  Одним из основных требований настоящего Соглашения является организация применения таможенного контроля на основе аудита в этой стране (статья 7). (https://www.wto.org/english/tratop_e/tradfa_e/tradfa_e.htm).
В то же время, согласно Стандарту 6.6 Международной конвенция об упрощении и гармонизации таможенных процедур (Киотская конвенция), системы таможенного контроля должны включать в себя контроль на основе методов аудита. (https://www.carecprogram.org/uploads/Kyoto-Convention-Ch6-Customs-Control-ru.pdf)
Такие развитые зарубежные страны как США, Канада, Япония, Китай, Южная Корея, Европейский союз и Евразийский экономический союз внедрили систему таможенного аудита в практику с 1990 года.
На сегодняшний день в развитых странах таможенный контроль после выпуска товаров составляет 90% от общего объема таможенного контроля. Например, в Южной Корее, 88 процентов таможенного контроля от общего объема проводится только лишь после выпуска товаров.
В рекомендациях международных организаций также говорится, что внедрение таможенного аудита приведет к ускорению таможенного контроля товаров и снижению финансовых затрат.
В частности, Всемирной таможенной организацией и на Конференции ООН проведенной в 2018 году по торговле и развитию было отмечено, что внедрение таможенного аудита привело к быстрому выпуску товаров в свободное обращение (80-90% товаров от общего объема). В рекомендациях ООН также отмечено, что таможенный аудит является эффективной формой таможенного контроля товаров, а также в результате его внедрения в систему снизятся страховые, складские и иные затраты на товары.
В целях реформирования системы таможенного дела и внешнеэкономической деятельности Всемирный банк совместно с международными экспертами разработал проект постановления Кабинета Министров Республики узбекистан “Об утверждении Положения о порядке организации и проведения таможенного аудита”,  предварительный образец которого 29 августа текущего года был размещен на портале обсуждения проектов нормативно-правовых документов Республики Узбекистан для обсуждения, с целью изучения общественного мнения и предложений участников внешнеэкономической деятельности. (https://regulation.gov.uz/uz/document/21448).
Крайний срок обсуждения проекта истек 13 сентября, и по проекту был дан ряд положительных отзывов.
Важно отметить, что проект будет окончательно доработан с учетом предложений профильных министерств и ведомств, а также общественного мнения.
Основной целью является принятие проекта постановления, отвечающего международным требованиям, поддерживающего субъектов предпринимательства и отвечающего национальным интересам.
В конце мероприятия участники внешнеэкономической деятельности, журналисты и представители средств массовой информации получили ответы на все интересовавшие их вопросы.