Гиёҳвандлик воситаларини яширинча етиштираётган шахс фош бўлди
Гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан мунтазам равишда тезкор тадбирлар ўтказилиб келинмоқда.
Хусусан, Қашқадарё вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида, фуқаро Б.Х.нинг яшаш хонадони ўрнатилган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада, ушбу шахс томорқасидаги полиз экинлари орасида гиёҳвандлик ўсимлигини ноқонуний тарзда парваришлаб келаётганлиги аниқланди.
Вилоят ИИБнинг тегишли хулосаларига кўра, ушбу гиёҳвандлик воситалари  таркибида тетрагидроканнабинол гиёҳванд моддаси бор бўлган “каннабис ўсимлиги” эканлиги ва оғирлиги 1689 грамм эканлиги маълум бўлди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикасининг 19 август 1999 йилдаги "Гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалар тўғрисида"ги 813-I-сон Қонуни ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 12 ноябрь 2015 йилдаги "Гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириш, ундан олиб чиқиш ва транзит тарзида ўтказиш тартибини, шунингдек уларнинг муомалада бўлиши юзасидан назоратни такомиллаштириш тўғрисида"ги ВМ-330 сонли қарори билан мамлакатимизда гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорларнинг муомалада бўлишига оид муносабатлар тартибга солинади.
Мазкур қонун ҳужжатларида мамлакатимизда гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорларнинг муомалада бўлиши билан боғлиқ фаолият, жумладан, уларни олиб кириш ва олиб чиқиш, тақсимлаш, ишлаб чиқиш, тайёрлаш, йўқ қилиш, шунингдек, таркибида гиёҳвандлик моддаси бўлган ўсимликларни етиштириш фаолияти фақатгина юридик шахслар томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси белгилаган тартибда бериладиган лицензия асосидагина амалга оширилиши кўзда тутилган.

In particular, during the operational event carried out by the customs administration of Kashkadarya region, the residence of the citizen B.H. was inspected in accordance with the established procedure.
As a result, it was discovered that this person was illegally cultivating a narcotic among other plants in his garden.
According to the relevant conclusions of the regional Department of Internal Affairs, it was found that the drug was a "cannabis plant" weighing 1689 grams.
It is known that the Law of the Republic of Uzbekistan "On Narcotic Drugs and Psychotropic Substances" No. 813-I of August 19, 1999 and the Resolution No. 330 of the Cabinet of Ministers of November 12, 2015 "On improving control over the import, export and transit of narcotic drugs, psychotropic substances and precursors, as well as their circulation in our country" regulates the procedure for the transfer of drugs and their circulation.
This legislation provides that the activities related to the circulation of narcotic drugs, psychotropic substances and precursors in the country, including their import and export, distribution, development, preparation, destruction, as well as the cultivation of narcotic plants in Uzbekistan is carried out only on the basis of a license issued in accordance with the procedure established by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan, and by legal entities only.