Конфет қоғозига ўралган оғу фош бўлди
Хоразм вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда гиёҳвандлик воситаларининг яширин савдосига қарши тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида фуқаро М.Р. ўзига хос ўткир ҳидли 5,46 грамм “синтетик” гиёҳвандлик воситасини сотаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди. Шунингдек, фуқаро М.Р.га тегишли бўлган қўл сумкаси кўздан кечирилганида, сумка ичидан бир дона оқ қоғоз парчасига ўралган 0,68 грамм ҳамда конфет қоғозига ўралган 2,34 грамм “синтетик” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Шунингдек, яна бир ҳолатда фуқаро Т.Д. шартли харидорга бир дона оқ рангли целофан пакетга ўралган 12,95 грамм “синтетик” гиёҳвандлик воситасини сотаётган вақтида тўхтатиб қолинди. Шундан сўнг, фуқаро Т.Д.нинг яшаш хонадони ҳам текширилганида, ўзига хос ўткир ҳидли, оғирлиги 1,15 грамм “синтетик” гиёҳвандлик воситаси борлиги фош бўлди.
Ўтказилган тезкор тадбир давомида оғирлиги 22,58 грамм “синтетик” гиёҳвандлик воситаси ашёвий далил сифатида олинди.

Пресечены факты продажи синтетических наркотических веществ
На днях, в результате оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Хорезмской области во взаимодействии с представителями Службы государственной безопасности, выявлен и предотвращен незаконный оборот синтетических каннабиноидов.
В ходе мероприятия был задержан с поличным гражданин М.Р., во время попытки продажи синтетического наркотического вещества массой 5,46 гр. В результате произведенного осмотра, в сумке гражданина были обнаружены 2 бумажных свертка в которых также находились наркотические вещества синтетического происхождения, в количестве 0,68 и 2,34 граммов.
Также, в ходе мероприятия был задержан гражданин Т.Д., во время попытки продажи условному покупателю завернутое в полиэтилен белого цвета синтетическое наркотическое вещество весом 12,95 гр. После чего, при осмотре места жительства гражданина Т.Д., сотрудники правоохранительных органов обнаружили наркотическое вещество со специфическим резким запахом массой 1,15 гр, которое также оказалось наркотическим веществом синтетического происхождения.
В результате проведенных оперативных мероприятий в качестве вещественных доказательств были изъяты наркотические вещества синтетического происхождения общей массой 22,58 гр.