Давлат божхона қўмитаси томонидан навбатдаги матбуот анжумани ўтказилди
Ўзбекистон Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлигида Давлат божхона қўмитаси томонидан “Ўзбекистон Республикаси иқтисодий хавфсизлигини таъминлаш, контрабанда предметларининг ноқонуний айланмасига қарши кураш йўналишида божхона органлари томонидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар” мавзусида матбуот анжумани ташкил этилди.
Унда Давлат божхона қўмитасининг бир қатор соҳавий бошқармалари бошлиқлари иштирок этиб, мавзу юзасидан журналистларга батафсил ахборот беришди.
Маълумки, жорий йилнинг 27 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президентини Шавкат Мирзиёев раислигида яширин иқтисодиётни қисқартириш бўйича олиб борилаётган ишлар муҳокамаси юзасидан ўтказилган йиғилишда божхона тизимига доир масалалар ҳам кўриб чиқилди. Жумладан, инсон омилига чек қўйиш орқали контрабанда ҳолатлари устидан божхона назоратини кучайтириш лозимлиги таъкидланди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 5 июндаги “Божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6005-сон Фармони божхона органлари томонидан контрабандага қарши курашишда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Мазкур Фармон билан божхона органлари фаолиятини ривожлантириш ва такомиллаштиришнинг қуйидаги йўналишларини ўз ичига олган 2020 — 2023 йилларда божхона маъмуриятчилигини ислоҳ қилиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш концепцияси тасдиқланди.
Концепцияга биноан контрабанда ва божхона тўғрисидаги қонун ҳужжатлари бузилишига қарши курашиш асосий йўналишлардан бири бўлиб, бундан асосий мақсад ички бозорни ҳимоя қилиш, маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни рағбатлантириш, чегара ҳудудларида назоратни кучайтириш, контрабанда ва божхона қонун ҳужжатлари бузилишига қарши курашиш, шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини такомиллаштириш назарда тутилмоқда.
Шу мақсадда юқорида таъкидланган Фармонга биноан Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси тузилмасида умумий штат бирликлари доирасида Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси этиб қайта ташкил этилди ва унга бир қатор қўшимча вазифалар юкланди.
Таъкидлаш жоизки, товарларни ноқонуний олиб киришнинг асосий шакллари ва услублари ҳамда божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаш схемаларини аниқлаш ҳамда уларга чек қўйиш божхона органларининг асосий вазифаларидан бири ҳисобланади.
Жорий йилнинг ўтган даври мобайнида контрабанда ва божхона қонунбузилишига қарши курашиш йўналишида 5 мингдан ортиқ ҳуқуқбузарлик ҳолатлари фош этилиб, натижада 154,6 млрд. сўмлик товарлар ашёвий далил сифатида олиб қўйилди. Қонун бузилиши ҳолатлари бўйича жами 102,2 млрд. сўмлик қўшимча божхона тўловлари ҳисобланиб, ундиришга қаратилди.
Аниқланган холатлар юзасидан 265 та жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов органларига юборилган бўлса, 4 517 та холатда эса ҳуқуқбузарларга нисбатан маъмурий ишлар юритилган.
Шу билан бирга, ҳисобот даврида 31,1 кг. ва 2140 туп гиёҳвандлик воситалари, 19 дона қурол, 57 дона ўқ, 239,8 минг дона психотроп таблеткалар, 10 млрд. сўмлик тиббиёт буюмлари ва дори воситалари. 31,7 кг. тилла ва кумуш маҳсулотлари қимматбаҳо металлар ва тошлар, 24,4 млрд. сўмлик тамаки маҳсулотлари, 1,5 млрд. сўмлик ноқонуний валюта қимматликлариининг ноқонуний олиб ўтилиши ва ички ҳудуддаги яширин айланмасининг олди олинди.
Чегара ҳудудлари орқали республика ҳудудига ноқонуний олиб кирилган маҳсулотларни вақтинча сақлашга мўлжалланган “яма”ларни аниқлаш борасида амалга оширилган тадбирлар давомида 85 та ҳолатда 7,9 млрд. сўмлик ноқонуний товарлар фош этилди.
Мамлакат ички ҳудудида тегишли тартибда рўйхатдан ўтмасдан, сифати кафолатланмаган қўлбола маҳсулотлар ишлаб чиқаришга мўлжалланган “яширин цех”лар фаолиятига чек қўйиш мақсадида олиб борилган тезкор тадбирлар натижасида 5 та ҳолатда 419,1 млн. сўмлик товарлар ашёвий далил сифатида олиб қўйилди.
Мазкур йўналишдаги ишларни амалга оширишда соҳада ахборот-коммуникация технологияларидан унумли фойдаланиш, “рақамли божхона” тамойили асосида  божхона постлари фаолиятини рақамлаштиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Бу эса товар ва транспорт воситаларининг ялпи божхона назоратидан ўтказишдан воз кечган ҳолда божхона қонунбузилишларини аниқлаш самарадорлигини оширишга олиб келади. Энг муҳими, бу жараёнларда инсон сезиларли равишда қисқаради.
Анжуманда 2021 йил 1 январдан эътиборан жорий этиладиган “Божхона аудити” ахборот тизими юзасидан ҳам сўз юритилди. Мазкур тизимининг ишга туширилиши “яширин иқтисодиёт”ни қисқатиришдава тадбиркорларга қулайликлар яратишда муҳим аҳамиятга эга.
Маълумки, божхона хизмати органларига божхона назорати шакли сифатида товарлар чиқариб юборилгандан кейин ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиси фаолиятини баҳолаш ҳамда уларнинг товарлар ва транспорт воситалари чиқариб юборилгандан кейинги ҳисобини текширишни назарда тутувчи божхона аудитини амалга ошириш вазифаси юкланди.
Эндиликда эркин муомалага чиқарилган товарлар доирасида божхона назоратидан кейинги текширувни амалга ошириш учун “Божхона аудити” автоматлаштирилган ахборот тизими ишлаб чиқилади ва жорий этилади.
Таъкидлаш жоизки, божхона аудити АҚШ, Россия, Канада, Япония, Хитой, Жанубий Корея ва Ғарбий Европа мамлакатлари божхона тизими амалиётида кенг қўлланилиб келинмоқда.
Божхона тизимида ҳам мазкур амалиётнинг жорий этилиши натижасида юкларни ялпи божхона назоратидан ўтказишга асосланган текширишлардан буткул воз кечилади. Яъни, “Хавфни бошқариш” автоматлаштирилган ахборот тизими орқали “кўк йўлак”ка йўналтирилган ҳамда шартли равишда эркин муомалага чиқарилган товарлар устидан самарали назорат амалга оширилади.
Ўз ўрнида товарлар чиқариб юборилганидан кейин, хавф принциплари доирасида уларни комплекс текшириш имкониятининг мавжудлиги, товарларни божхона чегарасига кириб келиши ва божхона расмийлаштирувидан ўтказиш жараёнидаги назорат тадбирларини қисқартиришга олиб келади.
Эндиликда тадбиркор томонидан импорт қилинган товарлар автоматлаштирилган дастур орқали расмийлаштириб, инсон аралашувисиз қисқа фурсатда чиқариб юборилади. Кейинчалик “Божхона аудити” дастури таҳлил усуллари орқали хавф объектини танлаб олиб, текшириб кўриш юзасидан топшириқ беради.
Бу эса ҳалол тадбиркорларга кенг имкониятлар бериб, товарларнинг божхона назорати ва расмийлаштирувига сарфланадиган вақтни қисқартиради. Аксинча, қонунчилик талабларини бузишга уринган ноҳалол тадбиркорлик субъектларига нисбатан тўлақонли божхона назоратини назарда тутади. Бу эса ўрнида “яширин иқтисодиёт”ни қисқартиришга ва олдини олишга хизмат қилади.

Меры, принимаемые таможенными органами по обеспечению экономической безопасности Республики Узбекистан в сфере борьбы с контрабандой
16783
На мероприятии приняли участие руководители ряда отраслевых управлений  Государственного таможенного комитета, которые предоставили журналистам подробную информацию по данному вопросу.
Известно, что на заседании, прошедшем 27 июля текущего года, под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по обсуждению проводимой работы по сокращению теневой экономики были рассмотрены также вопросы, связанные с таможенной системой. В частности, было отмечено, что необходимо усилить таможенный контроль за контрабандой за счет ограничения человеческого фактора.
Указ Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2020 года №УП-6005 “О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов Государственной таможенной службы Республики Узбекистан” играет важную роль в этом направлении.
Указом утверждена Концепцию по реформированию таможенного администрирования и повышению эффективности деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан в 2020 — 2023 годах.
Согласно Указу в структуре Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан в пределах общей штатной численности Управление по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства преобразовано в Главное управление по борьбе с контрабандой и таможенного аудита с возложением ряда дополнительных задач.
Следует отметить, что одной из основных задач таможенных органов является выявление и пресечение основных форм и методов контрабанды товаров, а также схем уклонения от уплаты таможенных платежей.
За прошедший период текущего года выявлено более 5 тысяч фактов нарушений в сфере борьбы с контрабандой и таможенными правонарушениями в результате которых в качестве вещественных доказательств изъяты товары на 154,6 млрд сум. По выявленным фактам нарушений таможенного законодательства рассчитано и направлено к взысканию 102,2 миллиарда сумов дополнительных таможенных платежей.
По 265 выявленным фактам возбуждены уголовные дела и переданы в следственные органы, а по 4 517 фактам в отношении правонарушителей возбуждены дела об административном правонарушении.
Вместе с тем, сотрудниками таможни нашей республики в результате проведенных мероприятий вовремя было предотвращено незаконное перемещение 31,1 кг. наркотических средств и 2140 кустов наркосодержащих растений, 19 единиц оружия, 57 пуль, 239,8 тысячи психотропных таблеток, медицинских предметов и лекарственных препаратов на 10 миллиардов сумов, 31,7 килограмма изделий из золота и серебра, драгоценных камней и металлов, табачных изделий на 24,4 миллиарда сумов, незаконных валютных ценностей на 1,5 миллиарда сумов.
В ходе мероприятий, проведенных по выявлению «ям» для временного хранения незаконно ввезенных на территорию страны товарно-материальных ценностей с пограничных территорий, обнаружены незаконные товары на 7,9 миллиарда сумов.
В результате оперативных мероприятий, проведенных в целях ограничения деятельности скрытых цехов, предназначенных для производства самодельной, не зарегистрированной в надлежащем порядке на внутренней территории страны продукции, в качестве вещественных доказательств изъята продукция на 419,1 миллиона сумов.
В реализации данной работы особое внимание уделяется эффективному использованию информационно-коммуникационных технологий, цифровизации деятельности таможенных постов на основе принципа «цифровая таможня».
А это в свою очередь приведет к повышению эффективности выявления нарушений таможенного законодательства путем отказа от проведения общего таможенного контроля товаров и транспортных средств. Главное, в этом процессе значительно сократится человеческий фактор.
На конференции также речь шла и об информационной системе «Таможенный аудит», которая будет внедрена с 1 января 2021 года. Запуск этой системы будет иметь важное значение в сокращении теневой экономики и создании удобств для предпринимателей.
Известно, что на таможенную службу как на форму таможенного контроля возложена задача по проведению таможенного аудита, что предусматривает оценку деятельности участников внешнеэкономической деятельности после выпуска продукции и проверку их счетов.
Отныне будет разработана и внедрена автоматизированная информационная система «Таможенный аудит» для посттаможенного досмотра товаров, выпущенных в свободное обращение.
Следует отметить, что таможенный аудит широко используется в таможенной системе таких стран, как США, России, Канады, Японии, Китая, Южной Кореи и странах Западной Европы.
В результате внедрения этой практики, проверки, основанные на общем таможенном контроле товаров будут полностью прекращены. То есть через автоматизированную информационную систему «Управление рисками» будет осуществляться эффективный контроль за товарами, направляемыми в «синий коридор» и условно выпущенными в свободное обращение.
Отныне продукция, импортируемая предпринимателями, будет оформляться с помощью автоматизированной программы и выпускаться в короткие сроки без вмешательства человека. Затем программа «Таможенный аудит» методом анализа выберет объект риска и даст указание на досмотр.
Это создаст добросовестным предпринимателям больше возможностей и сократит время, затрачиваемое на таможенный контроль и оформление продукции. Наряду с этим предусматривается полный таможенный контроль в отношении субъектов предпринимательства, которые попытаются нарушить требования законодательства. Это, в свою очередь, будет способствовать сокращению и предотвращению теневой экономики.