Кислород концентраторлари импорти тезкорлик билан амалга оширилмоқда
Коронавирус пандемияси даврида дунё бўйлаб сунъий нафас олдириш ускуналарига бўлган эҳтиёж тобора ортмоқда. Айниқса аҳволи оғирлашган беморлар учун кислород концентраторлари жуда муҳим аҳамиятга эга.
Шу сабабли, бу турдаги маҳсулотларни тадбиркорлар томонидан республикамизга ҳеч қандай тўсиқларсиз олиб кирилишига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 3 апрелдаги “Коронавирус пандемияси даврида аҳоли, иқтисодиёт тармоқлари ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” ПФ-5978-сон Фармони билан тасдиқланган рўйхатга мувофиқ озон, кислород ва аэрозол терапияси учун сунъий нафас олиш ёки бошқа терапевтик нафас олдириш аппаратларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб киришда 2020 йил 31 декабрга қадар божхона божи ва акциз солиғидан озод қилинган.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Коронавирус пандемияси даврида дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техникалар муомаласини тартибга солишга доир чора-тадбирлар тўғрисида”ги 2020 йил 22 июлдаги 449-сон қарорига мувофиқ, 2020 йил 1 октябрга қадар бўлган муддатда кислород концентраторлар импорт қилинганда давлат рўйхатидан ўтказилмасдан ва мажбурий сертификатлаштирилмасдан божхона расмийлаштирувини амалга ошириш ва реализация қилиш белгиланди.
Мазкур имтиёзлардан самарали фойдаланган ҳолда ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари томонидан сўнгги 1 ҳафта давомида республикамизга қиймати 4,3 млн АҚШ долларига тенг 394 дона ўпкани сунъий шамоллатиш ускуналари ҳамда қиймати салкам 2,9 млн. долларлик 5899 дона кислород концентраторлари келтирилган бўлиб, мазкур тиббий жиҳозлар  келтирилган куннинг ўзидаёқ соддалаштирилган тартибда божхона расмийлаштирувидан ўтказилган.
Мазкур товарлар божхона органлари фаолиятига жорий қилинган “Хавфни бошқариш тизими” орқали асосан “яшил” йўлакларда расмийлаштирилган бўлиб, божхона расмийлаштирувига ўртача 1 - 1,5  соатгача  вақт сарфланган.
Турли тушунмовчиликларни олдини олиш мақсадида тадбиркорлар эътиборига шуни етказиш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 10 апрелдаги “2019-2021 йилларда республиканинг фармацевтика тармоғини янада жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги              ПФ-5707-сон Фармони талабларига мувофиқ 2019 йил 1 июлдан бошлаб импорт дори воситалари (дори субстанциялари бундан мустасно) ва тиббиёт буюмларини «эркин муомалага чиқариш (импорт)» божхона режимига расмийлаштиришда божхона қийматининг 1,2 фоизи миқдорида божхона расмийлаштируви учун йиғим ундирилиши ва ушбу йиғим Фармацевтика тармоғини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамғармасини шакллантириш манбааси сифатида белгиланган.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Соғлиқни сақлаш соҳасида хусусий секторни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2017 йил 1 апрелдаги ПҚ-2863-сонли қарорига мувофиқ, белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхат бўйича юридик шахслар томонидан олиб келинадиган янги тиббиёт асбоб-ускуналари, бутловчи буюмлар ва уларнинг эҳтиёт қисмлари ҳамда сарфлаш материаллари 2022 йил 1 январга қадар божхона тўловларидан, шу жумладан, қўшилган қиймат солиғидан озод этилган.
Ҳозирда тадбиркорлар мазкур имтиёзлардан фойдаланиш учун, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳузуридаги “Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази” давлат унитар корхонасининг info@expertcenter.uz электрон почта манзилига тегишли ҳужжатларни юбориб, қисқа фурсатларда Марказнинг ижобий хулосасини олишмоқда.
Шунингдек, тақдим этиладиган ҳужжатлар ва тегишли хулосани тезкорлик билан олиш бўйича қўшимча саволлар юзасидан Марказнинг 71-207-02-65 (64) телефон рақамларига ҳамда Давлат божхона қўмитасининг 11-08 қисқа рақамли ишонч телефонига мурожаат қилишлари мумкин.
Бу турдаги тиббий ускуналарнинг асосий қисми республикамизга ҳаво транспорти орқали олиб келинаётганлиги сабабли, тадбиркорлар ўзларини қизиқтирган саволлар юзасидан «Тошкент-Аэро» ихтисослаштирилган божхона комплексининг 78) 120-86-30 телефон рақамига куннинг исталган пайтида қўнғироқ қилиб, жавоб олишлари учун барча имкониятлар яратилган.
Бугунги кунда божхона идораларида товарларни республика ҳудудига олиб кирилгунга қадар дастлабки декларация асосида расмийлаштириш имкониятлари ҳам яратилган бўлиб, тадбиркорларимиз ушбу имкониятлардан онлайн равишда фойдаланишлари мумкин.
Коронавирусга қарши кучайтирилган тартиб даврида аҳолининг саломатлигини муҳофаза қилишдаги аҳамиятидан келиб чиқиб, давлат божхона хизмати органлари томонидан дори-дармонлар ва тиббий буюмлари, хусусан озон, кислород ва аэрозол терапияси учун сунъий нафас олиш ёки бошқа терапевтик нафас олдириш аппаратларининг божхона расмийлаштируви кечаю-кундуз, узлуксиз ва соддалаштирилган тартибда амалга оширилмоқда.
Давлат божхона қўмитаси кислород концентраторлари импорти жараёнига доир холис ва ҳаққоний хабарларни эълон қилишда оммавий ахборот воситалари, кенг жамоатчилик вакиллари билан ўзаро ҳамкорликка доимо тайёр эканлигини маълум қилади.

Импорт кислородных концентраторов осуществляется в ускоренном и упрощённом режиме
По этой причине со стороны государства большое внимание уделяется обеспечению беспрепятственного ввоза такой продукции предприниматели.
В частности, согласно перечню, утвержденному Указом Президента Республики Узбекистан от 3 апреля 2020 года № УП-5978 «О дополнительных мерах поддержки населения, отраслей экономики и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии» в отношении аппаратуры для озоновой, кислородной и аэрозольной терапии, искусственного дыхания или прочей терапевтической дыхательной аппаратуры установлены нулевые ставки акцизного налога, таможенной пошлины до 31 декабря 2020 года при ввозе на территорию Республики Узбекистан,
Кроме того, Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 июля 2020 года № 449 «О мерах по упорядочению оборота лекарственных средств, медицинских изделий и медицинской техники в период пандемии по коронавирусу» установлено, что при импорте кислородных концентраторов сроком до 1 октября 2020 года, реализация и таможенное оформление будет осуществляться без государственной регистрации и обязательной сертификации.
Воспользовавшись данными льготами, в течение последней недели участниками внешнеэкономической деятельности в республику было импортировано 394 единицы оборудования для искусственной вентиляции легких на сумму 4,3 миллиона долларов США а также 5 899 единиц кислородных концентраторов общей стоимостью около 2,9 миллиона долларов США. В отношении данных медицинских устройств было произведено таможенное оформление в упрощенном виде в день поставки.
В отношении этих товаров таможенный контроль был произведен в упрощенном и ускоренном виде через внедренную в деятельность таможенных органов «Систему управления рисками», на таможенное оформление которых было затрачено в среднем около 1-1,5 часа.
Во избежание различных недоразумений необходимо донести до предпринимателей, что в соответствии с требованиями Указа Президента Республики Узбекистан от 10 апреля 2019 года №УП-5707 “О дальнейших мерах по ускоренному развитию фармацевтической отрасли республики в 2019 — 2021 годах” с 1 июля 2019 года при таможенном оформлении импортных лекарственных средств (за исключением лекарственных субстанций) и изделий медицинского назначения в таможенный режим «выпуск для свободного обращения (импорт)» сбор за таможенное оформление взимается в размере 1,2 процента от таможенной стоимости.  Данный сбор определен одним из источников для формирования Фонда поддержки и развития фармацевтической отрасли.
Кроме того, согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 1 апреля 2017 года №ПП-2863 “О мерах по дальнейшему развитию частного сектора здравоохранения”  освобождены сроком до 1 января 2022 года от таможенных платежей (за исключением таможенных сборов) и налога на добавленную стоимость новое медицинское оборудование, комплектующие изделия, запасные части и расходные материалы к медицинскому оборудованию (кроме стоматологического и косметологического оборудования), ввозимые юридическими лицами, в том числе по договорам лизинга, по перечням, формируемым в установленном порядке.
В настоящее время, чтобы воспользоваться данными льготами, предприниматели отправляют документы на адрес электронной почты info@expertcenter.uz Государственного унитарного предприятия (ГУП) «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при министерстве Экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан», и в короткие сроки получают положительное заключение Центра.
Также, для дополнительных вопросов по предоставленным документам и соответствующему заключению можно обратиться в Центр по телефону 71-207-02-65(64) и на горячую линию Государственного таможенного комитета по телефону 11-08.
В связи с тем, что основная часть данного вида медицинского оборудования доставляется в страну воздушным транспортом, у предпринимателей есть возможность в любое время суток получить ответы на все их интересующие вопросы, позвонив в Специализированный таможенный комплекс «Ташкент-Аэро» по телефону 78) 120-86-30.
В настоящее время в таможенных органах создана возможность оформления товаров на основании предварительной таможенной декларации до их прибытия на территорию республики, которой предприниматели могут воспользоваться в режиме онлайн.
Исходя из важности защиты человеческого здоровья в период усиленного режима против распространения коронавирусной инфекции, таможенное оформление лекарственных средств и медицинских изделий, особенно аппаратуры для озоновой, кислородной и аэрозольной терапии, искусственного дыхания или прочей терапевтической дыхательной аппаратуры осуществляется государственной таможенной службой в круглосуточном, непрерывном и упрощенном режиме.
Государственный таможенный комитет заявляет о готовности сотрудничать со СМИ и представителями широкой общественности в публикации объективной и достоверной информации о процессе ввоза кислородных концентраторов.