Хоразмда “Қорадори – 2020” тадбири давомида наркокурьерлар қўлга олинди
Айни вақтда республикамизнинг барча ҳудудларида бўлгани каби Хоразм вилоятида ҳам ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари томонидан “Қорадори - 2020” тадбирлари ўтказилмоқда.
Хоразм вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ҳамда Давлат хавфсизлик хизмати вилоят бошқармаси ходимлари билан ҳамкорликда Хоразм вилояти Гурлан тумани ҳудудида ўтказилган “Қорадори - 2020” кенг қамровли тезкор тадбири давомида Гурлан тумани Шоликор қишлоғидан ўтувчи йўл бўйида тўхтаб турган “Ласетти” русумли автомашина холислар ва хизмат ити ёрдамида кўздан кечирилганида, автомобилнинг олд ўриндиғи остидан 997 гр. “опий” гиёҳвандлик воситаси топилди ва у машинада йўловчи сифатида кетаётган И.М.га тегишли эканлиги маълум бўлди.
Юқоридаги ҳолат бўйича вилоят божхоначилари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари билан ҳамкорликда тезкор тадбир давом эттирилди.
Натижада, Тупроқалъа туманида “Тошкент-Урганч” йўналиши бўйича ҳаракатланаётган “ISUZU” русумли, юк автомашинасида йўловчи сифатида келаётган фуқаро C.Ш ёнлари кўздан кечирилганида, 1 дона оқ рангли целофан пакетга ўралган, ўзига хос ўткир ҳидли, жами оғирлиги 185,49 грамм “Опий” гиёҳвандлик моддаси борлиги аниқланди.
Ҳозирда мазкур ҳолатлар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг тегишли моддаларига асосан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В ходе мероприятия «Корадори-2020» в Хорезме задержаны наркокурьеры
В настоящее время, как и во всех регионах страны, в Хорезмской области, сотрудниками правоохранительных органов проводятся оперативно-профилактические мероприятия «Корадори-2020».
В результате оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства Управления Государственного таможенного комитета по Хорезмской области во взаимодействии с представителями областного управления Службы государственной безопасности выявлен факт незаконного оборота наркотических веществ.
В ходе мероприятия, при участии понятых и помощи служебной собаки был произведен осмотр автомобиля марки “Lacetti” припаркованного у обочины дороги, проходящей через село Шоликор Гурланского района. При проверке служебная собака учуяла в салоне автомобиля наркотики. При досмотре под передними сиденьями автомобиля было обнаружено наркотическое вещество “опий” в количестве 997 гр. Было установлено, что наркотики принадлежали гражданину И.М., ехавшему в автомобиле в качестве пассажира.
Далее мероприятие было продолжено и на основе оперативной информации был досмотрен пассажир ехавшего по маршруту “Ташкент-Ургенч” грузового автомобиля марки “ISUZU” гражданин С.Ш. В результате, при гражданине был обнаружен полиэтиленовый сверток, в котором находилось наркотическое вещество с резким специфическим запахом “опий”, в общем количестве 185,49 граммов.
В настоящее время по выявленным фактам преступлений таможенными органами возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан и продолжаются следственные действия.