Самарқандда Call-center орқали 80 дан ортиқ мурожаат келиб тушди
Короновирус пандемияси таъсирида юзага келган глобал иқтисодий инқироз шароитида экспорт-импорт операцияларини амалга оширишда юзага келиши мумкин бўлган муаммоларни зудлик билан бартараф этиш, тадбиркорларни янада қўллаб-қувватлаш ҳамда хориждан келаётган ва хорижга жўнатилаётган юкларнинг тезкорлик билан манзилига етказилишида амалий ёрдам кўрсатиш учун Самарқанд вилояти божхона бошқармасида ҳам Call-center – (66) 233-63-00 рақамли “Ишонч телефони” ташкил этилган эди.
Call-center нинг узлуксиз фаолият кўрсатишини таъминлаш мақсадида масъул божхона ходимлари бириктирилди ва ишонч телефони орқали 24 соат давомида ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларининг мурожаатларини қабул қилиш йўлга қўйилди.
Call-center орқали ҳозирга қадар тадбиркорларнинг 80 дан ортиқ мурожаатлари қабул қилинди.
Мурожаатларнинг асосий қисми ташқи логистика масалаларига доир бўлиб,  унда вилоятдаги корхона ва ташкилотларнинг номига товарлар юкланган автотранспорт воситаларининг Туркманистон, Қозоғистон, Афғонистон, Туркия, Озарбайжон ва Эрон каби давлатлар ҳудудида туриб қолганлиги маълум қилиниб, амалий ёрдам сўралган.
Мазкур мурожаатларнинг 69 таси ижобий ҳал қилиниб, автотранспорт воситалари Ўзбекистон Республикаси ҳудудига тезкорлик билан кириб келиши таъминланди. Қолган мурожаатларда назарда тутилган масалаларни ҳал қилиш учун барча имкониятлар сафарбар этилган.
Шундай экан, божхона соҳаси билан боғлиқ ҳар қандай саволлар юзасидан мурожаат қилишингиз мумкинлигини эслатиб ўтамиз.

В “Call center” УГТК по Самаркандской области поступило 80 обращений
В целях обеспечения выполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 19 марта 2020 года №УП-5969 «О первоочередных мерах по смягчению негативного воздействия на отрасли экономики коронавирусной пандемии и глобальных кризисных явлений», в Управлении государственного таможенного комитета по Самаркандской области был запущен “Call center” по обеспечению ускоренного пропуска через приграничные таможенные посты грузов, их бесперебойного таможенного оформления, а также выдачи документов разрешительного характера на экспортируемые и импортируемые товары.
Для обеспечения бесперебойной работы Call-центра были назначены ответственные сотрудники таможни и создана круглосуточная горячая линия для приема заявок и обращений от участников внешнеэкономической деятельности.
На сегодняшний день от субъектов предпринимательства в “Call center” поступило 80 обращений.
Основная часть из которых была связана с вопросами внешней логистики, с просьбой об оказании практической помощи в передвижении транспортных средства, загруженных товарами высланных на имя областных предприятий и организаций.
69 из поступивших обращений были положительно решены и был обеспечен быстрый въезд транспортных средств на территорию Республики Узбекистан. В настоящее время приложены все усилия для исполнения и оставшихся обращений.
Хотели бы вам напомнить, что если у Вас есть какие-либо вопросы, связанные с таможенной сферой, можете позвонить по телефону доверия “Call центра” Управления государственного таможенного комитета по Самаркандской области на номер (66) 233-63-00.