Бугунги кунда юртимизда коронавирус пандемиясини жиловлаш мақсадида давлатимиз томонидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар барчамиздан ҳар сонияда фидойиликни, ватанпарварликни талаб қилмоқда.
Божхоначилар “гашиш” операциясини фош этишди
Халқимиз коронавирус инфекциясига қарши бир тан-у, бир жон бўлиб курашаётган бир пайтда айрим юртдошларимиз шундай синовли кунларда давлатимиз ва халқимизга ҳар томонлама кўмак бериш ўрнига, ўзининг қинғир режаларини амалга оширишга уринишмоқда.
Хусусан, республикамиз ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралари ўзаро чамбарчас ҳамкорликда наркотик моддаларнинг ноқонуний айланмасига доир навбатдаги қонунбузарлик ҳолатларини фош қилишди.
Коранавирус пандемиясига қарши кучайтирилган тартиб ва карантин даврида фурсатдан устомонлик билан фойдаланишга уриниб, аср вабоси бўлган гиҳёвандлик воситаларининг ноқонуний айланмаси ва муомаласига қўл урган айрим шахсларнинг жиноятлари ўз вақтида фош этилди.
Жумладан Давлат божхона қўмитаси Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими томонидан Давлат хавфсизлик хизмати вакиллари билан ҳамкорликда пойтахтимизнинг Сергели туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида аввалдан кузатувга олинган 2 нафар фуқаролар тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Кўздан кечириш жараёнида фуқаро Х.А.нинг чўнтагидан 5 дона қоғоз ўрамларига жойланган гашиш гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди. Фуқаро Б.Б. ёнидан фуқаро Х.А. томонидан наркотик моддаларни сотиб олиш эвазига берилган 2 млн. 827 минг сўм ҳамда 200 АҚШ доллари борлиги аниқланиб, ашёвий далил сифатида олиб қўйилди
Тезкор тадбир давом эттирилиб, мазкур фуқароларнинг Сергели ва Янгийўл туманларидаги  хонадонлари ҳам белгиланган тартибда ва холислар иштирокида кўздан кечирилганида, бу ерда ҳам 2 дона елим ўрамларда гашиш гиёҳвандлик воситаси сақланаётгани аниқланди.
Тезкор тадбир давомида ушбу шахслардан олиб қўйилган гашишнинг умумий миқдори 113.25 гр.ни ташкил қилди.
Шунингдек, Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими томонидан Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда гашиш гиёҳвандлик воситасининг ноқонуний муомаласи фош этилди.
Зангиота туманида ҳаракатланаётган “Ласетти” автомашинаси тўхтатилиб, Давлат божхона қўмитаси Миллий кинология марказида тайёрланган хизмат итлари ёрдамида кўздан кечирилганида, автомашинада йўловчи сифатда кетаётган шахс – фуқаро Я.Ш.нинг ўриндиғи остидан  ушбу фуқаро томонидан яшириб қўйилган 1 дона полиэтилен пакетга ўралган 58,99 грамм бўлган “гашиш” гиёҳвандлик моддаси ҳамда наркотик моддаларни сотиб олиш учун кўзланган 1050 АҚШ доллари борлиги аниқланди.
Маълум бўлишича, фуқаро Я.Ш. мазкур гиёхвандлик моддаларини укасидан олган, укасига эса Андижон вилоятидан фуқаролар М.Р. ва Л.А. етказишган.
Тезкор тадбир давомида ушбу шахслар вақтинча истиқомат қилаётган Яккасарой туманидаги хонадон ҳам холислар иштирокида ва амалдаги тартибларга асосан кўздан кечирилди.
Бу ерда эса  гиёҳвандлик моддаларини истеъмол қилишда фойдаланилган махсус ишлов берилган жисмлар борлиги аниқланиб, ашёвий далил сифатида олинди.
Ҳозирда мазкур ҳолатлар юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, республикамиз божхоначилари томонидан йил бошидан буён ҳозирга қадар аниқланган 115 та қонунбузарлик ҳолатларида оғирлиги 22 кг.дан ортиқ, шунингдек, 4888 та таблетка кўринишидаги гиёҳвандлик воситаларининг божхона чегаралари орқали ноқонуний олиб ўтилиши ва ички ҳудуддаги айланмасига чек қўйилган.

Предотвращены факты незаконного оборота наркотического вещества гашиш
Сегодня меры, принимаемые государством для обуздания распространения пандемии коронавируса в нашей стране, требуют от всех нас самоотверженности, патриотизма и преданности.
В дни, когда наша страна решительно и единодушно борется с одним из самых сложных испытаний нашего времени, некоторые из наших соотечественников пытаются реализовать свои коварные планы вместо того, чтобы оказывать всестороннюю поддержку нашему государству и народу в такие трудные времена.
В частности, в ходе оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Таможенного управления по городу Ташкент в сотрудничестве с представителями Службы государственной безопасности в Сергелийском районе столицы были остановлены и досмотрены при участии понятых двое граждан за которыми ранее было установлено наблюдение.
В процессе досмотра в карманах гражданина Х.А. были обнаружены 5 единиц бумажных свертка в которых находилось наркотическое вещество гашиш. А при гражданине Б.Б. были обнаружены наличные денежные средства полученные от гражданина Х.А. за наркотики в количестве 2 миллиона 827 тысяч сум и 200 долларов США, которые были изъяты в качестве вещественных доказательств.
Оперативное мероприятие было продолжено и были досмотрены при участии понятых дома граждан живших в Сергелийском и Янгийульском районах. В результате в одном из домов было обнаружено два  пластиковых свертка в которых хранилось наркотическое вещество гашиш.
Около 113,5 граммов гашиша было изъято у правонарушителей в ходе проведенных мероприятий.
Сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Таможенного управления по Ташкентской области в результате оперативного мероприятия проведенного в сотрудничестве с представителями Службы государственной безопасности пресечен незаконный оборот наркотического вещества гашиш.
В ходе мероприятия был остановлен и досмотрен при участии понятых автомобиль марки «Lacetti», передвигавшийся по Зангиатинскому району. В результате произведенного осмотра при помощи служебных собак национального кинологического центра Государственного таможенного комитета под сиденьями автомобиля на котором сидел ехавший в качестве пассажира гражданин Я.Ш., было обнаружено спрятанное этим же гражданином завернутое в полиэтилен наркотическое вещество “гашиш” в количестве около 59 грамм и предназначенные на покупку наркотиков 1050 долларов США.
Было установлено, что гражданин Я.Ш. получил наркотики от своего брата, а его брату их доставили из Андижанской области граждане М.Р. и Л.А.
В ходе оперативного мероприятия было досмотрено при участии понятых временное место жительства этих граждан находящееся в Яккасарайском районе столицы.
В результате, в квартире были обнаружены специальные приспособления использованные при употреблении наркотиков которые были изъяты в качестве вещественных доказательств.
В настоящее время по всем выявленным фактам правонарушений ведутся предварительные следствия.
Следует отметить, что с начала года сотрудниками таможни нашей республики в результате проведенных мероприятий в сфере борьбы с контрабандой и таможенными правонарушениями, а также таможенного досмотра было выявлено 115 фактов правонарушений, в результате которых вовремя было пресечено незаконное перемещение боле 22 кг. наркотических средств и 4888 единиц психотропных веществ.