Бугунги кунда юртимизда коронавирус пандемиясини жиловлаш мақсадида давлатимиз томонидан амалга оширилаётган чора-тадбирлар барчамиздан ҳар сонияда фидойиликни, ватанпарварликни талаб қилмоқда.
Божхоначилар “гашиш” операциясини фош этишди
Халқимиз коронавирус инфекциясига қарши бир тан-у, бир жон бўлиб курашаётган бир пайтда айрим юртдошларимиз шундай синовли кунларда давлатимиз ва халқимизга ҳар томонлама кўмак бериш ўрнига, ўзининг қинғир режаларини амалга оширишга уринишмоқда.
Хусусан, республикамиз ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралари ўзаро чамбарчас ҳамкорликда наркотик моддаларнинг ноқонуний айланмасига доир навбатдаги қонунбузарлик ҳолатларини фош қилишди.
Коранавирус пандемиясига қарши кучайтирилган тартиб ва карантин даврида фурсатдан устомонлик билан фойдаланишга уриниб, аср вабоси бўлган гиҳёвандлик воситаларининг ноқонуний айланмаси ва муомаласига қўл урган айрим шахсларнинг жиноятлари ўз вақтида фош этилди.
Жумладан Давлат божхона қўмитаси Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими томонидан Давлат хавфсизлик хизмати вакиллари билан ҳамкорликда пойтахтимизнинг Сергели туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида аввалдан кузатувга олинган 2 нафар фуқаролар тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Кўздан кечириш жараёнида фуқаро Х.А.нинг чўнтагидан 5 дона қоғоз ўрамларига жойланган гашиш гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди. Фуқаро Б.Б. ёнидан фуқаро Х.А. томонидан наркотик моддаларни сотиб олиш эвазига берилган 2 млн. 827 минг сўм ҳамда 200 АҚШ доллари борлиги аниқланиб, ашёвий далил сифатида олиб қўйилди
Тезкор тадбир давом эттирилиб, мазкур фуқароларнинг Сергели ва Янгийўл туманларидаги  хонадонлари ҳам белгиланган тартибда ва холислар иштирокида кўздан кечирилганида, бу ерда ҳам 2 дона елим ўрамларда гашиш гиёҳвандлик воситаси сақланаётгани аниқланди.
Тезкор тадбир давомида ушбу шахслардан олиб қўйилган гашишнинг умумий миқдори 113.25 гр.ни ташкил қилди.
Шунингдек, Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими томонидан Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда гашиш гиёҳвандлик воситасининг ноқонуний муомаласи фош этилди.
Зангиота туманида ҳаракатланаётган “Ласетти” автомашинаси тўхтатилиб, Давлат божхона қўмитаси Миллий кинология марказида тайёрланган хизмат итлари ёрдамида кўздан кечирилганида, автомашинада йўловчи сифатда кетаётган шахс – фуқаро Я.Ш.нинг ўриндиғи остидан  ушбу фуқаро томонидан яшириб қўйилган 1 дона полиэтилен пакетга ўралган 58,99 грамм бўлган “гашиш” гиёҳвандлик моддаси ҳамда наркотик моддаларни сотиб олиш учун кўзланган 1050 АҚШ доллари борлиги аниқланди.
Маълум бўлишича, фуқаро Я.Ш. мазкур гиёхвандлик моддаларини укасидан олган, укасига эса Андижон вилоятидан фуқаролар М.Р. ва Л.А. етказишган.
Тезкор тадбир давомида ушбу шахслар вақтинча истиқомат қилаётган Яккасарой туманидаги хонадон ҳам холислар иштирокида ва амалдаги тартибларга асосан кўздан кечирилди.
Бу ерда эса  гиёҳвандлик моддаларини истеъмол қилишда фойдаланилган махсус ишлов берилган жисмлар борлиги аниқланиб, ашёвий далил сифатида олинди.
Ҳозирда мазкур ҳолатлар юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, республикамиз божхоначилари томонидан йил бошидан буён ҳозирга қадар аниқланган 115 та қонунбузарлик ҳолатларида оғирлиги 22 кг.дан ортиқ, шунингдек, 4888 та таблетка кўринишидаги гиёҳвандлик воситаларининг божхона чегаралари орқали ноқонуний олиб ўтилиши ва ички ҳудуддаги айланмасига чек қўйилган.

Today, the measures taken by the state to curb the COVID-19 pandemic in our country require dedication and patriotism from all of us every second.
Customs officers exposed another drug dealers.
At a time when our people are struggling with coronavirus infection, some of our compatriots are trying to implement their own scheming plans, instead of providing comprehensive assistance to our state and people.
In particular, the law enforcement agencies of the republic revealed another case of drug trafficking.
During the operation carried out by the Department for Combating Smuggling and Customs Violations of the Tashkent Customs Administration in cooperation with the State Security Service in Sergeli district of Tashkent, two citizens were detained and examined with the participation of attesting witnesses.
During the search, it was discovered that citizen H.A. had a hashish drug packed in 5 paper wraps in his pocket. Citizens B.B. also had 2.827,000 soums and 200 US dollars given in exchange for the purchase of drugs by H.A.. All were seized as material evidence.
The operative measures were continued, and when the houses of these citizens in Sergeli and Yangiyul districts were inspected in the prescribed manner and with the participation of attesting witnesses, it was found that hashish was stored in 2 plastic bags.
The total amount of hashish seized from these individuals during the operation was 113.25 gr.
In addition, the Department for Combating Smuggling and Customs Violations of the Tashkent Regional Customs administration, in cooperation with the State Security Service, revealed the illicit trafficking of hashish.
When a Lacetti car was stopped in Zangiota district and inspected by service dogs, 58.99 grams of “hashish” in a plastic bag was found under the car seat. Also a citizen Y.Sh. was found to have $1,050 intended for the purchase of narcotics.
As it turned out, the citizen Y.Sh. received these drugs from his brother, and he in turn bought them from M.R. and L.A., residents of Andijan region.
During the operation, the apartment in Yakkasaray district, where these people are temporarily residing, was inspected with the participation of attesting witnesses and in accordance with current procedures.
Here, the presence of specially processed bodies used in drug use was identified and taken as material evidence.
It should be noted that since the beginning of the year, 115 violations detected by customs officers of the country during which the smuggling of 22 kilos of drugs, as well as 4,888 tablets, across the customs border was stopped.