Божхона институтида курсантларни махсус масофавий ўқитиш тизими - “E-Ta’lim” платформаси ишга туширилди
2297
Коронавирус пандемияси келтириб чиқарган инқирозга қарши курашиш шароитида тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича жорий йилнинг 3 апрель куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида Муҳтарам Президентимиз бугунги кунда уй шароитида таҳсил олаётган талаба ва ўқувчи ёшларга мурожаат қилиб, уйда вақтни бекор ўтказмаслик, онлайн дарсларни қунт билан ўзлаштириш, китоб ўқиш ва билимларни ошириш юзасидан алоҳида тўхталиб ўтдилар.
Давлат божхона қўмитаси Божхона институтининг 600 нафарга яқин курсантлари ҳам айни пайтда республикамиздаги санитария-эпидемиологик ҳолат барқарорлашгунига қадар карантин қоидаларига қатъий риоя қилган ҳолда ўз уйларида бўлиб туришибди.
Жорий йилнинг 1 апрелидан бошлаб, Божхона инситутида ўқув жараёнининг узлуксизлигини таъминлаш ва курсантларнинг билим олиш даражасини масофадан туриб методик қўллаб-қувватлаш мақсадида масофавий таълим тизими йўлга қўйилди. Бунинг учун махсус масофавий ўқитиш тизими - “E-Ta’lim” платформаси ишга туширилди.
Муҳими шундаки, тизим таълим йўналишидаги шунга ўхшаш тайёр хорижий платформалардга асосланмайди. Аксинча, “E-Ta’lim” ахборот тизими божхона органларининг хусусиятларидан келиб чиқиб, Давлат божхона қўмитаси ва Божхона институти дастурчилари томонидан бутунлай янгича ёндашувлар асосида ишлаб чиқилган.
Тизим – кафедралар ва курслар кесимида ўтиладиган фанлар бўйича ҳафталик режа график асосида ишлайди. Курсантлар интернет браузеридаги ҳаволадан шахсий логин ва пароллар асосида кириб, тизимдан фойдаланмоқдалар.
Тизим ҳозирда ўзида “Божхона иши”, “Божхона ҳуқуқи”, “Юриспруденция” (Иқтисодий хавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш) каби таълим йўналишларидаги 76 та фанларни ўзида қамраган.
Тизим контенти шу кеча кундузда 300дан ортиқ маъруза матнлари, 150 га яқин видео ва аудио машғулотлар, 250 дан ортиқ кўргазмали тақдимотлар, 3200 дан  доир турли шакл ва форматдаги материалларни, 700 дан ортиқ тест топшириқларидан иборат бўлиб, деярли ҳар куни букўрсаткичлар ўсиб бормоқда.
Яна бир жиҳат видеомашғулотларни тасвирга олиш ва монтаж қилиш учун институтнинг ўзида видеостудия ташкил қилинган.
Видеокамера қаршисидан туриб, сенсорли монитор билан енгил ҳаракатларга асосланган видеомашғулотлар бир қарашда қулай, курсантлар учун эса албатта қизиқарли!
Масофавий таълимнинг муҳим жиҳати ва компоненти бу албатта курсантларнинг таълимни ўзлаштиришини назорат қилишдир. Тан олиш керак, анъанавий таълимдан фарли ўлароқ масофавий таълимнинг ҳам ўзига хос жиҳатлари ва афзалликлари мавжуд. Масофавий таълим курсантларда мустақил фикрлаш, ахборотларни излаш ва тадқиқ қилиш малакасини кучайтиради.
Албатта, масофавий таълим фақатгина бир томонлама бўлиб қолмаслиги керак. Аксинча, устоз ва курсантлар ўртасидаги иккитомонлама визуал мулоқотнинг ҳам таълим самарадорлигида алоҳида ўрни бор.
Шу сабабли Божхона институтида профессор ўқитувчилар дарс машғулотларини Zoom дастурий воситаси орқали видеоконференция шаклида ўтказишга ҳам алоҳида эътибор қаратишмоқда.
Оффлайндан фарқли ўлароқ, онлайн машғулотларда курсантларда мавзу юзасидан тушунмаган саволларига жавоблар олиш имкони бўлади!
Ҳа, бу ҳаракатларнинг барчаси бежиз эмас. Чунки, қандай шароитда бўлмасин, билим олиш муҳим ҳаётий зарурат, таълимнинг узлуксизлигини таъминлаш эса тараққиёт двигателининг ҳаракатлантирувчи кучи бўлиб қолаверади. Зотан, бугунги ёшлардан Муҳтарам Президентимиз айнан шуни кутмоқдалар.

Запущена специальная дистанционная система обучения курсантов Таможенного института – «E-Ta’lim»
В настоящее время около 600 курсантов Таможенного института Государственного таможенного комитета находятся в своих домах в строгом соответствии с правилами карантина до стабилизации санитарно-эпидемиологической ситуации в стране.
С 1 апреля текущего года с целью обеспечения непрерывности учебного процесса и оказания методической поддержки курсантам на расстоянии в Таможенном институте была создана система дистанционного обучения. Для этого была запущена специальная дистанционная система обучения – платформа “E-Ta’lim”.
Необходимо отметить, что система не основана на аналогичных готовых зарубежных платформах в области образования. Напротив, информационная система «E-Ta’lim» была разработана программистами Государственного таможенного комитета и Таможенного института на основе совершенно новых подходов, основанных на характеристиках таможенных органов.
Система работает на основе еженедельного плана-графика в отрезке предметов и курсов, преподаваемыми кафедрами. Курсанты входят в систему, используя приложение интернет браузера на основе ввода личного логина и пароля.
В настоящее время система включает в себя 76 предметов таких образовательных направлений как: «Таможенное дело», «Таможенное право» и «Юриспруденция» (правовое обеспечение экономической безопасности).
Контент системы включает в себя более 300 текстов лекций, около 150 видео- и аудиоуроков, более 250 демонстрационных презентаций, более 3200 различных форм и материалов и более 700 тестовых работ.
Еще один важный аспект для съёмки и монтажа видеоуроков в институте была организована видеостудия.
Выполнять видеосъемку, стоя перед видеокамерой и при помощи сенсорного монитора, на первый взгляд, удобно и, конечно же, интересно для курсантов!
Важным аспектом и компонентом дистанционного образования, конечно же, является контроль за ходом освоения материала курсантами. Следует признать, что и у дистанционного образования существуют отличительные черты и преимущества по сравнению с традиционным образованием. Дистанционное образование повышает способность курсантов мыслить самостоятельно, искать информацию и проводить исследования.
Конечно, дистанционное образование не должно ограничиваться односторонностью. Напротив, двухстороннее визуальное общение между преподавателями и курсантами имеет отдельное место в эффективности образования.
В связи с этим профессора Таможенного института уделяют пристальное внимание проведению занятий в форме видеоконференции с помощью программы Zoom.
В отличие от оффлайн, на онлайн-занятиях курсанты имеют возможность получить ответы, на вопросы, которые они не понимают по темам!
Конечно, все эти действия не бесполезны. Потому что, независимо от обстоятельств, образование является необходимым, обеспечение непрерывности образования является движущей силой двигателя развития. В конце концов, наш Уважаемый Президент от сегодняшней молодёжи ждёт именно этого.