Божхоначилар томонидан 5 кг.дан ортиқ гиёҳванд моддалар ушлаб қолинди
Тошкент вилояти божхона бошқармаси ходимлари ДХХ ходимлари билан ҳамкорликда гиёҳвандлик воситалари контрабандаси ва ноқонуний муомаласини олдини олишга доир тезкор тадбир ўтказишди.
Божхоначилар томонидан 5 кг.дан ортиқ гиёҳванд  моддалар ушлаб қолинди
Тезкор тадбир давомида муқаддам Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 273-моддаси билан жиноий жавобгарликка тортилган Тошкент вилояти Олмалиқ шахрида истиқомад қилувчи Т.В.В. исмли шахс ёнида “гашиш” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланган. Шунингдек, унинг жиноий шериклари бўлмиш 6 нафар шахслар ҳам аниқланиб, улар гиёҳвандлик воситаларини қонунга хилоф муомалага киритаётган вақтда қўлга олинган.
Ўтказилган тадбир давомида 3 кг 565 грамм “гашиш”, 1 кг 997 грамм “опий” гиёҳвандлик воситалари ашёвий далил тариқасида олинди.
Терговга қадар текширув давомида юқоридаги гиёҳвандлик воситалари Тожикистон Республикасидан ноқонуний йўллар орқали Ўзбекистон Республикасига олиб ўтилганлиги маълум бўлди.
Мазкур холат юзасидан божхона органлари томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 276, 273 ва 246-моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов органига юборилди.

Таможенники предотвратили незаконный оборот более 5 кг наркотиков
В результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Таможенного управления по Ташкентской области совместно с представителями Службы государственной безопасности предотвращён незаконный оборот наркотических веществ.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий был задержан ранее судимый по статье 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан житель города Алмалык Ташкентской области гражданин Т.В., при котором было обнаружено наркотическое вещество «гашиш». Также, были установлены 6 преступных сообщников гражданина, которые были задержаны в момент попытки незаконной продажи наркотических веществ.
В результате мероприятий из незаконного оборота было изъято 3 килограмма 565 граммов наркотического вещества «гашиш» и 1 килограмм 997 граммов наркотического вещества «опий».
В ходе доследственной проверки было установлено, что изъятые наркотики были ввезены объездными дорогами в Республику Узбекистан из Республики Таджикистан.
В настоящее время по всем выявленным фактам преступлений таможенными органами возбуждено уголовное дело по статьям 276, 273 и 246 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и передано в следственные органы.