Божхоначилар 4 та енгил автомашиналарига ортилган 2,4 миллиард сўмлик дориларни тўхтатиб қолишди
Божхона органлари томонидан сифати кафолатланмаган маҳсулотларнинг ноқонуний айланмасига қарши тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Божхоначилар 4 та енгил автомашиналарига ортилган  2,4 миллиард сўмлик дориларни тўхтатиб қолишди
Жумладан, Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ДХХ ходимлари билан ҳамкорликда Бектемир туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида йирик миқдордаги дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйишди.
Тезкор тадбир давомида 4 нафар фуқаролар бошқарувидаги 2 та Ласетти, Жентра ва Спарк енгил автотранспорт воситалари ўрнатилган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада, ушбу шахслар автомашинасига ортилган 13 турдаги онкологик ва бошқа касалликлар учун мўлжалланган дори воситаларининг сифатини ва божхона расмийлаштирувини тасдиқловчи биронта тегишли ҳужжатга эга эмаслиги аниқланди.
Суриштирувлар давомида маълум бўлишича, автотранспорт воситаларидаги дори воситаларининг барчаси фуқаро О.Д. га тегишли бўлиб чиқди.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра ноқонуний йўллар билан олиб кирилган дори воситаларининг умумий қиймати 2 млрд. 115 млн. сўмни ташкил қилди.
Вилоят божхоначилари томонидан Тошкент туманида аниқланган яна бир ҳолатда фуқаро С.P. бошқарувидаги автотранспорт воситаси белгиланган тартибда ва холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада автомашина салони ва юкхонасига муқаддам айланма йўллар орқали олиб кирилган умумий қиймати 242 миллион сўмлик 27 турдаги 1087 дона турли номдаги биологик фаол қўшимчалар ва дори воситалари ортилгани аниқланди.

Customs authorities are systematically fighting the illegal trade of unsecured products.
In particular, officers of the department for Combating smuggling and customs violations of the Tashkent Regional Customs administration, in cooperation with other law enforcement agencies, seized a large amount of drugs in Bektemir district.
During an operational event four cars were examined in prescribed manner.
As a result, it was found that there were 13 types of drugs for oncological and other diseases and drivers did not have any relevant documents confirming the quality and customs clearance of them.
During the investigations it became clear that all the drugs in the vehicles belonged to citizen O.D..
According to preliminary estimates, the total cost of illegally imported drugs was about 2 billion 115 million soums.
In another case revealed by regional customs officers in the Tashkent district, a vehicle driven by citizen S.P. was examined in the prescribed manner and with the participation of witnesses.
As a result, it was discovered that 1087 types of biologically active additives and medicines for 242 million soums were stored in the salon and luggage of the car.