Божхона соҳасидаги халқаро ҳамкорлик ижобий натижалар бермоқда
Куни кеча Давлат божхона қўмитасида БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши кураш бўйича бошқармасининг минтақадаги вакили Ашита Миттал хоним ва қўмита Раиси Муротжон Азимов иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан жорий йилнинг 5 февраль куни ташқи иқтисодий фаолият тизимини ислоҳ қилиш бўйича устувор вазифаларга бағишлаб ўтказилган йиғилишда божхона постларини замонавий технологиялар билан жиҳозлаш, ҳамда жорий йил 1 октябрига қадар постларни масофадан назорат қилиш тизими – Ситуацион марказни ишга тушириш бўйича топшириқлар берилган эди.
Ситуацион марказ – бу тезкор алоқа технологиялари яъни видео-конференция, конференц-алоқа ва бошқа маълумотларни интерфаол тақдим этиш имкониятига эга бўлган воситалар билан жиҳозланган махсус марказ ҳисобланади. Тезкор бошқарув қарорларини қабул қилишда муҳим аҳамият касб этади.
Учрашувда мазкур халқаро аҳамиятга эга бўлган объектнинг ташкил этилиши трансмиллий уюшган жиноятчилик, жумладан, наркотрафикка қарши курашишда ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари учун самарали хизмат қилиши ва рақамли божхонанинг амалий ифодаси эканлиги таъкидланди. Шунингдек, БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармасининг янги ташаббусларига туртки бўлиб хизмат қилишига ишонч билдирилди.

International cooperation in the field of customs is giving positive results
A meeting was held yesterday at the State Customs Committee with Ms. Ashita Mittal, the representative of the UN Office on Drugs and Crime and Murotjon Azimov, chairman of the Committee.
As it is known, at the meeting on the priority tasks of reforming the system of foreign economic activity, tasks on equipping customs posts with modern technologies and launching the remote control system - Situation Center by October 1 this year was given by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev.
Situation center is a special center equipped with high-speed communication technologies and plays an important role in operational management decisions.
It was noted at the meeting that the facility would be an effective tool for law enforcement agencies in the fight against transnational organized crime, including drug trafficking, and a practical expression of digital customs. The sides also expressed confidence that this will give impetus to new initiatives of the UN Office on Drugs and Crime.