Божхона соҳасидаги халқаро ҳамкорлик ижобий натижалар бермоқда
Куни кеча Давлат божхона қўмитасида БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши кураш бўйича бошқармасининг минтақадаги вакили Ашита Миттал хоним ва қўмита Раиси Муротжон Азимов иштирокида учрашув бўлиб ўтди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан жорий йилнинг 5 февраль куни ташқи иқтисодий фаолият тизимини ислоҳ қилиш бўйича устувор вазифаларга бағишлаб ўтказилган йиғилишда божхона постларини замонавий технологиялар билан жиҳозлаш, ҳамда жорий йил 1 октябрига қадар постларни масофадан назорат қилиш тизими – Ситуацион марказни ишга тушириш бўйича топшириқлар берилган эди.
Ситуацион марказ – бу тезкор алоқа технологиялари яъни видео-конференция, конференц-алоқа ва бошқа маълумотларни интерфаол тақдим этиш имкониятига эга бўлган воситалар билан жиҳозланган махсус марказ ҳисобланади. Тезкор бошқарув қарорларини қабул қилишда муҳим аҳамият касб этади.
Учрашувда мазкур халқаро аҳамиятга эга бўлган объектнинг ташкил этилиши трансмиллий уюшган жиноятчилик, жумладан, наркотрафикка қарши курашишда ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари учун самарали хизмат қилиши ва рақамли божхонанинг амалий ифодаси эканлиги таъкидланди. Шунингдек, БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармасининг янги ташаббусларига туртки бўлиб хизмат қилишига ишонч билдирилди.

Международное сотрудничество в области таможенного дела дает положительные результаты
В Государственном таможенном комитете состоялась встреча между Председателем комитета Муротжоном Азимовым и Региональным представителем Управления Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности (УНП ООН) в Центральной Азии, госпожой Ашитой Миттал.
Известно, что в ходе совещания, проведенного 5 февраля текущего года Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, посвященного приоритетным задачам по реформированию системы внешнеэкономической деятельности, ответственным лицам было поручено оснастить пограничные посты современными технологиями и ввести в строй до 1 октября текущего года Ситуационный центр, для дистанционного контроля за работой таможенных постов.
Ситуационный центр — это помещение, оснащённое средствами коммуникаций (видео-конференц-связь, конференц-связь и другими средствами интерактивного представления информации), предназначенное для оперативного принятия управленческих решений, контроля и мониторинга объектов различной природы, ситуаций и других функций.
Председателем Государственного таможенного комитета было отмечено, что создание этого объекта международного значения является практическим выражением цифровой таможни. Также, была отдельно отмечена важность ситуационного центра для правоохранительных органов в борьбе с незаконным оборотом наркотиков и транснациональной организованной преступностью.
В ходе встречи стороны также выразили уверенность, что это придаст важный импульс новым инициативам Управления Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности.