Божхоначилар йирик миқдордаги гиёҳвандлик воситалари контрабандаси билан шуғулланувчи жиноий гуруҳ аъзоларини қўлга олишди
3155
Давлат божхона қўмитасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси, “Тошкент-АЭРО” ихтисослаштирилган божхона комплекси, Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси ходимлари томонидан йирик миқдордаги гиёҳвандлик воситаларининг контрабандаси фош этилди.
Хусусан, “Тошкент” халқаро аэропортида хорижий давлатга парвози олдидан 4 нафар хорижий давлат фуқаролари – М.Т., С.М., Я.А. ва Н.Н.лар божхона назоратидан ўтиши чоғида уларнинг хатти-ҳаракатлари ва безовталаниши божхона ходимлари эътиборини тортди. Аввалига уларнинг қўл юклари ва эгнидаги кийимлари кўздан кечирилди. Бир қарашда ҳаммаси жойидадек туюлиши мумкин. У ҳолда йўловчилар нимадан безовта?
Шундан сўнг йўловчилар аэропортдаги божхона постига ўрнатилган инсон тана аъзоларини сканерловчи “Body scanning” қурилмаси орқали кўздан кечирилди. Қаранг-ки, экрандаги тасвирлар шубҳали тус олди. Қурилма ушбу йўловчиларнинг организмида, аниқроғи йўғон ичак каналларида ёт жисмлар борлигини кўрсатди.
Мазкур ҳолатга ойдинлик киритиш мақсадида ушбу шахслар белгиланган тартибда пойтахтимиздаги Шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш Республика илмий марказига олиб келиниб, шифокорлар томонидан холислар иштирокида тиббий кўрикдан ўтказилди.
Кўрик натижасида 4 нафар йўловчининг ички аъзоларига махсус ўрамлар яширилганлиги аниқланди ва чиқариб олинди.
Экспертиза хулосасига кўра, 4 нафар наркокурьерларнинг ички аъзоларида яширилган жами 268 та ўрамлар ичида умумий вазни 4 кг. 152,52 гр.ни ташкил этувчи героин гиёҳвандлик воситаси яширилганлиги аниқланди.
Тезкор тадбир давомида Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси “Айритом” чегара божхона постида ҳам яна бир наркокурьер қўлга олинди. М.М.исмли шахснинг ички аъзоларида 67 дона овалсимон шаклдаги ўрамларда 1 кг 42 граммдан ортиқ опий гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Шунингдек, божхоначилар “Тошкент” халқаро аэропорти орқали хорижга йўл олган С.М.нинг қинғир режасини фош этишди. Гап шундаки, ушбу шахс ўз ички аъзоларига 35 дона овалсимон шаклдаги ўрамларда 544,75 граммдан ортиқ героин гиёҳвандлик воситасини яширган экан. Шундан сўнг унга мазкур гиёҳвандлик воситаларини етказиб берган жиноий шериги хорижий давлат фуқароси Қ.Р.ҳам ушланди.
Божхона ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида умумий оғирлиги 5 кг. 739 гр.дан ортиқни ташкил этувчи героин ҳамда опий гиёҳвандлик воситаларини ичига ютган ҳолда олиб ўтмоқчи бўлган жами 7 нафар наркокурьерлар ҳамда мазкур жиноятларнинг асосий ташкилотчилари бўлган 3 нафар хорижий давлат фуқаролари қўлга олинди.
Ҳозирда мазкур аниқланган барча ҳолатлар юзасидан божхона органлари томонидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлар қўзғатилиб, тергов органига юборилди.

Таможенники задержали преступную группировку, занимающуюся контрабандой наркотических веществ
Сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета, Специализированного таможенного комплекса “Ташкент-АЭРО” и таможенного Управления по Сурхандарьинской области, выявлен факт контрабанды крупной партии наркотических веществ.
В столичном международном аэропорту «Ташкент» четверо иностранных пассажиров перед отлетом в зарубежное государство совершали переход через зеленый коридор. Однако их поведение и странное беспокойство вызывают подозрения у сотрудников таможенного поста, вследствие чего была проведена таможенная проверка с помощью установленного в аэропорту сканирующего оборудования для досмотра пассажиров “Body scanning”. В результате проведенного обследования выясняется, что в брюшной полости у мужчин  находятся подозрительные инородные предметы.
Для прояснения всей ситуации, граждане были срочно доставлены в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи и обследованы врачами при участии понятых.
В результате проведенного обследования во внутренних органах, а точнее в толстой кишке всех четверых пассажиров были обнаружены и изъяты в общей сложности 268 единиц капсул с твердым белым веществом внутри.
При вскрытии капсул выяснилось, что таким способом наркокурьеры пытались транспортировать в своем теле 4 килограмма и 152,52 граммов героина.
В ходе оперативного мероприятия, на приграничном таможенном посту «Айритом» Управления Государственного таможенного комитета по Сурхандарьинской области был задержан еще один наркокурьер.  В результате проведенного обследования во внутренних органах злоумышленника были обнаружены и изъяты 67 единиц овальной формы капсул с 1 кг 42 граммами опия.
Также, в результате оперативных действий в международном аэропорту «Ташкент» был задержан еще один собравшийся лететь в зарубежное государство подозрительный пассажир. Во внутренних органах и этого гражданина были обнаружены и извлечены 35 единиц овальной формы капсул с 544,45 граммами героина. Далее был задержан и его преступный сообщник, гражданин иностранного государства, который и доставлял ему наркотические вещества.
В результате многоэтапных оперативно-розыскных мероприятий по выявлению всей цепочки наркосбыта, сотрудниками таможенных органов были задержаны 7 наркокурьеров, пытавшихся транзитом через Узбекистан транспортировать в своем теле в общей сложности более 5 кг 739 граммов героина.
В настоящее время по всем выявленным фактам преступлений таможенными органами возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан.