1,1 миллион дона пиротехника воситаларини яширинча олиб киришга бўлган уриниш фош этилди
Янги йил яқинлашгани сайин пиротехника воситаларининг савдоси, ноқонуний айланма йўллар орқали олиб кирилиши, ташилиши чегара ҳудудларда тез-тез кузатила бошлайди. Шу муносабат билан пиротехника воситалари савдосига қарши курашишда чегара ҳудудлардаги божхона постлари орқали тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Жумладан, куни кеча Фарғона вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати вакиллари билан ҳамкорликда пиротехника воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши тезкор тадбир ўтказишди.
Тезкор тадбир давомида, фуқаро А.Т бошқарувидаги “Кобальт” русумли, автомашина Марғилон шаҳри ҳудудида тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, автомашина юкхонаси ва салонида умумий қиймати 55,8 миллион сўмлик 558 000 дона пиротехника воситалари борлиги аниқланди.
Ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида, Фарғона туманида яшовчи фуқаро Н.Ш.нинг хонадони белгиланган тартибда холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Текширув жараёнида ушбу хонадонда ноқонуний тарзда умумий қиймати 69,6 миллион сўмлик 571 254 дона пиротехника воситалари сақланаётгани аниқланди.
Ўтказилган тезкор тадбирлар давомида 1 129 254 дона пиротехника воситаларини республикамиз худудига яширинча олиб киришга бўлган уринишнинг олди олинди

An attempt to smuggle 1.1 million pyrotechnics has been uncovered
As the New Year approaches, smuggling, transportation across the border and sales of pyrotechnics are increasing. In this regard, a systematic work is being carried out at border areas to combat illicit trafficking in pyrotechnics.
In particular, yesterday, employees of Department for Combating smuggling and customs violations of the Customs Administration of Ferghana region jointly with representatives of the State Security Service held an urgent action against the illegal turnover of pyrotechnics.
During the operational event, the car "Cobalt", driven by the citizen A.T. was stopped in Margilan city and examined in the presence of witnesses.
As a result, there were 558,000 pyrotechnic worth 55.8 million soums in the car luggage and saloon.
During the joint operation, the residence of N.Sh. in Fergana district, was examined in the prescribed manner with the participation of witnesses.
During the inspection it was revealed that 571,254 pyrotechnics were stored in the apartment illegally for a total of 69.6 million soums.
During the operational activities prevented an attempt to smuggle 1 129 254 pyrotechnics to the territory of the Republic.