Товарларни “божхона ҳудудида қайта ишлаш божхона режими”га жойлаштириш соддалаштирилади
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан " Ўзбекистон Республикаси божхона ҳудудида товарларни қайта ишлаш режимини қабул қилиш тўғрисида” Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди ва Ўзбекистон республикаси норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси портали орқали умумхалқ муҳокамасига ҳавола қилинди.
Рақамларга кўра, республикага охирги 4 йил давомида 8 328,5 млн. долларлик ёки умумий импорт ҳажмининг 17,5% миқдорида технологик ускуналар олиб келинган.
Шу билан бирга, товарларни қайта ишлаш ва ички ишлаб чиқариш ҳажми ўртача 7,8%га ўсган бўлиб, бу республиканинг ишлаб чиқариш салоҳиятидан тўлиқ фойдаланилмаётганлигидан далолатдир.
Республиканинг саноат ва қайта ишлаш қувватларидан юқори даражада фойдаланиш, тайёр маҳсулот ва хизматлар экспортини ошириш, ички ишлаб чиқаришни кенгайтириш, хорижий ишлаб чиқарувчилар ва уларнинг инвестицияларини жалб этиш, халқаро кўрсаткичларда Ўзбекистон рейтингини ошириш, шунингдек, давлат бюджетига тушувчи солиқ ажратмалари миқдорини ошириш мақсадида мазкур қарор лойиҳаси ишлаб чиқилган.
Лойиҳага кўра, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Давлат божхона қўмитасининг товарларни “божхона ҳудудида қайта ишлаш божхона режими”га жойлаштиришни соддалаштириш тўғрисидаги таклифи маъқулланмоқда.
2020 йил 1 январдан бошлаб шундай тартиб ўрнатиладики, унга мувофиқ товарни божхона ҳудудида қайта ишлашга олиб кирилган товарни уни қайта ишлаш маҳсулотларида идентификациялаш, қайта ишлаш маҳсулотларининг чиқиш нормасини белгилаш, товарларни тақиқ ва чекловлардан истисно этиш каби талаблар ва шартларга риоя этган ҳолда йўл қўйилади.
Товарни божхона ҳудудида қайта ишлаш операциялари товарларни ишлаб чиқариш, қайта ишлаш, шу жумладан монтаж қилиш, йиғиш ёки бошқа товарларга мослаштириш, товарни таъмирлаш, шу жумладан уни тиклаш ва иш ҳолатига келтириш, қадоқлаш, ўраш ва саралаш, товарларни тозалаш кабилардан иборатлиги белгиланмоқда.

The procedure for placing goods under the customs regime "processing in the customs territory" has been simplified
1832
The draft Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On the adoption of the procedure for the processing of goods in the customs territory of the Republic of Uzbekistan” prepared by the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan is presented for public discussion on the discussion portal of regulatory documents of the Republic of Uzbekistan.
Over the past 4 years, technological equipment worth $ 8,328.5 million, or 17.5% of the total import volume, was imported into the republic.
At the same time, domestic production and processing of goods increased by an average of 7.8%, which indicates the presence of unused production potential of the republic.
The project was developed with the aim of maximizing the load on the republic’s industrial and processing capacities, increasing the export of finished goods and services, expanding domestic production, attracting foreign producers and investments, as well as increasing the income of tax deductions to the State budget.
According to the project, the proposal of the Ministry of Investments and Foreign Trade and the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan on simplifying the clearance of goods into the customs regime “processing of goods in the customs territory of the Republic of Uzbekistan” is approved.
Beginning January 1, 2020, a procedure will be established according to the requirements and conditions of which the processing of goods in the customs territory will be carried out with the identification of imported goods in their processed products, determining the norms of output of processed products, and also with the exception of goods falling under bans and restrictions.
It is established that the processing of goods in the customs territory will include the production of goods, processing, including installation, assembly of goods or fitting to other goods, repair of goods, including restoration and putting into working condition, packaging and sorting as well as cleaning them.