Товарларни “божхона ҳудудида қайта ишлаш божхона режими”га жойлаштириш соддалаштирилади
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан " Ўзбекистон Республикаси божхона ҳудудида товарларни қайта ишлаш режимини қабул қилиш тўғрисида” Ўзбекистон Республикаси Президенти қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди ва Ўзбекистон республикаси норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси портали орқали умумхалқ муҳокамасига ҳавола қилинди.
Рақамларга кўра, республикага охирги 4 йил давомида 8 328,5 млн. долларлик ёки умумий импорт ҳажмининг 17,5% миқдорида технологик ускуналар олиб келинган.
Шу билан бирга, товарларни қайта ишлаш ва ички ишлаб чиқариш ҳажми ўртача 7,8%га ўсган бўлиб, бу республиканинг ишлаб чиқариш салоҳиятидан тўлиқ фойдаланилмаётганлигидан далолатдир.
Республиканинг саноат ва қайта ишлаш қувватларидан юқори даражада фойдаланиш, тайёр маҳсулот ва хизматлар экспортини ошириш, ички ишлаб чиқаришни кенгайтириш, хорижий ишлаб чиқарувчилар ва уларнинг инвестицияларини жалб этиш, халқаро кўрсаткичларда Ўзбекистон рейтингини ошириш, шунингдек, давлат бюджетига тушувчи солиқ ажратмалари миқдорини ошириш мақсадида мазкур қарор лойиҳаси ишлаб чиқилган.
Лойиҳага кўра, Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ва Давлат божхона қўмитасининг товарларни “божхона ҳудудида қайта ишлаш божхона режими”га жойлаштиришни соддалаштириш тўғрисидаги таклифи маъқулланмоқда.
2020 йил 1 январдан бошлаб шундай тартиб ўрнатиладики, унга мувофиқ товарни божхона ҳудудида қайта ишлашга олиб кирилган товарни уни қайта ишлаш маҳсулотларида идентификациялаш, қайта ишлаш маҳсулотларининг чиқиш нормасини белгилаш, товарларни тақиқ ва чекловлардан истисно этиш каби талаблар ва шартларга риоя этган ҳолда йўл қўйилади.
Товарни божхона ҳудудида қайта ишлаш операциялари товарларни ишлаб чиқариш, қайта ишлаш, шу жумладан монтаж қилиш, йиғиш ёки бошқа товарларга мослаштириш, товарни таъмирлаш, шу жумладан уни тиклаш ва иш ҳолатига келтириш, қадоқлаш, ўраш ва саралаш, товарларни тозалаш кабилардан иборатлиги белгиланмоқда.

Упрощен порядок помещения товара под таможенный режим переработки на таможенной территории
В течение последних 4-х лет в республику ввезено технологическое оборудование на сумму 8 328,5 млн. долл. или 17,5% от общего объёма импорта.
При этом, внутреннее производство и переработка товаров в среднем выросло на 7,8%, что свидетельствует о наличии не используемого производственного потенциала республики.
Проект разработан в целях максимальной загрузки промышленных и перерабатывающих мощностей республики, увеличения экспорта готовой продукции и услуг, расширения внутреннего производства, привлечения иностранных производителей и их инвестиции, повышения рейтинга Узбекистана в международных показателях, а также увеличения поступления налоговых отчислений в Государственный бюджет.
Согласно проекту, одобряется предложение Министерства инвестиций и внешней торговли и Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан об упрощении оформления товаров в таможенный режим «переработка товара на таможенной территории Республики Узбекистан».
Начиная с 1 января 2020 года, будет установлен порядок, согласно требованиям и условиям которого переработка товаров на таможенной территории будет осуществляться с идентификацией ввезенного товара в продуктах его переработки, определением нормы выхода продуктов переработки, а также с исключением попадания товаров под запреты и ограничения.
Устанавливается, что операции по переработке товаров на таможенной территории будут включать производство товаров, обработку, в том числе – монтаж, сборку товаров или подгонку под другие товары, ремонт товаров, в том числе – восстановление и приведение в рабочее состояние, расфасовку, упаковку и сортировку, а также очистку товаров.