Божхоначилар 1,2 млрд. сўмлик газламаларнинг ҳужжатларда сохталаштирилганлигини фош қилишди
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари томонидан божхона тўловларидан бўйин товлашга уринган шасхлар фош этилди.
“Сайхун” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида “А.С.Р.” МЧЖ томонидан хориждан келтирилган 2 турдаги 30 тонна (ёки 42.7 минг метр узунликдаги) матоларни божхона кўригидан ўтказиш давомида уларнинг ташқи иқтисодий фаолият товарлар номенклатурасидаги кодлари ўзгартирилганлиги аниқланди.
Аслида  тукли матолар ҳисобланган мазкур газламалар ҳужжатларда рангли иплардан тайёрланган трикотаж матолар сифатида таснифланган. Бу эса табиийки божхона тўловларининг тўғри ва тўлиқ ҳисобланишига тўсқинлик қилади.
Ҳозирда ушбу товарлар вақтинча сақловга олинган бўлиб, дастлабки, ҳисоб-китобларга уларнинг умумий қиймати жами 1,2 млрд. сўмдан ошади.

Выявлен факт уклонения от уплаты таможенных платежей
Сотрудниками Управлением по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета выявлен очередной факт правонарушения по уклонению от уплаты таможенных платежей.
На таможенном посту внешнеэкономической деятельности (ВЭД) "Сайхун" в ходе проведения таможенного контроля проведенного в отношении 30 тонн тканей (42,7 тысяч метров) импортированных из-за рубежа обществом с ограниченной ответственностью (ООО) “А.С.Р.”, было выявлено правонарушение, как изменение кода товара по ТН ВЭД.
В ходе проверки образцы, взятые из партии грузов были отправлены в «Управление таможенной экспертизы и ведения товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности» для выяснения ситуации.
По результатам проведенной экспертизы было установлено, что заявленные в товаросопроводительных документах товары как «Трикотажное полотно из нитей разных цветов с эластомерной нитью» на самом деле оказались товарами «Ворсовое полотно, трикотажное машинного или ручного вязания».
В настоящее время товары общей стоимостью в 1,2 млрд. сумов переданы на временное хранение до выяснения таможенниками всех деталей правонарушения.