Гиёҳванд моддаларининг ноқонуний савдоси пишмай қолди
Божхона органи ходимлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари билан ҳамкорликда гиёҳвандлик моддаларининг ноқонуний айланмасига қарши кескин кураш олиб боришмоқда.
Жумладан, Тошкент шаҳар ҳамда Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ДХХ Давлат чегараларини ҳимоя қилиш қўмитаси ходимлари билан ҳамкорликда Келес шаҳрида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида, қўшни давлат фуқароси Ф.М. фуқаро А.Х.га  намуна сифатида олиб келган, пакетчаларга жойланган марихуана гиёҳвандлик воситасини бераётган вақтида тезкор ходимлар томонидан ашёвий далиллар билан  қўлга олинди.
Тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро А.Х.нинг яшаш хонадони ҳам белгиланган тартибда кўздан кечирилди ва ушбу шахс ўз яшаш уйида йирик миқдорда гиёҳвандлик моддаларини сақлаб келаётганлиги аниқланди.
Ўтказилган тадбир давомида жами бўлиб, 655,44 грамм марихуана ва 1 туп наша ўсимлиги ашёвий далил сифатида олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилди.

В связи с этим, сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета регулярно проводятся оперативно-розыскные мероприятия в этой сфере.
В частности, в ходе совместного оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкенту и Ташкентской области, а также представителями Комитета по охране государственной границы СГБ Республики Узбекистан в городе Келесе был выявлен факт незаконного оборота, выращивания и хранения наркотиков.
Во время оперативного мероприятия оперативной группой был задержан с поличным гражданин соседнего государства Ф.М. при передаче гражданину А.Х. наркотического вещества марихуаны принесенного в качестве образца и разложенного в пакетики.
Мероприятие было продолжено и в установленном порядке был досмотрен и жилой дом гражданина А.Х. в котором были обнаружены незаконно хранящиеся наркотические вещества в большом количестве.
В результате оперативных действий в качестве вещественного доказательства было изъято наркотического средства марихуаны в количестве 655,44 гр. и 1 куст наркотического растения конопли.
В настоящее время по факту правонарушения возбуждено уголовное дело и проводятся необходимые следственные действия.