“Айритом” чегара-божхона постига замонавий радиация назорати қурилмалари топширилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил май ойида Америка Қўшма Штатлари амaлга оширган расмий ташрифи доирасида «Ўзбекистон ва Америка Қўшма Штатлари: стратегик шериклик янги даврининг бошланиши» деб номланган Қўшма баёноти қабул қилинган.
Мазкур Баёнот асосида ҳозирда иккала давлат ўртасида турли соҳаларда, хусусан божхона соҳасидаги ўзаро муносабатлар янада мустаҳкамланмоқда.
2019 йил 16 сентябрь куни Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси “Айритом” чегара-божхона постида Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органларига беғараз кўмак сифатида тақдим қилинган радиацион портал мониторларини тантанали қабул қилиш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур тадбир Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ва АҚШ Энергетика вазирлиги ўртасида имзоланган ядровий ҳамда радиоктив материалларнинг ноқонуний айланишини олдини олиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандум доирасида амалга оширилди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматилла Иргашев, АҚШнинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Дэниэл Розенблюм, Давлат божхона қўмитасининг Ахборот коммуникация технологиялари бошқармаси бошлиғи Д.Максумов ва бошқалар иштирок этишди.
Таъкидланганидек, давлат божхона хизмати органлари ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларига экспорт-импорт операцияларини амалга оширишда яқиндан кўмакчи бўлиб келишмоқда. Бу жараёнда тезкорлик ва самарадорликни таъминлаш мақсадида божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнларига янги инновацион ва коммуникацион технологиялар мунтазам жорий этилмоқда.
Радиацион портал мониторларидан чегара божхона постлари орқали ҳаракатланаётган жисмоний шахслар ёки автотранспорт воситаларида ноқонуний радиактив моддаларни аниқлашда кенг қўлланилади ҳамда ушбу йўналишдаги ишлар самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Бу каби қурилмалардан вилоятдаги “Дарё порти” ташқи иқтисодий фаолият божхона постига ҳам тақдим этилиши назарда тутилган.
Тадбир давомида меҳмонлар “Айритом” чегара божхона пости, шунингдек, “Termiz Kargo Centr” логистика маркази билан ҳам яқиндан танишишди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси ва АҚШ ҳукумати ўртасида 2001 йилда имзоланган “Мудофаа ва оммавий қирғин қуролларининг тарқалишини олдини олиш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида Битим” доирасида  хавфли ядровий, биологик, кимёвий ва радиологик материалларнинг тарқалишига қарши ҳамкорликда курашиб келмоқда.
Тантанали тарзда қабул қилиб олинган радиацион назорат қурилмалари минтақада тинчлик ва барқарорликни сақлаш, хавфсизликни таъминлаш ва барқарор ривожланишда муҳим аҳамият касб этади.

Modern radiation monitoring devices given by foreign partners were installed in "Ayritom" border customs post
1981
During the official visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States of America in May 2018, the Joint Statement of the Heads of State “Uzbekistan and the United States of America: the beginning of a new era of strategic partnership” was adopted.
Modern radiation monitoring devices given by foreign partners were installed in
Based on this Statement, relations between the two countries in various fields, including customs, are currently being strengthened.
On September 16, 2019, a solemn reception of radiation portal monitors handed over to the State Customs Service of the Republic of Uzbekistan as gratuitous assistance was held at the Ayritom border customs post of the Surkhandarya Region's Customs Administration.
The event was organized within the framework of the Memorandum of Cooperation between the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan and the US Department of Energy to prevent illicit trafficking of nuclear and radioactive materials.
The ceremony was attended by the Special Representative of the President of the Republic of Uzbekistan for Afghanistan, Ismatilla Irgashev, US Ambassador to Uzbekistan Daniel Rosenblum, Head of the Information and Communication Technologies Department of the State Customs Committee D. Maksumov and others.
It was noted that the state customs authorities provide significant assistance to participants of foreign economic activity in conducting export-import operations. To ensure the efficiency and effectiveness of this process, new innovative and communication technologies are regularly introduced into the activities of customs authorities.
Radiation portal monitors are widely used to detect and prevent the illicit trafficking of radioactive materials in vehicles, baggage, as well as among pedestrians traveling through border customs posts, and also serve to increase efficiency in this area.
The transfer of the same equipment to the customs post "River Port" of the foreign economic activity is expected.
During the event, guests also got acquainted with the activities of the border customs post “Ayritom” and the logistics center “Termiz Kargo Center”.
The Republic of Uzbekistan and the United States are partners in the fight against the spread of dangerous nuclear, biological, chemical and radiological materials on the basis of the Agreement on Cooperation in the Field of Defense and the Prevention of the Proliferation of Weapons of Mass Destruction, signed in 2001.