“Айритом” чегара-божхона постига замонавий радиация назорати қурилмалари топширилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил май ойида Америка Қўшма Штатлари амaлга оширган расмий ташрифи доирасида «Ўзбекистон ва Америка Қўшма Штатлари: стратегик шериклик янги даврининг бошланиши» деб номланган Қўшма баёноти қабул қилинган.
Мазкур Баёнот асосида ҳозирда иккала давлат ўртасида турли соҳаларда, хусусан божхона соҳасидаги ўзаро муносабатлар янада мустаҳкамланмоқда.
2019 йил 16 сентябрь куни Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси “Айритом” чегара-божхона постида Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органларига беғараз кўмак сифатида тақдим қилинган радиацион портал мониторларини тантанали қабул қилиш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур тадбир Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ва АҚШ Энергетика вазирлиги ўртасида имзоланган ядровий ҳамда радиоктив материалларнинг ноқонуний айланишини олдини олиш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандум доирасида амалга оширилди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматилла Иргашев, АҚШнинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Дэниэл Розенблюм, Давлат божхона қўмитасининг Ахборот коммуникация технологиялари бошқармаси бошлиғи Д.Максумов ва бошқалар иштирок этишди.
Таъкидланганидек, давлат божхона хизмати органлари ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларига экспорт-импорт операцияларини амалга оширишда яқиндан кўмакчи бўлиб келишмоқда. Бу жараёнда тезкорлик ва самарадорликни таъминлаш мақсадида божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнларига янги инновацион ва коммуникацион технологиялар мунтазам жорий этилмоқда.
Радиацион портал мониторларидан чегара божхона постлари орқали ҳаракатланаётган жисмоний шахслар ёки автотранспорт воситаларида ноқонуний радиактив моддаларни аниқлашда кенг қўлланилади ҳамда ушбу йўналишдаги ишлар самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Бу каби қурилмалардан вилоятдаги “Дарё порти” ташқи иқтисодий фаолият божхона постига ҳам тақдим этилиши назарда тутилган.
Тадбир давомида меҳмонлар “Айритом” чегара божхона пости, шунингдек, “Termiz Kargo Centr” логистика маркази билан ҳам яқиндан танишишди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси ва АҚШ ҳукумати ўртасида 2001 йилда имзоланган “Мудофаа ва оммавий қирғин қуролларининг тарқалишини олдини олиш соҳасида ҳамкорлик тўғрисида Битим” доирасида  хавфли ядровий, биологик, кимёвий ва радиологик материалларнинг тарқалишига қарши ҳамкорликда курашиб келмоқда.
Тантанали тарзда қабул қилиб олинган радиацион назорат қурилмалари минтақада тинчлик ва барқарорликни сақлаш, хавфсизликни таъминлаш ва барқарор ривожланишда муҳим аҳамият касб этади.

Пригранично-таможенному посту «Айритом» были переданы современные приборы радиационного контроля
Исходя из этого Заявления, в настоящее время укрепляются отношения между двумя странами в различных областях, включая таможенные.
16 сентября 2019 года на пригранично-таможенном посту «Айритом» Таможенного управления по Сурхандарьинской области состоялся торжественный прием радиационных портальных мониторов, предоставленных Государственной таможенной службе Республики Узбекистан в качестве безвозмездной помощи.
Мероприятие было организовано в рамках Меморандума о сотрудничестве между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Министерством энергетики США по предотвращению незаконного оборота ядерных и радиоактивных материалов.
На церемонии участвовали специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматилла Иргашев, Чрезвычайный и полномочный посол США в Узбекистане Даниэль Розенблюм, начальник Управления информационно-коммуникационных технологий Государственного таможенного комитета Д. Максумов и другие.
Было отмечено, что органы государственной таможенной службы оказывают значительное содействие участникам внешнеэкономической деятельности в проведении экспортно-импортных операций. Для обеспечения эффективности и действенности этого процесса в деятельность таможенного контроля и таможенного оформления регулярно внедряются новые инновационные и коммуникационные технологии.
Радиационные портальные мониторы широко используются для обнаружения и предотвращения незаконного оборота радиоактивных материалов в транспортных средствах, багаже, а также у пешеходов, перемещающихся через пригранично таможенные посты, а также служат повышению эффективности в этой области.
Ожидается передача такого же оборудования и таможенному посту внешнеэкономической деятельности "Речной порт".
В ходе мероприятия гости также ознакомились с деятельностью пригранично таможенного поста «Айритом» и логистического центра “Termiz Kargo Centr”.
Напомним, что Республика Узбекистан и США являются полноправными партнерами в борьбе с распространением опасных ядерных, биологических, химических и радиологических материалов на основании подписанного в 2001 году Соглашения о взаимодействии в области обороны и предотвращении распространения оружия массового поражения.