Хориждан “учиб келган” дрон аэропортда “қўндирилди”
Жумладан, Тошкент халқаро аэропортига “Истамбул-Тошкент” йўналиши бўйича учиб келган фуқаро Ж.Ж.нинг юклари белгиланган тартибда холислар иштирокида божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, унинг ичида божхона назоратига тақдим этилмаган ва жисмоний шахслар томонидан олиб кирилиши тақиқланган 1 дона “Corby Drones” русумли учувчисиз учиш аппарати борлиги аниқланди.
Хозирда ушбу ҳолат юзасидан текширув ишлари давом эттирилмоқда.
Маълумот учун, Ўзбекистон Республикасининг жорий йил 2 май куни қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги ЎРҚ-534-сонли Қонуннинг 1-моддасига асосан, Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодекси 2444-моддаси билан тўлдирилган бўлиб, учувчисиз учадиган аппаратларни қонунга хилоф равишда олиб кириш, ўтказиш, олиш, сақлаш ёки улардан фойдаланиш бўйича жиноий жавобгарлик белгиланган. Мазкур Қонуннинг 1-моддаси  2019 йил 4 ноябрдан амалга киритилади.

Дроны, «прилетевшие» из-за границы, «приземлились» в аэропорту
В частности, багаж гражданина Ю.Я., который прибыл в международный аэропорт Ташкента по маршруту «Стамбул-Ташкент», подлежал таможенному досмотру в установленном порядке с участием свидетелей.
В результате досмотра был обнаружен один беспилотный летательный аппарат "Corby Drones", для ввоза которого у гражданина не было необходимых резрешительных документов.
В данный момент ведутся доследственные мероприятия по данному факту правонарушения.
Напоминаем, согласно статье 1 Закона Республики Узбекистан №5364 от 2 мая 2019 года «О внесении изменений и дополнений в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодекс Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности», Уголовный кодекс Республики Узбекистан был дополнен статьей 2444 устанавливающий уголовную ответственность за незаконный ввоз, передачу, приобретение, хранение или использование беспилотных летательных аппаратов. Данное изменение вступит в силу с 4 ноября 2019 года.