Хориждан “учиб келган” дрон аэропортда “қўндирилди”
Жумладан, Тошкент халқаро аэропортига “Истамбул-Тошкент” йўналиши бўйича учиб келган фуқаро Ж.Ж.нинг юклари белгиланган тартибда холислар иштирокида божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, унинг ичида божхона назоратига тақдим этилмаган ва жисмоний шахслар томонидан олиб кирилиши тақиқланган 1 дона “Corby Drones” русумли учувчисиз учиш аппарати борлиги аниқланди.
Хозирда ушбу ҳолат юзасидан текширув ишлари давом эттирилмоқда.
Маълумот учун, Ўзбекистон Республикасининг жорий йил 2 май куни қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-процессуал кодексларига ҳамда Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги ЎРҚ-534-сонли Қонуннинг 1-моддасига асосан, Ўзбекистон Республикасининг Жиноят кодекси 2444-моддаси билан тўлдирилган бўлиб, учувчисиз учадиган аппаратларни қонунга хилоф равишда олиб кириш, ўтказиш, олиш, сақлаш ёки улардан фойдаланиш бўйича жиноий жавобгарлик белгиланган. Мазкур Қонуннинг 1-моддаси  2019 йил 4 ноябрдан амалга киритилади.

Drones that “flew” from abroad “landed” at the airport
In particular, the baggage of citizen J.Ya., who arrived at the Tashkent International Airport on the Istanbul-Tashkent route, was subject to customs inspection in the established manner with the participation of witnesses.
As a result of the inspection, one "Corby Drones" unmanned aerial vehicle was discovered, for the import of which, the citizen did not have the necessary permissive documents.
At the moment, investigative measures are being taken on this fact of the offense.
We remind you, according to Article 1 of the Law of the Republic of Uzbekistan No. 5364 dated May 2, 2019 “On Amendments and Additions to the Criminal, Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan and the Code of the Republic of Uzbekistan on Administrative Responsibility”, the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan was supplemented by article 244establishing criminal liability for the illegal import, transfer, acquisition, storage or use of unmanned aerial vehicles. This change will enter into force on November 4, 2019.