Беларусь ва Ўзбекистон божхона хизматчилари ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш соҳасида ҳамкорлик қилади
1883
Жорий йилнинг 31 июль куни Минскда Беларусь ва Ўзбекистон божхона қўмиталари раҳбарлари Юрий Сенько ва Муроджон Азимов ўртасида музокаралар бўлиб ўтди. Бу ҳақда Беларусь телеграф агентлиги хабар беради.
Томонлар ўзаро савдо тизими тўғрисидаги 2018 йилги ҳукуматлараро келишувни амалга ошириш бўйича ишларга алоҳида эътибор қаратди.
Божхона қўмиталари раҳбарлари ахборот ҳамкорлигининг техник шартларини тасдиқлашди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Беларусь президенти Александр Лукашенконинг таклифига биноан 31 июль куни расмий ташриф билан Минскка етиб борди.
Олий даражадаги музокараларда икки мамлакат ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилиш, шунингдек, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашиш режалаштирилган.
Музокаралар якунида давлат раҳбарларининг Қўшма баёноти имзоланиши ҳамда Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги кўп қиррали шерикликни, жумладан, инвестициялар, ишлаб чиқариш, илмий-техник кооперация соҳаларида ҳамкорликни кенгайтиришга, ҳудудлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатишга мустаҳкам асос яратадиган салмоқли ҳужжатлар тўплами қабул қилиниши кутилмоқда.

Таможенные службы Беларуси и Узбекистана будут сотрудничать в сфере борьбы с правонарушениями
31 июля текущего года в Минске состоялись переговоры между руководителями таможенных служб Республики Беларусь Юрием Сенько и Республики Узбекистан Муроджоном Азимовым.
На двусторонней встрече стороны уделили особое внимание реализации Межправительственного соглашения о торговой системе 2018 года.
Руководители таможенных администраций утвердили технические условия информационного сотрудничества.
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко 31 июля с официальным визитом прибыл в эту страну.
На переговорах в качестве продолжения состоявшегося в 2018 году в Ташкенте узбекско-белорусского диалога на высшем уровне планируется обсуждение сегодняшнего состояния и перспектив двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, а также актуальных вопросов региональной и международной повестки.
По завершении переговоров предусмотрено подписание главами государств Совместного заявления и пакета документов, которые будут служить повышению многостороннего партнерства между Узбекистаном и Беларусью на качественно новый уровень.
Эти договоренности создадут прочную основу для расширения сотрудничества двух стран в сфере инвестиций, производства, научно-технической кооперации, установления прямых связей между регионами.