Беларусь ва Ўзбекистон божхона хизматчилари ҳуқуқбузарликларга қарши курашиш соҳасида ҳамкорлик қилади
1883
Жорий йилнинг 31 июль куни Минскда Беларусь ва Ўзбекистон божхона қўмиталари раҳбарлари Юрий Сенько ва Муроджон Азимов ўртасида музокаралар бўлиб ўтди. Бу ҳақда Беларусь телеграф агентлиги хабар беради.
Томонлар ўзаро савдо тизими тўғрисидаги 2018 йилги ҳукуматлараро келишувни амалга ошириш бўйича ишларга алоҳида эътибор қаратди.
Божхона қўмиталари раҳбарлари ахборот ҳамкорлигининг техник шартларини тасдиқлашди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Беларусь президенти Александр Лукашенконинг таклифига биноан 31 июль куни расмий ташриф билан Минскка етиб борди.
Олий даражадаги музокараларда икки мамлакат ўртасидаги сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилиш, шунингдек, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашиш режалаштирилган.
Музокаралар якунида давлат раҳбарларининг Қўшма баёноти имзоланиши ҳамда Ўзбекистон ва Беларусь ўртасидаги кўп қиррали шерикликни, жумладан, инвестициялар, ишлаб чиқариш, илмий-техник кооперация соҳаларида ҳамкорликни кенгайтиришга, ҳудудлар ўртасида тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатишга мустаҳкам асос яратадиган салмоқли ҳужжатлар тўплами қабул қилиниши кутилмоқда.

Customs services of Belarus and Uzbekistan will cooperate in the fight against offenses
On July 31 of the current year, negotiations between the heads of the customs services of the Republic of Belarus Yuri Senko and the Republic of Uzbekistan Murodjon Azimov took place in Minsk.
At a bilateral meeting, the sides paid special attention to the implementation of the Intergovernmental Agreement on the Trading System.
The heads of customs services approved the technical conditions for information cooperation.
As previously reported, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived to this country on July 31 after the invitation of the President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko.
At the talks, as a continuation of the Uzbek-Belarusian dialogue held in Tashkent in 2018 at the highest level, it is planned to discuss the current state and prospects of bilateral cooperation in the political, trade, economic, investment, cultural, humanitarian and other fields, as well as relevant issues of the regional and international agenda.
Upon completion of negotiations, the heads of state will sign a Joint Statement and a package of documents that will serve to increase multilateral partnership between Uzbekistan and Belarus to a new level.
These agreements will create a solid foundation for expanding cooperation between the two countries in the fields of investment, production, scientific and technical cooperation and establishment of direct ties between the regions.