Божхоначилар “Тараққиёт” республика биринчи танлови ғолибига айланишди
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясида истиқболли бошқарув кадрларини танлаб олиш бўйича “Тараққиёт” республика биринчи танлови ғолибларини ва финал босқичи иштирокчиларини тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Мазкур танлов Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2018 йил 30 майдаги “Истиқболли бошқарув кадрларини танлов асосида танлаб олишнинг замонавий тизимини яратиш чора-тадбирлари тўғрисида“ги қарори асосида ҳар уч йилда бир марта ўтказилади.
Танлов давлат ва жамият бошқаруви, суд-ҳуқуқ, молия, саноат, иқтисодиёт, АКТ, қишлоқ хўжалиги, архитектура ва қурилиш, солиқ, божхона, фан-таълим, маданият, соғлиқни сақлаш, ташқи сиёсат, транспорт-логистика соҳасидаги энг яхши бошқарувчи каби 16 номинация бўйича ўтказилди.
Шуни таъкидлаш жоизки, мамлакатимизда истиқболли бошқарув кадрларининг тизимли асосда танлаб олинишини таъминлаш, шунингдек, давлат ва хўжалик бошқаруви органлари, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари, бошқа давлат органлари ва ташкилотлари тизимида уларнинг касбий малакасини узлуксиз ошириб боришга кўмаклашиш мақсадида ташкил этилган биринчи танловда 8 минг 334 номзод рўйхатдан ўтган бўлса, ишчи гуруҳлар томонидан ўрганиб чиқилиб, танловда иштирок этиш учун тавсия этилган 3 минг 825 талабгор орасидан барча босқичлардан муваффақиятли ўтган 50 нафари  якуний босқичда  ғолибликни қўлга киритишди.
100 нафар талабгор эса финал босқичи иштирокчиси сифатида эълон қилинди. Танлов ғолибларига энг кам иш ҳақининг 50 баравари, финал босқичи иштирокчиларига эса 25 баравари миқдорида бир марталик пул мукофоти берилди.
Қувонарлиси шундаки ғолиблар орасида икки нафар божхона ходимлари ҳам бор.
Жумладан, Божхона институтининг Махсус-ҳуқуқий фанлар кафедраси бошлиғи Саходулла Шомирзаев ҳамда Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Чуқурсой” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости бошлиғи ўринбосари Турсинбай Абдировлар барча танлов босқичларидан  муваффақиятли ўтиб ғолибликни қўлга киритишди.

Таможенники стали победителями первого республиканского конкурса "Тараккиёт"
В Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан состоялась церемония награждения победителей и финалистов первого республиканского конкурса по отбору перспективных управленческих кадров "Тараккиёт".
Нынешний конкурс проведен по 16 номинациям, таким как лучший управляющий в государственном и общественном управлении, судебно-правовой системе, финансовой, промышленной, экономической, сельскохозяйственной, ИКТ-сферах, архитектуре и строительстве, налоговой, таможенной системах, образовании, культуре, здравоохранении, внешней политике, транспорте и логистике.
Для участия в первом конкурсе, организованном в целях содействия обеспечению отбора на системной основе перспективных управленческих кадров в нашей стране, а также непрерывному повышению их квалификации в органах государственного и хозяйственного управления, местных органах исполнительной власти, зарегистрировались 8 тысяч 334 претендента, которые были изучены рабочими группами, и 3 тысячи 825 из них были рекомендованы на участие в конкурсе.
1 тысяча 356 участников, успешно прошедших онлайн-тестирование первого и второго туров, перешли в следующий этап.
На очередном этапе участники прошли испытание по подготовке информационно-аналитического материала (доклада). 300 отобранных претендентов сдали письменные работы для выявления организаторских способностей и управленческого потенциала. 150 участников получили право на участие в финальной стадии конкурса.
По итогам финала выявлены 50 победителей. 100 претендентов были объявлены финалистами конкурса.
Победителям вручены единоразовые денежные вознаграждения в 50-кратном размере минимальной заработной платы, а финалистам – в 25-кратном размере минимальной заработной платы.
Особенно счастливым моментом стало то, что среди победителей конкурса были и два сотрудника таможенных органов Республики Узбекистан.
В частности, заведующий кафедрой Специальных юридических дисциплин Таможенного института Саходулла Шомирзаев и заместитель начальника таможенного поста внешнеэкономической деятельности "Чукурсай" Турсинбай Абдиров, которые успешно прошли все этапы конкурса и заслуженно получили звание победителей.