Одам савдосига қарши кураш энг устувор вазифалардан биридир
Давлат божхона қўмитасининг “Тошкент-АЭРО” Ихтисослаштирилган божхона комплексида 30 июль – Халқаро одам савдосига қарши курашиш кунига бағишлаб хуқуқий тарғибот тадбири ўтказилди.
Тадбирда божхона комплекси ходимлари ва  Ички ишлар вазирлиги Хавфсизликни таъминлаш бошқармасининг Терроризмга қарши курашиш бўлими ходимлари билан бирга “Истиқболли авлод” ижтимоий-ахборот маркази мутахассислари қатнашди.
Таъкидлаш жоизки, 2001 йил ташкил этилган ушбу марказ ҳозирги кунга қадар ўз фаолияти доирасида Ўзбекистон Республикасининг “Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида”ги Қонуни ижросини таъминланиши йўлида аҳолини, ижтимоий заиф гуруҳга мансуб мақсадли гуруҳ вакиллари ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга қаратилган лойиҳаларни, шунингдек, одам савдосидан жабр кўрганларни қўллаб-қувватлаш, ижтимоий ҳаётга қайтариш ҳамда ўз юртига қайтишни истаган юртдошларимизга кўмаклашиш йўлида иш олиб бормоқда.
Тадбир давомида йўловчиларга чет элда меҳнат жараёнида дуч келиниши мумкин бўлган муаммолар ва уларнинг ечими, одам савдоси билан шуғулланувчи нопок кимсаларнинг гирдобига қандай тушиб қолмаслик ҳамда чет давлатларнинг қонунларига тўлиқ амал қилиш ва ўз оилалари бағрига соғ-саломат қайтишлари қанчалик муҳим эканлиги ҳақида тушунчалар берилди.
Тадбир сўнгида йўловчиларга буклетлар тарқатилиб, қизиқтирган саволларга жавоб берилиши билан бирга, Одам савдосига алоқадор ҳолатларга гувоҳ бўлганда Давлат божхона қўмитасининг 11-08 рақамли ишонч телефонларига қўнғироқ қилишлари мумкинлигини ва бунда маълумот берган шахс сир тутитилиши кафолатланишини эслатиб ўтилди.

Combating human trafficking is one of the most important tasks
A legal awareness campaign dedicated to the World Day against Trafficking in Persons was held at the Specialized Customs Complex "Tashkent-AERO" of the State Customs Committee.
The event was attended by customs officers and specialists of the Anti-Terrorism Department of the Department of Security of the Ministry of Internal Affairs and specialists of the social-information center "Istiqbolli Avlod".
It should be noted that the Center, established in 2001, has been working on the project to support the implementation of the Law of the Republic of Uzbekistan "On combating human trafficking" aimed at supporting the representatives of the targeted group of vulnerable people and women, to help those who had come across with human trafficking to return social life, and those who wants to return to their homeland.
During the event, it was explained to the passengers how important it is for them to be able to deal with foreign labor and how to deal with problems, how to get out of the men who are dealing with trafficking, how to obey the laws of foreign countries and return to their families safely.
At the end of the event, the booklets were distributed to the passengers and asked to respond to the questions they were interested in, and reminded them that they could call the State Customs Committee "hotline" 11-08 on cases of trafficking in human beings.