Давлат божхона қўмитасида 2019 йил I ярим йиллик якунларига бағишланган Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди
Давлат божхона қўмитасида жорий йил I ярим йиллик фаолият якунларига бағишланган Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди.
Видеоселектор шаклида ташкил қилинган йиғилишда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар божхона бошқармалари, “Тошкент-АЭРО” ихтисослаштирилган божхона комплекси, Божхона институти ва Миллий кинология маркази шахсий таркиби иштирок этди.
Йиғилишда таъкидланганидек, мамлакатимизда ёрқин истиқболни ва халқ манфаатини кўзлаб амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларда давлатнинг иқтисодий таянчи сифатида божхоначилардан ҳам ўзига юклатилган муқаддас ва шарафли хизмат вазифаларимиздан келиб чиқиб, фаоллик, бурчига садоқат, сергаклик ва ҳурфикрлик талаб этилади.
Йиғилишда дастлаб Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 27 июндаги “Солиқ ва божхона имтиёзлари берилишини янада тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПФ-5755-сон Фармони ижроси доирасида давлат божхона хизмати органлари томонидан амалга оширилиши белгиланган чора-тадбирлар атрофлича муҳокама қилинди.
Мазкур Фармоннинг қабул қилиниши мамлакатимизнинг инвестициявий муҳитини янада яхшилаш, адолатли рақобат тамойилларини жорий этишни таъминлаш ҳамда солиқлар ва божхона тўловлари бўйича имтиёзлар бериш амалиётини тартибга солишга хизмат қилиши таъкидланди.
Ҳайъат йиғилишида маълум қилинишича, жорий йилда давлат бюджетига салкам 7,2 трлн. сўмлик божхона тўловлари ундирилган бўлиб, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 29,1 фоизга кўп демакдир. Натижада, божхона тўловлари бўйича кўзланган режа 105,5 фоизга бажарилган.
Республикамиз божхоначилари томонидан контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш йўналишида ўтказилган ва божхона кўриклари натижасида 8621 та ҳуқуқбузарликлар аниқланиб, 102,7 млрд. сўмлик товарларнинг ноқонуний олиб ўтилиши ва яширин айланмаси фош қилинган.
Жумладан, 18,6 кг. гиёвандлик воситалари,  29 минг 995 дона психотроп таблеткалар, 43 та қурол, 8,6 мингдан ортиқ тақиқланган диний мазмундаги материаллар ўз вақтида тўхтатиб қолинди.
Божхона органларида хавфларни бошқариш тизимини жорий этилиши божхона назоратини камайтириш, унинг сифатини яхшилаш, мавжуд куч ва воситалардан мақбул фойдаланиш, божхона назоратини ўтказиш ҳамда расмийлаштириш учун сарфланган вақтни қисқартириш ва унинг самарадорлигини оширишга имкон берди.
Масалан, божхона расмийлаштирувидан ўтказилган юкларнинг 60 фоизи, хусусан экспортга мўлжалланган юкларнинг 82 фоизи божхона кўригидан ўтказилмади. Шунга қарамай, тизим кўмагида божхона ҳуқуқбузарликларини аниқлаш самарадорлиги деярли 4 мартага ошди ва натижада  қўшимча 18,6 млрд. сўмлик ундирилиши лозим бўлган қўшимча божхона тўловлари ҳисобланди.
Товарларнинг экспорти учун сарфланган вақт 2018 йилга 4,3 мартага қисқариб, 39 дақиқани, импорт учун сарфлаанган вақт эса 2 баробарга қисқариб, ўртача 21 соатни ташкил қилмоқда.
Аммо, эришилган натижаларга қарамасдан, соҳада ҳамон ўз ечимини кутаётган муаммоли масалалар ҳам борлиги йиғилишда алоҳида қайд қилинди.
Танқидий таҳлил руҳида ўтказилган тадбирда тизимда йўл қўйилган қатор камчиликлар атрофлича муҳокама қилинди.
Қўшимча ҳисобланган божхона тўловларини ўз вақтида ундириш, божхона тўловларини ҳисоблашда муҳим аҳамият касб этувчи божхона қийматини тўғри белгилаш каби масалалар шулар жумласидандир.
Ҳозирда юртимизда пишиқчилик палласи. Табиийки, бу даврда мева-сабзавотларнинг хорижга экспорти кўлами янада ошади. Айни пайтда маҳаллий мева-сабзавот маҳсулотларини ташқи бозорларга чиқаришда божхона ходимлари туну-кун экспортёрларга кўмаклашмоқда.
Йиғилишда кун тартибидаги яна бир долзарб масала кўриб чиқилди. Таҳлилларга кўра, ҳисобот даврида дори-дармон ва тиббиёт буюмлари, психотроп таблеткалар ва заргарлик буюмларини ноқонуний равишда олиб ўтишга уринишлар сезиларли равишда ортган.
Бу эса  ҳудудий божхона бошқармалари томонидан ушбу йўналишда ҳуқуқбузарликлар профилактикаси ва жиноятчиликнинг олдини олиш борасида олиб борилаётган чора-тадбирлар самарадорлигини оширишни талаб қилади. Бунда айниқса, оммавий ахборот воситаларининг имкониятларидан унумли фойдаланиш бўйича масъулларга тегишли топшириқлар берилди.
Шунингдек, тизимда коррупцияга қарши курашда муросасиз муҳитни шакллантириш масалалари чуқур таҳлил қилинди.

В Государственном таможенном комитете состоялось заседание Коллегии по итогам первых шести месяцев 2019 года
17295
На прошедшем видеоселекторном заседании приняли участие личный состав Государственного таможенного комитета Республики Каракалпакстан, областных управлений и города Ташкента, специализированного таможенного комплекса «Ташкент-Аэро», Национального кинологического центра  и Таможенного института.
На собрании, подробно были обсуждены меры, принятые органами государственной таможенной службы в рамках исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 27 июня 2019 года № УП-5755 «О мерах по дальнейшему упорядочению предоставления налоговых и таможенных льгот».
Было отдельно отмечено, что принятие данного Указа будет способствовать дальнейшему улучшению инвестиционного климата в стране, обеспечению принципов добросовестной конкуренции и упорядочению практики предоставления льгот по налогам и таможенным платежам.
На коллегии было также отмечено, что в текущем году в Государственный бюджет Республики Узбекистан было взыскано таможенных платежей на сумму 7,2 трлн.сум, что на 29,1 % больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В результате план сбора таможенных платежей выполнен на 105,5%.
Сотрудниками таможни нашей республики в результате проведенных мероприятий в сфере борьбы с контрабандой и таможенными правонарушениями, а также таможенного досмотра товаров были выявлены 8621 правонарушение, в результате чего был пресечен незаконный ввоз и оборот товаров на сумму 102 миллиарда 700 миллионов сум.
В частности, вовремя было пресечено незаконное перемещение 18,6 кг. наркотических средств, 29 тысяч 995 единиц психотропных таблеток, 43 единиц огнестрельного оружия, более 8 тысяч 600 единиц запрещенных материалов религиозного характера.
Внедрение в таможенных органах системы управления рисками при осуществлении таможенного контроля помогло снизить количество таможенных процедур при таможенном контроле, улучшить его качество, оптимизировать использование существующих мощностей и средств, сократить затрачиваемое на таможенное оформление время и повысить его эффективность.
Например, в отношении 60 процентов грузов прошедших процедуру таможенного оформления, в том числе 82 процентов экспортируемых грузов не была применена процедура таможенного досмотра. Тем не менее, с помощью данной системы эффективность выявления таможенных правонарушений возросла почти в 4 раза, в результате которых были рассчитаны дополнительные таможенные платежи в размере 18 миллиардов 600 миллионов сум.
Время, затраченное на экспорт товаров, по сравнению с 2018 годом сократилось в 4,3 раза и составляет 39 минут, а время, затраченное на импорт товаров, в 2 раза, что в среднем составляет 21 час.
Однако, несмотря на достигнутые результаты, на заседании также были отмечены и проблемные вопросы, существующие в сфере.
На мероприятии, прошедшем в духе критического анализа был подробно обсужден ряд существующих в системе недостатков, среди которых своевременное взыскание дополнительных таможенных платежей, правильный расчет таможенной стоимости, что имеет решающее значение при расчете таможенных платежей.
На заседании был рассмотрен еще один важный вопрос. Согласно анализу, в течение отчетного периода значительно возросли попытки незаконного перемещения через таможенные границы лекарственных препаратов и медицинских принадлежностей, психотропных таблеток и ювелирных изделий.
Это, в свою очередь, требует усиления мер, принимаемых региональными таможенными управлениями в области профилактики правонарушений и предотвращения преступности. В особенности были даны конкретные задания ответственным лицам в области эффективного использования существующих возможностей средств массовой информации.
Также, были глубоко проанализированы вопросы формирования в системе среды бескомпромиссной борьбы с коррупцией.