Ўзбекистон-Хитой: ўзаро алоқалар божхона соҳасида ҳам изчил ривожланмоқда
Мамлакатимизга ташриф буюрган Хитой Халқ Республикаси Бош божхона маъмурияти бошлиғи ўринбосари Ли Го бошчилигидаги делегация 2019 йил 13 май куни Давлат божхона қўмитасида бўлди.
Учрашувда таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан кейинги йилларда Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий, маданий-гуманитар ва бошқа кўплаб соҳаларда алоқалар янада фаоллашмоқда.
Иккала мамлакат ўртасида ташқи савдо айланмаси 2018 йилда 1,9 млрд. АҚШ долларини, 2019 йилнинг ўтган 4 ойи давомида салкам 837 млн. АҚШ долларини ташкил этди.
“Бир макон, бир йўл” ташаббуси доирасидаги ҳамкорлик ўзаро савдо ва инвестиция алоқаларини мустаҳкамлаш, янги транспорт ва логистика йўлаклари яратилишини рағбатлантиришда муҳим аҳамият касб этади. Лойиҳа доирасида Ўзбекистон томони “Яшил иқтисодиёт”ни ривожлантириш ташаббусини илгари сурмоқда. Бу энг аввало серқуёш заминимизда етиштирилаётган мева-сабзавотларининг Хитой бозорларига ҳам эмин-эркин кириб боришига йўл очади.
Мавжуд салоҳиятдан унумли фойдаланиш ва имкониятлар кўламини кенгайтириш энг аввало Ўзбекистон ва Хитой божхона хизматлари ўртасида самарали ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришни тақозо этади.
Иккала мамлакат божхона хизматлари ўртасида шу вақтга қадар Божхона соҳасида ўзаро кўмак тўғрисидаги Битим, Божхона статистикаси соҳасида ахборот ҳамкорлиги тўғрисидаги англашув Меморандуми, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Хитой Халқ Республикаси Бош божхона маъмурияти ўртасида маълумот алмашувини йўлга қўйиш тўғрисида Баённома имзоланган.
Ушбу ҳужжатларда акс этган ҳамкорлик шартларининг тўлақонли равишда бажарилиши учрашув кун тартибидаги долзарб масала бўлди.
Зотан, бу  ташқи иқтисодий фаолият билан боғлиқ божхона соҳасидаги қонунбузилишларини аниқлаш, уларнинг олдини олиш, ташқи савдо статистикасидаги номутаносибликларни тезкорлик билан бартараф этишда муҳим роль ўйнайди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикасининг чегара божхона постларини замонавий техник-назорат воситалари, шу жумладан, катта ҳажмли юк автотранспорт воситаларини сканерловчи инспекцион-кўрик мажмуалари билан жиҳозланишида Хитойнинг иштирокига юқори баҳо берилди.
Ҳозирда республикамиз божхона постларида фаолият юритаётган 17 та инспекцион-кўрик мажмуаларининг 8 таси Хитой ҳукуматининг турли грантлари асосида келтирилган.
Учрашувда Ўзбекистон миллий авто юк ташувчиларнинг Хитойга кириб-чиқишларида қулайликлар туғдириш, ушбу давлат ҳудудида юк ташишда юзага келаётган муаммоларни Халқаро юк ташиш тўғрисидаги Божхона конвенцияси талаблари асосида бартараф этиш масалалари ҳам қизғин муҳокама қилинди.
Шунингдек, божхона органлари учун кадрлар тайёрлаш ва ходимларнинг малакасини оширишда икки томонлама ҳамкорлик истиқболлари кўриб чиқилди.
Учрашувдан сўнг меҳмонлар Давлат божхона қўмитасининг божхона тарихи музейида бўлишди. Жаноб Ли Го “Фахрий меҳмонлар” китобига ўз дастхатини қолдирди.
Куннинг иккинчи ярмида Хитой божхонаси делегацияси пойтахтимиздаги “Чуқурсой” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида бўлиб, бу ерда ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари учун жорий қилинган қулайликлар, божхона экспертизасининг амалга ошириш жараёни билан яқиндан танишишди.
Шу ернинг ўзида меҳмонларга 2019 йилнинг 1 мартидан бошлаб тўлақонли равишда амалиётга тадбиқ қилинган, юкларни божхона расмийлаштирувидан ўтказишда “яшил”, “сариқ”, “кўк” ва “қизил” йўлакларга йўналтирувчи автоматлаштирилган Хавфни бошқариш тизими ҳақида батафсил ахборотлар берилди.
Меҳмонлар пост ҳудудидаги божхона омборларида бўлиб, товарларни омборга жойлаштириш, божхона режимларига йўналтириш жараёнлари билан яқиндан танишишди. Жаҳон божхона ташкилотининг минтақий мақомига эга бўлган Миллий кинология маркази кинологлари ва хизмат итларининг кўргазмали чиқишлари меҳмонларда улкан таассурот қолдирди.
Ташриф доирасида меҳмонлар Сирдарё эркин иқтисодий зонаси ҳудудида жойлашган “Пенг-Шенг” қўшма корхонасида ҳам бўлишди. Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги энг йирик лойиҳаларидан бири бўлган ушбу корхонага 2009 йилда асос солинган бўлиб, унинг муассислигида Сирдарё туманида бир нечта ихтисослаштирилган қўшма корхоналар ташкил этилган. Уларда 1500 дан ортиқ иш ўринлари яратилган.
Меҳмонлар лойиҳа таркибидаги керамика кафелларини ишлаб чиқариш корхонаси ва иссиқхоналар фаолияти билан яқиндан танишишди. Бу ерда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар нафақат Ўзбекистон ички бозорларига, балки экспортга ҳам йўналтирилмоқда.

Узбекистан-Китай: последовательное развитие отношений в таможенной сфере
Нашу страну посетила делегация во главе с заместителем начальника Главного таможенного Управления Китайской Народной Республики Ли Го. В рамках визита 13 мая члены делегации провели встречу с руководством Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан.
В ходе диалога отмечалось, что в последние годы партнерские связи между Узбекистаном и Китаем все активнее развиваются в сферах торговли, экономики, инвестиций, финансов, культурно-гуманитарной и других.
Объем внешне торгового оборота между Узбекистаном и Китаем в минувшем году составил 1,9 миллиарда долларов, а за истекшие 4 месяца текущего года – почти 837 миллионов долларов. Данные показатели можно увеличить за счет запуска незадействованных возможностей двух стран.
Было подчеркнуто, что сотрудничество в рамках инициативы "Один пояс, один путь" приобретает важное значение в укреплении взаимных торговых и инвестиционных отношений, стимулировании создания новых транспортных и логистических коридоров. В рамках проекта Узбекистан выдвигает инициативу по развитию "Зеленой экономики", что в свою очередь откроет путь, прежде всего, для свободного выхода выращиваемой в нашем солнечном крае плодоовощной продукции на китайские рынки.
Следует отметить, что расширение существующих мощностей в первую очередь обусловлено развитием эффективного и взаимовыгодного сотрудничества между таможенными службами Узбекистана и Китая.
Правовой основой взаимных отношений служат подписанные между таможенными службами двух государств соглашение о взаимопомощи в таможенном деле, меморандум о взаимопонимании по информационному сотрудничеству в области таможенной статистики, протокол о налаживании обмена информацией между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Генеральной администрацией таможни Китайской Народной Республики.
На встрече особое внимание было уделено полной реализации условий сотрудничества, отраженных в договорах и соглашениях, подписанных между двумя странами в таможенной сфере на сегодняшний день. Эффективное претворение в жизнь документов сыграет важную роль в выявлении и предупреждении случаев нарушения законодательства в области таможенного дела, оперативном устранении диспропорции во внешнеторговой статистике.
На мероприятии дана высокая оценка участию Китая в оснащении приграничных таможенных постов Республики Узбекистан современным контрольным оборудованием, в том числе инспекционно-досмотровыми комплексами для сканирования габаритных автотранспортных средств.
В настоящее время 8 из 17 действующих на таможенных постах страны инспекционно-досмотровых комплексов оснащены за счет различных грантов китайского правительства.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам создания удобств для въезда и выезда национальных грузовых автотранспортных средств Узбекистана, устранения проблем, возникающих при перевозке грузов на территории этой страны на основе требований Таможенной конвенции о международных перевозках грузов. А также, рассмотрены перспективы двустороннего сотрудничества в области подготовки кадров для таможенных органов и повышения квалификации работников сферы.
После встречи, которая прошла в достаточно конструктивном формате, где искренне и открыто были обговорены все вопросы, заместитель начальника Главного таможенного Управления Китайской Народной Республики Ли Го ознакомился с деятельностью музея "История таможни" Государственного таможенного комитета и сделал запись в книге почетных гостей ГТК.
Во второй половине дня китайская делегация посетила таможенный пост внешнеэкономической деятельности "Чукурсай" в столице и ознакомилась со всеми созданными здесь для участников внешнеэкономической деятельности условиями, а также процессом проведения таможенной экспертизы.
Здесь же гостям была представлена информация об автоматизированной системе управления рисками, направляющей к "зеленому", "желтому", "синему" и "красному" коридорам для таможенного оформления грузов, которая была полностью внедрена в практику с 1 марта текущего года.
В рамках визита члены делегации побывали также на совместном предприятии "Пенг - Шенг", расположенном в свободной экономической зоне "Сырдарья".
Данное предприятие, являющееся одним из наиболее крупных проектов Китайской Народной Республики в Узбекистане, было образовано в 2009 году. На сегодняшний день на интегрированном производственном комплексе «Пенг - Шенг» расположенного на территории Сырдарьинского филиала «Джизак» успешно функционируют несколько предприятий, которые занимаются производством и экспортом продукции.  На предприятиях трудоустроено свыше 1 тысячи 500 специалистов.
Гости ознакомились также с деятельностью включенных в проект предприятия завода по производству керамической плитки и теплиц.