Давлат божхона қўмитасида БМТ Бош котиби ўринбосари, Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси Ижрочи директори билан учрашув бўлиб ўтди
2799
2019 йилнинг 2 май куни Давлат божхона қўмитасида Гиёҳванд моддаларни назорат қилиш борасидаги минтақавий ҳамкорлик бўйича ўзаро англашув меморандуми иштирокчи давлатларининг 11-учрашувида қатнашиш учун Тошкент шаҳрига ташриф буюрган БМТ Бош котиби ўринбосари, ташкилотнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси Ижрочи директори Юрий Федотов билан учрашув бўлиб ўтди.
Давлат божхона қўмитасида БМТ Бош котиби  ўринбосари, Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси Ижрочи директори билан учрашув бўлиб ўтди
Учрашувда Давлат божхона қўмитаси раиси Муротжон Азимов мазкур ташкилотнинг жиноятчиликка қарши курашиш, хусусан наркотик воситаларнинг ноқонуний айланмаси олдини олиш борасида муваффақиятли фаолият юритаётганини таъкидлади.
Жиноятчиликнинг олдини олиш, жиноий ҳуқуқ, қонун устуворлигини таъминлаш, наркотикларни назорат қилиш, мамлакатлараро уюшган жиноятчиликка қарши кураш каби жабҳаларда ушбу ташкилот катта амалий тажриба ва кенг кўламдаги салоҳиятга эгадир.
- Мен Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан барча соҳаларда фаол ислоҳотлар олиб борилаётгани кузатиб боряпман, – деди ўз сўзида Юрий Федотов. - Ўзбекистон Республикасининг наркотик моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши кураш бўйича юритаётган қатъий сиёсатини қўллаб-қувватлайман.
Давлат божхона қўмитаси БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси билан қатор муҳим йўналишларда фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда. Масалан, 2017 йилдан 2019 йилнинг 1 чорагига қадар давлат божхона хизмати органларининг 500 дан ортиқ ходимлари ҳамкорликда, шунингдек хорижда ташкил қилинган турли малака ошириш курсларига жалб қилинган.
Ташкилот республикамизнинг чегара-божхона постларини назоратнинг замонавий техник ва сканер воситалари, наркотик воситаларни аниқлаш жиҳозлари, видеокузатув тизими, ҳимоя воситалари билан жиҳозланишида ҳам ўзининг беминнат ҳиссасини қўшиб келмоқда.
Учрашув давомида Ижрочи директор Юрий Федотов Ўзбекистон Республикасининг наркотик моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши кураш бўйича юритаётган қатъий сиёсати халқаро ҳамжамият томонидан муносиб эътироф этилаётганини таъкидлади.
Биргина давлат божхона хизмати органлари томонидан 2017 йилдан 2019 йилнинг апрель ойига қадар аниқланган 450 та қонунбузарлик ҳолатларида 440 кг.дан ортиқ наркотик воситаларнинг, 84 та ҳолатда эса 11 минг донадан ортиқ психотроп таблеткаларнинг ноқонуний айланмаси олди олингани ҳам юқоридаги фикрнинг яққол тасдиғидир.
Суҳбат чоғида Юрий Федотов Давлат божхона қўмитаси томонидан ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича билдирилган турли таклифларни қўллаб-қувватлашини маълум қилди.
Учрашув самимий, очиқ ва конструктив руҳда бўлиб ўтди.
Тадбирдан сўнг меҳмон Давлат божхона қўмитасининг “Божхона тарихи” музейини кўздан кечирди ва Фахрий меҳмонлар китобига ўз дастхатини қолдирди.

A meeting with the Deputy Secretary-General of the United Nations, Executive director of the Office on Drugs and Crime held at the State Customs Committee
2536
On May 2, 2019, the State Customs Committee held a meeting with the Deputy Secretary-General of the United Nations, Executive Director of the Office on Drugs and Crime Yuri Fedotov, who arrived in Tashkent to attend the 11th meeting of themembers signed the Memorandum of Understanding on Regional Cooperation on Drug Control.
Chairman of the State Customs Committee Muratjon Azimov stressed that the organization successfully works to combat crime, in particular, in the prevention of illicit drug trafficking and has great practical experience and extensive capacities in countering organized crime.
"I see that the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev is actively implementing reforms in all spheres," said Yuriy Fedotov. - "I support the strict policy of the Republic of Uzbekistan on counteracting illicit drug trafficking".
The State Customs Committee is actively cooperating with the United Nations Office on Drugs and Crime in a number of key areas. For example, from 2017 to the first quarter of 2019, more than 500 employees of the state customs service have been involved in various cooperative and foreign-based retraining courses.
The organization also contributes to the provision of border check points of the republic with modern technical and scanning equipment, equipment for detection of drugs, video surveillance and protection facilities.
During the meeting, Executive Director Yuri Fedotov noted that the strict policy of the Republic of Uzbekistan on combating drug trafficking is well-recognized by the international community.
It is also a clear confirmation of the above-mentioned fact that the authorities of the State Customs Service had prevented illegal turnover of more than 440 kg of narcotic drugs and in 84 cases thousands of psychotropic drugs between April 2017 and 2019.
The meeting was held in a friendly, open and constructive atmosphere.
After the event, the guest visited the Customs History Museum of the State Customs Committee and left a note in the Book of Honorable Guests.