Божхоначилар қарийб 3,5 миллиард сўмлик сифати кафолатланмаган дори воситалари ва тиббиёт буюмларини фош этишди
2084
Қонунбузарлардан бири қўлга олиниш жараёнида қочишга уринган
Божхона ходимлари сифати кафолатланмаган дори воситалари ва тиббиёт анжомларини ноқонуний айланмасига қарши кескин кураш олиб боришмоқда.
Жорий йилнинг 20-21 апрель кунлари Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари томонидан ана шу каби йирик қонунбузарлик ҳолатлари фош этилди. Самарқанд вилояти Булунғур туманида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро З.Х. бошқарувида бўлган  “Нексия” русумли автоулов кўздан кечирилганда, муқаддам қўшни давлатдан айланма йўллар орқали Навоий вилоятига олиб келинган 10,6 минг донадан ортиқ дори воситалари ва 64 дона электр ҳисоблагичлар борлиги аниқланди.
Мазкур автоулов билан биргаликда Тошкент шаҳри томон ҳаракатланаётган, фуқаро М.Қ. бошқарувидаги яна бир “Нексия” русумли автоулов ҳам тезкор кузатувга олинди. Автомашинадаги юклар Зангиота туманидаги хонадонлардан бирига туширилаётган вақтда, давлат божхона хизмати органлари ходимларини кўриб қолган шахс дарров рулга ўтириб, қочишга уринди.
Унинг қочишга уриниши бекорга эмас экан. Ушбу юклар туширилаётган хонадон кўздан кечирилганда эса бу ерда ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган 1081 дона дори воситалари, 330 кг. мис, 49 дона электр ҳисоблагичлар  борлиги аниқланди.
“Бузоқнинг югургани сомонхонагача” деганларидек, халқимиз саломатлигидан кўра ўзининг жиғилдонини кўпроқ ўйлаган ушбу шахс тезкор тадбир давомида Сирдарё вилоятининг Мирзаобод туманида ашёвий далиллар билан божхоначилар томонидан  қўлга олинди.
Унинг бошқарувидаги автомашина кўздан кечирилганида, автомашинада ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган 14 685 дона тиббиёт буюмлари ва дори воситалари, алкоголли ичимликлар учун мўлжалланган 400 минг дона қалбаки  акциз маркалари, 830 дона болалар сўрғичи ва 36 дона электр ҳисоблагичлар борлиги аниқланди.
Юқоридаги тезкор тадбир натижасида умумий қиймати тахминан 1,9 млрд. сўмлик хорижда ишлаб чиқарилган товар-моддий бойликларнинг ички ҳудудда ноқонуний айланиши олди олинди.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ҳам шу каби қонунбузарлик ҳолатини фош этишди. “Наманган-Тошкент” йўналиши бўйлаб ҳаракатланаётган фуқаро Х.Ғ. бошқарувидаги юк автоулови Тошкент вилояти Оҳангарон туманида тўхтатилиб кўздан кечирилди.
Натижада, ушбу юк автомашинасида фуқаро М.Ю. томонидан олиб кетилаётган, муқаддам қўшни давлатдан айланма йўллар орқали олиб кирилган қиймати тахминан 1,5 млрд. сўмлик 11,7 минг донадан ортиқ “Herbalife” брендига тегишли косметика воситалари, биологик фаол қўшимчалар ва бошқа хўжалик моллари борлиги аниқланди.
Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси ходимлари томонидан фош этилган божхона қонунбузилиши ҳолатида эса “Саратов-Тошкент” халқаро йўналишидаги поезд йўловчиси, фуқаро Х.О.нинг қинғир қилмишлари фош этилди. Ушбу шахс  хорижда ишлаб чиқарилган, қиймати 75 млн.  сўмлик 3000 дона “Кетгут” номли жарроҳликда фойдаланиладиган тиббиёт ипларини перронда ноқонуний тушириб қолдираётган вақтида тўхтатиб қолинди.
Рақамларга мурожаат қилсак, 2019 йилнинг ўтган даври мобайнида давлат божхона хизмати органлари томонидан 210 та ҳуқуқбузарлик ҳолатида 9,5 млрд. сўмлик сифати кафолатланмаган тиббиёт буюмлари ва дори воситалари ашёвий далил сифатида олиб қўйилган.

Customs officers revealed poor quality medicines and medical supplies for 3.5 billion soums.
Customs officers are struggling with the illicit trafficking of drugs and medical equipment of not guaranteed quality.
On April 20-21 of this year, officers of the State Customs Committee's Department for Combating smuggling and customs violations detected such kind of major violations. At the fast-operational event held in Bulungur district of Samarkand region, a vehicle driven by Z. Kh. has been inspected, as a result more than 10,600 units of drugs and 64 electrical meters imported illegally from the neighboring state through Navoi region were discovered.
Another "Nexia" driven by the citizen M.Q. was also taken onto surveillance. When the car was being unload in one of the houses in the Zangiota district, the person, who had seen the customs officials, immediately sat into car and tried to escape.
His attempt to escape was not in vain. When the house was examined, 1081 drugs, 330 kg of coppers and 49 electric meters were found here without any documents.
This person has been caught by customs officers in the Mirzaabad district of Syrdarya region.
14,685 units of medical devices and drugs, 400,000 excise stamps, 830 baby's dummies and 36 electric meters were detected when a car under his control were inspected.
As a result of the above-mentioned operational event, the illicit trafficking of foreign-made goods and material valuables for 1.9 billion soums was prevented.
Employees of the Tashkent Region Customs administration have also revealed similar violations. The truck driven by citizen X.G., on the route Namangan-Tashkent was stopped and inspected in Ahangaran district of Tashkent region.
As a result, more than 11.7 thousand pieces of cosmetics, biologically active additives by Herbalife brand and other goods, worth about $ 1.5 billion and which has been imported from the neighboring country illegally, belonging to the citizen M.U. were found in cargo bay.
In the case of customs violation revealed by customs officials of the Republic of Karakalpakstan, the illegal action of citizen Kh.O. travelling by "Saratov-Tashkent" international passenger train were prevented. This person tried to get rid of 3000 pieces of illegally brought "Ketchut", medical threads used in surgery, worth 75mln. soums on platform.
In the period from 2019, by the State Customs Service the unsecured medical products and medicines worth 9.5 bln. soums were seized as material evidence.