Божхона институтида тил таълимининг долзарб масалаларига бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Божхона органлари кадрларини тайёрлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 3995-сон Қарорига мувофиқ Божхона институтида курсантларнинг тил тайёргарлигини ривожлантириш ва самарали ўқув жараёнини ташкил этиш вазифалари белгилаб берилган.
Ушбу вазифаларни бажариш мақсадида 2019 йил 19 апрелда Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг Божхона институтида Педагогик инноватика: тил таълимининг долзарб масалалари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида республикамизнинг турли олий таълим муассасалари, жумладан,  Ўзбекистон Миллий университети, Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети, Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети, Тошкент давлат юридик университети олимлари ва тадқиқотчилари, Божхона институти раҳбарияти, профессор-ўқитувчилари ва курсантлари иштирок этдилар.
Давра суҳбатида чет тилларни ўқитишда мавжуд долзарб муаммо ва масалалар, чет тилларни ўқитишнинг ахборот-коммуникацион ва инновацион технологиялари, тил таълимида ўқув-методик таъминот, ўзбек ва рус тилларини ўқитишда нутқий вазиятлар, интегратив ёндашув асосида ўқитиш методларига бағишланган маърузалар тингланди.
Шунингдек, бўлажак божхона ходимларининг касбий тайёргарлигида предмет-тил интеграцион ёндашувининг самарадорлигини ошириш масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди. Тадбир давомида Божхона институти иқтидорли курсантлари томонидан инглиз тилида тайёрланган ўқув лойиҳаси намойиш этилди.
Мунозараларда тадбир иштирокчилари томонидан чет тилларни ўқитишни самарадорлигини янада оширишга оида таклиф ва мулоҳазалар билдирилди.

In order to fulfill the tasks 19 April, 2019 at the Customs Institute of the State customs Committee held a round table on theme “Pedagogical innovation: actual issues of language learning.”
The round table was attended by scientists and researchers from various higher educational institutions of our Republic, in particular, from the National University of Uzbekistan, Tashkent state pedagogical University named after Nizami, Uzbek state University of world languages, Tashkent state law University, the Heads, teaching staff and cadets of the Customs Institute.
At the event, reports on topical issues and issues of teaching foreign languages, information and communication and innovative technologies of teaching foreign languages, educational and methodological support in teaching languages, speech situations in teaching Uzbek and Russian languages, methods of teaching on an integrative basis were heard.
Special attention was also paid to the issues of improving the effectiveness of the subject-language integrated approach in the training of future specialists of customs authorities. At the event was demonstrated an educational project in English prepared by the talented cadets of the Customs of the Institute.
During the discussions, the participants of the round table expressed suggestions and opinions on further improving the efficiency of teaching foreign languages.