Мамлакатимизда гиёҳвандлик воситалари ёки психотроп моддаларни қонунга ҳилоф равишда тайёрлаш, олиш, сақлаш ва ноқонуний бошқа ҳаракатлар қилиш, шунингдек, уларни қонунга хилоф равишда ўтказиш жиноят ҳисобланади.
“Cobalt”га яширилган “опий”  фош этилди
Ачинарлиси, бу борада мунтазам равишда тарғибот-тушунтириш ишлари олиб борилаётгани, қонунбузарларга кескин чоралар кўрилаётганига қарамасдан, айрим кишилар била туриб шу ишлар билан шуғулланишни канда қилмаяптилар. Бу албатта афсусланарли ҳолдир.
Куни кеча Қашқадарё вилоят божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар вакиллари билан ҳамкорликда Чироқчи туманида тезкор тадбир ўтказилди. Тадбир давомида Самарқанд-Чироқчи йўналишида ҳаракатланаётган фуқаро Ҳ.С.га тегишли “Cobalt” русумли автомашина шубҳа остига олиниб, холислар иштирокида кўздан кечирилди. Натижада, автомашина орқа ўриндиғига тўшалган кўрпача остига фуқаро Ж.К. га тегишли гиёҳвандлик воситаси хуфёна тарзда яшириб қўйилганлиги фош этилди.
Вилоят ИИБнинг эксперт хулосасига кўра, тадбир давомида олинган ашёвий далил соф оғирлиги 7,7 грамм “Опий” гиёҳвандлик моддаси эканлиги маълум бўлди.

The "opium" hidden in Cobalt was exposed
Illegal production,storage, distribution and other illegal actions with drugs or psychotropic substances in our country is considered as a crime.
Unfortunately, despite the fact that the systematic propagandistic work is being carried out on this issue, and the criminals are punished strictly, some people do not stop doing it. This is terrible.
An operational event was held yesterday in the Chirakchi district of Kashkadarya, by the anti-smuggling and counteraction to customs violations department of The Regional Customs administration in cooperation with representatives of law enforcement agencies. During the event, a Cobalt car belonging to a citizen X.S on Samarkand-Chirakchi highway was checked with attorneys. As a result,under the backseats of the car, the "opium" drug was seized secretly.
According to the expert of the regional department of internal affairs, the object of the incident was net weight of 7.7 grams of opium.